Słowacja: Minister spraw wewnętrznych odmówił zwolnienia komendanta policji i sam podał się do dymisji

Tomáš Drucker, źródło: Wikipedia/EU2016.SK

Tomáš Drucker, źródło: Wikipedia/EU2016.SK

Tomáš Drucker pełnił funkcję szefa słowackiego MSW tylko przez trzy tygodnie. Wczoraj (16 kwietnia) miał ogłosić swoją decyzję w sprawie odwołania lub nie komendanta głównego policji. Dymisji Tibora Gašpara domagają się uczestnicy wielkich antyrządowych demonstracji. Drucker postanowił jednak odejść sam.

 

Tomáš Drucker kilkakrotnie odwlekał już decyzję na temat przyszłości Tibora Gašpara. W ostatnich dniach powodem był stan zdrowia szefa MSW. Kilka ostatnich dni Drucker spędził nawet w szpitalu. Ostatecznie minister uznał, że nie znajduje dostatecznych przesłanek, aby odwołać komendanta głównego słowackiej policji. Antyrządowi demonstranci, a także duża część opinii publicznej uważa jednak, iż pozostanie Gašpara na stanowisku nie gwarantuje sprawnego i rzetelnego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka, który ujawnił wiele afer podatkowych, w jakich pojawiały się nazwiska biznesmenów i polityków z otoczenia byłego już premiera Roberta Fico. Gašpar ich zdaniem zbyt blisko powiązany jest nie tylko z byłym szefem rządu, ale także z byłym ministrem spraw wewnętrznych Robertem Kaliňákiem.

Policja podejrzewa, że zabójstwo Kuciaka jest związane z tematami, jakimi ostatnio się zajmował. Jego nieukończony reportaż dla portalu Aktuality.sk ujawniał powiązania doradców Roberta Fico z osiadłymi na wschodzie Słowacji włoskimi gangsterami, którzy zajmowali się zdaniem zabitego dziennikarza wyłudzaniem na masową skalę unijnych dopłat rolnych.  Śmierć reportera i jego narzeczonej z rąk płatnych zabójców wstrząsnęła krajem. Zmiana rządu miała uspokoić sytuację. Roberta Fico zastąpił Peter Pellegerini, zaś Roberta Kaliňáka Tomáš Drucker. Duża część społeczeństwa oczekiwała, że nowy szef MSW podejmie decyzje o zmianach w policji. Naciskał na nie także prezydent Andrej Kiska.

Słowacja: Prezydent desygnował premiera i nowy rząd

Prezydent Andrej Kiska wręczył nominację na stanowisko premiera Peterowi Pellegriniemu. Zatwierdził też drugi przedstawiony przez nowego szefa rządu skład gabinetu. Otwiera to drogę do zakończenia kryzysu politycznego na Słowacji wywołanego zabójstwem dziennikarza śledczego.
 
Wręczając nominacje prezydent Andrej Kiska powiedział, że najważniejszym zadaniem nowego …

Dymisja bez konsultacji z kimkolwiek

Drucker uznał jednak, że nie jest w stanie jako minister uspokoić nastrojów społecznych. „To co ważne dla mnie to moja osobista uczciwość. Jeśli oczekuje się ode mnie decyzji, która spolaryzuje społeczeństwo, to podejmuję ją w stosunku do siebie” – oświadczył. Dodał, że nie znalazł niczego co jednoznacznie świadczyłoby przeciw komendantowi głównemu policji, a nie mógł liczyć, iż Gašpar – mimo presji społecznej – poda się do dymisji sam. Zastrzegł jednak, że „każdy musi w tej sytuacji działać w sposób nieprzymuszony”. „Wierzę jednak, że moja rezygnacja będzie potraktowana jako znacząca presja na rozpoczęcie poważnej debaty w tej kwestii. Jeśli on (Tibor Gašpar – przyp. red.) nie jest w stanie podjąć odpowiedzialności, robię to ja” – powiedział Drucker. Zasugerował też, że konieczna jest nie tyle zmiana na najważniejszych stanowiskach w policji, lecz uchwalenie nowych ustaw regulujących funkcjonowanie organów ścigania.

Jak się okazało Drucker nie konsultował wcześniej decyzji o podaniu się do dymisji z nikim w rządzie Petera Pellegriniego ani z prezydentem. Sam premier był rezygnacją ministra zaskoczony. Według relacji Druckera przyjął ją jednak do wiadomości, choć „nie był tym wszystkim zachwycony”. Tomáš Drucker powiedział też, że żałuje objęcia teki ministra spraw wewnętrznych. Podkreślił, że wolałby (tak jak to było w poprzednim gabinecie pod wodzą Roberta Fico) kierować resortem zdrowia i dokończyć rozpoczęte przez siebie reformy.

Drucker, który do rządu trafił niedawno (do marca 2016 r. działał w biznesie) ogłosił, że definitywnie rozstaje się z polityką. Dziennik „SME” zwraca jednak uwagę, że naciski na zmiany w policji to nie jedyny kłopot szefa MSW jaki pojawił się po objęciu przez niego urzędu. Okazało się bowiem, że jego żona – Lucie Druckerova zakupiła jakiś czas temu nieruchomość w miejscowości Špačince niedaleko Trnavy za zaskakująco niską cenę. Sytuacja ta do złudzenia przypominała mechanizm jednego z przekrętów podatkowych ujawnionych przez Jána Kuciaka.

Słowacja: Dymisja premiera nie zakończyła antyrządowych protestów

Nawet 65 tys. osób wzięło w piątek (16 marca) udział w antyrządowym proteście w Bratysławie. Manifestacje trwają już od trzech tygodni. Ich przyczyną jest zabójstwo dziennikarza śledczego Jána Kuciaka, który ujawnił związki polityków z zorganizowaną przestępczością. W czwartek w związku z …