Słowacja: Nowy rząd mimo pandemii koronawirusa

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová, źródło: Facebook/Zuzana Čaputová (@zcaputova)

Prezydent Słowacji przyjęła dymisję rządu tworzonego głównie przez socjaldemokratyczną partię Smer-SD i powołała nowy gabinet pod wodzą lidera zwycięskiego w ostatnich wyborach ugrupowania Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OL’aNO).

 

Z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, bez obecności zbędnych osób oraz w maseczkach ochronnych i gumowych rękawiczkach prezydent Słowacji Zuzana Čaputova najpierw (w piątek 20 marca) przyjęła dymisję rządu Petera Pellegriniego, a potem (w sobotę 21 marca) mianowała jego następcę Igora Matoviča.

Podziękowania i lekka przygana

Odbierając dymisję od Pellegriniego prezydent Čzaputova, ubrana w maseczkę i rękawiczki ochronne idealnie dobrane pod kolor kostiumu, podziękowała ustępującemu premierowi i członkom jego gabinetu. Przypomniała, że przejął on sprawowanie tej funkcji po odejściu Roberta Fico w wyniku skandalu, który wybuchł po głośnym zabójstwie młodego dziennikarza śledczego. Jan Kuciak ujawnił wiele powiązań rządzących z biznesem i przestępcami, w tym konszachty bliskich doradców Fico z włoskimi gangsterami wyłudzającymi na wschodzie Słowacji unijne dotacje rolne.

„Objął pan urząd w czasie wielkich politycznych i społecznych turbulencji, do których doszło po tragicznych wydarzeniach lutego 2018 r. Jednak protesty były także skutkiem długofalowych problemów, szczególnie w policji, prokuraturze i wymiarze sprawiedliwości. Mieliśmy stabilny wzrost gospodarczy, spadło bezrobocie, poziom nierówności społecznych był stosunkowo niski. Wzrosły zarobki w administracji państwowej, systemie edukacji, wojsku i służbie zdrowia” – powiedziała Čaputova.

Podziękowała mu też, że jego rząd podjął szybkie działania zapobiegające poważnemu rozwojowi epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dotąd na Słowacji stwierdzono tylko 138 przypadków zakażenia tym patogenem i ani jednego zgonu, zaś w sąsiednich Czechach aż 925, choć także ani jednego zgonu. Prezydent Čaputova wskazała jednak, że zabrakło reform, które mogłyby lepiej przygotować kraj do potencjalnego kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią.

Pellegrini zrewanżował się pani prezydent podziękowaniem za „krótką, ale konstruktywną współpracę”. Stwierdził też, że „praca z nią był zaszczytem”.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Nowy rząd Słowacji

Nowym szefem rządu został od dziś Igor Matovič, lider OL’aNO, czyli ugrupowania, które w lutowych wyborach parlamentarnych wywalczyło 25 proc. głosów. Pomogło w tym duże rozczarowanie Słowaków dotąd rządzącymi partiami (zwłaszcza Smer-SD) oraz szerokie spektrum poglądów kandydatów wystawionych przez OL’aNO – ruchu, który powstał jako partia sprzeciwu wobec establishmentu.

Ta partia, jako największe ugrupowanie w centroprawicowej koalicji obsadziło nie tylko stanowisko premiera, ale także 7 ministerstw. Szefem resortu finansów został Eduard Heger, ministrem spraw wewnętrznych Roman Mikulec, ministrem zdrowia Marek Krajčí, ministrem obrony Jaroslav Naď, ministrem rolnictwa Ján Mičovský, ministrem środowiska Ján Budaj a ministrem kultury Natália Milanová.

Drugim – z wyborczym poparciem na poziomie 8,25 proc. – największym ugrupowanie w koalicji jest konserwatywna partia Sme Rodina (Jesteśmy Rodziną), która obsadziła nie tylko stanowiska wicepremiera ds. ustawodawstwa i planowania strategicznego (będzie nim Štefan Holý) oraz ministra transportu i budownictwa (będzie nim Andrej Doležal), ale także resort zdrowia i rodziny. Stanie na jego czele prominentny polityk Sme Rodina Milan Krajniak, który kiedyś był kandydatem tego ugrupowania na prezydenta oraz przez wiele lat szefem prawicowego portalu „Konzervatívny výber”. Odczytywane jest to na Słowacji jako utrzymanie konserwatywnego podejścia do kwestii obyczajowych czy polityki rodzinnej. Lider Sme Rodina Boris Kollár obejmie natomiast stanowisko przewodniczącego parlamentu.

Koalicję rządzącą na Słowacji tworzy jeszcze centroprawicowa partia Wolność i Solidarność (SaS), którą poparło 6,2 proc. wyborców. Obsadzi ona resorty edukacji (stanowisko obejmie Branislav Gröhling) oraz spraw zagranicznych i europejskich (stanowisko obejmie Ivan Korčok. Wicepremierem do spraw gospodarczych będzie zaś lider SaS Richard Sulík.

Ostatnim koalicyjnym ugrupowaniem jest założona przez byłego prezydenta Andreja Kiskę partia Za Ludi (Dla Ludzi), którą poparło 5,8 proc. wyborców. Obsadzi on resorty sprawiedliwości (pokieruje nim Mária Kolíková). Wicepremierem ds. inwestycji i rozwoju regionalnego zostanie zaś reprezentująca tę partię Veronika Remišová. W nowym 16-osobowym słowackim rządzie będą więc tylko 3 kobiety.

Wczoraj odbyło się też inauguracyjne posiedzenie słowackiego parlamentu. Parlamentarzyści spotkali się w tradycyjnie w sali obrad, a więc siedzieli obok siebie. Wszyscy mieli jednak na sobie maseczki higieniczne oraz gumowe rękawiczki. Przed wejściem do gmachu parlamentu każdemu z członków 150-osobowej Rady Narodowej zmierzono temperaturę.

Koronawirus: Które kraje wprowadziły stan wyjątkowy w Europie?

Polska dotąd nie wprowadziła stanu wyjątkowego. Oto wykaz państw europejskich, które to już zrobiły. Wykaz będzie stale aktualizowany.