Słowacja: Premier Igor Matovič podaje się do dymisji. Co ustalił z koalicjantami?

Igor Matovic, Słowacja, premier

Ustępujący premier Słowacji Igor Matovič. / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the EU Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Po niemal miesięcznym kryzysie rządowym szef gabinetu Igor Matovič złożył rezygnację. Dotychczasowy premier zamieni się stanowiskami z ministrem finansów Eduardem Hegerem, który teraz obejmie kierownictwo w rządzie.

 

Kryzys w słowackiej koalicji wybuchł na początku miesiąca, gdy okazało się, że premier zamówił dostawy szczepionek na koronawirusa Sputnik V bez wiedzy koalicjantów. W ubiegłym tygodniu zadeklarował, że dla zażegnania sporu jest gotowy ustąpić ze stanowiska, ale przedstawił szereg warunków.

Teraz poinformował, że odpuszcza wcześniejsze wymagania. „Nie będziemy naciskać na spełnienie tych warunków. Chcemy usunąć wszelkie przeszkody, powstrzymujące koalicję przed ponownym zjednoczeniem”, powiedział w wywiadzie telewizyjnym, cytowany przez agencję Reutera.

„W wigilię Wielkiego Tygodnia, który przypomina nam o cierpieniu, ofierze i wybaczeniu, zdecydowałem, że uczynię zadość osobom, które domagały się mojej rezygnacji z funkcji premiera”, ogłosił ze swojego biura w Bratysławie.

Słowacja: Minister zdrowia rezygnuje. Powodem tajny zakup szczepionki Sputnik V

Premier informuje o zażegnaniu kryzysu koalicyjnego.

Matovič proponuje zamianę ról

Przekazał też, że jako rozwiązanie zaproponował swoją zamianę stanowiskami z dotychczasowym ministrem finansów Eduardem Hegerem. Jest on członkiem kierowanej przez Matovicza partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO).

Przewodniczący koalicyjnego ugrupowania Jesteśmy Rodziną (Sme rodina) Boris Kollar zapowiedział już, że poprze kandydaturę Hegera na szefa rządu. Pozytywnie na propozycję Matovicza odpowiedziała także szefowa partii Dla Ludzi (Za Ludi) Veronika Remisova.

Za objęciem stanowiska premiera przez Eduarda Hegera opowiedział się najgłośniejszy w ostatnich miesiącach krytyk Matovicza, lider partii Wolność i Solidarność (SaS) Richard Sulik.

44-letni Eduard Heger jest ekonomistą, który uzyskał parlamentarny mandat z ramienia OĽaNO w 2016 r. Wcześniej pracował na różnych stanowiskach kierowniczych.

Słowacja stawia na zrównoważoną mobilność. Chce rozwinąć politykę rowerową

Rządzący przyznają się do zaniedbań i zapowiadają zwiększenie wsparcia dla tego sektora.

Sytuacja epidemiczna na Słowacji

Licząca 5,5 mln obywateli Słowacja wychodzi obecnie z najpoważniejszej od wybuchu pandemii fali zakażeń. Służba zdrowia jest skrajnie obciążona, a sam kraj wskazuje się jako jeden z tych, które zostały najmocniej dotknięte przez koronawirusa.

Bratysława otrzymała 200 tys. dawek szczepionki Sputnik V przeciw COVID-19. Nie zaczęto jednak jeszcze szczepień tym preparatem, gdyż trwają jego testy. Jeśli Słowacja zdecyduje się na szczepienie obywateli rosyjską szczepionką, stanie się drugim po Węgrzech krajem Unii Europejskiej, który włączył ten produkt do państwowego programu szczepień.

Europejska Agencja Leków (EMA) nie zatwierdziła jak dotąd preparatu Sputnik V.