Słowacja: Minister kultury podał się do dymisji w związku z zamordowaniem dziennikarza śledczego

Jan Kuciak, źródło Facebook

Jan Kuciak, źródło Facebook

Minister Marek Maďarič poinformował na wczorajszej (28 lutego) konferencji prasowej, że rezygnuje z rządowego stanowiska. Zrobił tak ponieważ „nie mógł tolerować zabójstwa dziennikarza”. Reporter śledczy Ján Kuciak został wraz ze swoją narzeczoną zastrzelony w ubiegłym tygodniu. Ostatnio pisał o podatkowych oszustwach oraz interesach jakie  włoska mafia prowadziła na Słowacji.

 

Marek Maďarič pełnił funkcję ministra kultury od trzech kadencji. Wcześniej był natomiast rzecznikiem prasowym rządzącej obecnie Słowacją partii SMER, którą kieruje premier Robert Fico. Swoją dymisję złożył w akcie protestu przeciw zabójstwu dziennikarza śledczego Jána Kuciaka, który wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kušnírovą został zastrzelony w ubiegłym tygodniu. Policja niemal nie ma wątpliwości, że było to zabójstwo na zlecenie, a komendant główny Tibor Gašpar używa na określenie tego morderstwa słowa „egzekucja”.

Czy za zabójstwem Kuciaka stoi włoska mafia?

Zamordowany dziennikarz śledczy od kilku lat zajmował się badaniem oszustw podatkowych. Od razu po jego śmierci pojawiły się głosy, że za jego zabójstwem może stać, któraś z opisanych w licznych reportażach osób, np. biznesmeni z branży nieruchomości związani z rządzącą partią SMER. Okazało się jednak, że Ján Kuciak pracował właśnie nad dużym tekstem o interesach jakie na słowackim terytorium prowadzi włoska mafia, a konkretnie kalabryjską ‚Ndranghetą. Według ustaleń dziennikarza, włoscy gangsterzy mieli stworzyć na wschodzie Słowacji swój przyczółek i od lat zajmować się wyłudzaniem unijnych funduszy. Ostatni, niedokończony reportaż Kuciaka opublikował już po jego śmierci portal Aktuality.sk, z którym zabity dziennikarz od trzech lat współpracował. Przedrukowało go także kilka słowackich gazet.

Jak ustalił zamordowany reporter, grupa obywateli włoskich, którzy w poprzedniej dekadzie osiedlili się we wschodniej Słowacji to przedstawiciele różnych klanów wchodzących w skład ‚Ndranghety. Na co dzień znani są jako przedsiębiorcy, głównie rolni, ale w rzeczywistości zajmują się działalnością przestępczą, w tym defraudacją publicznych oraz unijnych pieniędzy. Skupują bowiem podupadające gospodarstwa na wschodzie kraju i wyłudzają na nie rolne dopłaty.

Słowacja: Dziennikarz śledczy zastrzelony w swoim domu

Reporter śledczy portalu internetowego Aktuality.sk został wczoraj wieczorem (25 lutego) znaleziony martwy w swoim domu. Ján Kuciak zajmował się badaniem oszustw podatkowych i ujawnianie sposobów na unikanie opodatkowania. Jego najgłośniejsze ostatnio teksty dotyczyły luksusowych apartamentowców, w których udziały mieli biznesmeni związani …

Otoczenie premiera blisko gangsterów?

Powiązania z gangsterami mają mieć osoby z politycznego otoczenia premiera Fico – asystentka szefa rządu i była modelka Mária Trošková oraz były prominentny poseł z ramienia partii SMER Viliam Jasaň, który także znalazł później zatrudnienie w Urzędzie Rady Ministrów, np. jako sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Obydwoje blisko współpracowali z Antonino Vadalą, uznawanym za rezydenta włoskiej mafii na Słowacji. Zakładali z nim na przykład różne firmy. Zarówno Trošková, jaki i Jasaň ustąpili ze swoich stanowisk „do czasu wyjaśnienia sprawy zabójstwa dziennikarza”.

O tym, że to właśnie ‚Ndrangheta może stać za morderstwem Jána Kuciaka przekonany jest m.in. Tom Nicholson – kanadyjski dziennikarz, który od lat mieszka na Słowacji i z którym Kuciak współpracował od pewnego czasu wymieniając się informacjami. Nicholson zajmuje się właśnie kwestiami przestępczości zorganizowanej, w tym wyłudzaniem przez gangsterów unijnych funduszy. Nicholson i Kuciak po raz ostatni rozmawiali tydzień przed śmiercią tego drugiego. Właśnie na temat działalności włoskiej mafii na Słowacji.

Milion dolarów nagrody za informację o zabójcach

Rząd w Bratysławie ustanowił nagrodę w wysokości miliona euro za informacje, które mogą pomóc ustalić zarówno sprawców, jak i zleceniodawców zabójstwa Kuciaka i jego narzeczonej. Premier Fico ogłosił tę decyzję na wtorkowej konferencji prasowej. Wystąpił na niej stojąc obok stolika, na którym leżał milion euro w gotówce. Jednocześnie szef słowackiego rządu zaapelował, aby w związku tego morderstwem „nie wykorzystywać politycznie”. Opozycja bowiem od poniedziałku zwraca uwagę na powiązania bohaterów tekstów Kuciaka z partią SMER.

Premier wezwał także, aby „bez jakichkolwiek dowodów nie łączyć żadnych niewinnych osób z tym podwójnym zabójstwem”. „To już przekroczenie pewnej linii. To już nie jest śmieszne” – oświadczył Robert Fico. Szef słowackiego rządu odmówił jednak (a prosiło o to m.in. BBC) udzielenie dużego wywiadu na temat powiązań swoich współpracowników z osobami uważanymi za rezydentów włoskiej mafii na Słowacji.

Malta: Śledczy, który badał korupcyjne afery ujawnione przez zamordowaną dziennikarkę, boi się o swoje życie

Jonathan Ferris, były śledczy z Urzędu ds. Analiz i Wywiadu Finansowego (FIAU) na Malcie zajmował się opisanymi przez zamordowaną w październiku ubiegłego roku dziennikarkę śledczą Daphne Carunę Galizię sprawami korupcyjnym. Badając wątki głośnej afery „Panama Papers”, reporterka odkryła związki osób …