Słowacja: Prezydent desygnował premiera i nowy rząd

Premier Peter Pellegrini i prezydent Andrej Kiska, źródło www.prezident.sk

Premier Peter Pellegrini i prezydent Andrej Kiska, źródło www.prezident.sk

Prezydent Andrej Kiska wręczył nominację na stanowisko premiera Peterowi Pellegriniemu. Zatwierdził też drugi przedstawiony przez nowego szefa rządu skład gabinetu. Otwiera to drogę do zakończenia kryzysu politycznego na Słowacji wywołanego zabójstwem dziennikarza śledczego.

 

Wręczając nominacje prezydent Andrej Kiska powiedział, że najważniejszym zadaniem nowego rządu jest „odzyskanie społecznego zaufania do władz”. Na Słowacji od prawie miesiąca odbywają się duże antyrządowe i antykorupcyjne protesty. W ostatni piątek na ulice Bratysławy wyszło aż 65 tys. osób. Była to największa manifestacja na Słowacji od czasu upadku komunizmu.

Bezpośrednią przyczyną protestów było zastrzelenie pod koniec lutego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka, który ujawnił wiele afer podatkowych. Zamieszani w nie byli nie tylko biznesmeni, ale też politycy z pierwszych stron gazet. Tuż przed śmiercią Kuciak pracował zaś nad reportażem o powiązaniach między doradcami byłego już premiera Roberta Fico z działającymi na wschodzie Słowacji włoskimi mafiosami, którzy mieli zajmować się m.in. wyłudzaniem unijnych dotacji rolnych.

Słowacja: Prezydent odmówił zatwierdzenia składu nowego rządu

Andrej Kiska odmówił wręczenia nominacji dla nowych członków rządu. Skład gabinetu przedstawił w poniedziałek (19 marca) proponowany na premiera Peter Pellegrini. Przeszkodą okazał się jednak nie kandydat na szefa rządu, ale obsada resortu spraw wewnętrznych.
 
Prezydent Andrej Kiska oświadczył wczoraj (20 …

Nowy kandydat na ministra spraw wewnętrznych

Nowym szefem słowackiego rządu został 42-letni Peter Pellegrini. To polityk rządzącej od 2016 r. partii SMER. W gabinecie Roberta Fico pełnił funkcję wicepremiera odpowiedzialnego za inwestycje. Gdy na początku tygodnia Pellegrini przedstawił jednak proponowany skład swojego gabinetu, prezydent oświadczył, że go nie zatwierdzi. Sprzeciw głowy państwa wywołała propozycja obsady resortu spraw wewnętrznych. Ministerstwem miałby pokierować Josef Ráž. To polityk wywodzący się z kierowanej przez Fico partii SMER, prywatnie syn jednego z najbardziej znanych słowackich rockmanów (basisty kultowego zespołu Elán Jožo Ráža) i jednocześnie właściciel modnego klubu muzycznego w Bratysławie. „Ostatnie czego nam będzie potrzeba to roztrząsanie tego kto z kim jeździł na motocyklach i kto się z kim bawił na urodzinowych imprezach” – mówił prezydent. Andrej Kiska miał bez wątpienia na myśli przyjaźń, jaka łączy Ráža z Robertem Kaliňákiem, czyli poprzednim ministrem spraw wewnętrznych, który odszedł z urzędu w związku z zabójstwem Kuciaka. Ráž i Kaliňák znają się od dawna i obaj są zapalonymi motocyklistami.

Ostatecznie zamiast Ráža resortem spraw wewnętrznych pokieruje 39-letni Tomáš Drucker. To były manager (był m.in. dyrektorem generalnym słowackiej poczty), a od 2016 r. polityk. Zasiadał w gabinecie Roberta Fico na stanowisku ministra zdrowia. Nie należy jednak do rządzącej partii SMER, ani do żadnego innego ugrupowania. Prezydent Kiska dał do zrozumienia, że oczekuje od nowego rządu i nowego ministra spraw wewnętrznych szybkich działań w celu ustalenia sprawców zabójstwa Jána Kuciaka. Dodał też, że liczy na dymisję komendanta głównego policji Tibora Gašpara.

Słowacja: Dymisja premiera nie zakończyła antyrządowych protestów

Nawet 65 tys. osób wzięło w piątek (16 marca) udział w antyrządowym proteście w Bratysławie. Manifestacje trwają już od trzech tygodni. Ich przyczyną jest zabójstwo dziennikarza śledczego Jána Kuciaka, który ujawnił związki polityków z zorganizowaną przestępczością. W czwartek w związku z …