Słowacja: Jest akt oskarżenia ws. zabójstwa dziennikarza śledczego

Jan Kuciak, źródło Facebook

Jan Kuciak, źródło Facebook

Pięć osób otrzymało zarzuty w sprawie zabójstwa w lutym ubiegłego roku dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej Martiny Kusznirovej.

 

Jan Kuciak był najbardziej cenionym dziennikarzem śledczym swojego pokolenia na Słowacji. Przed śmiercią pracował nad reportażem o powiązaniach doradców byłego premiera Roberta Fico z włoskimi gangsterami, który zajmowali się na wschodzie kraju wyłudzaniem unijnych dopłat rolnych. O zlecenie zabójstwa został jednak oskarżony kontrowersyjny biznesmen Marian Koczner, o którym Kuciak wiele razy pisał i który kilkakrotnie młodemu reporterowi groził.

Zabójstwo dziennikarza śledczego i jego narzeczonej, która zginęła, ponieważ widziała twarz mordercy, wstrząsnęło Słowacją. Przez Słowację przetczyły się wilotysięczne protesty, w następstwie których premier Fico podał się do dymisji, podobnie jak ówczesny minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak oraz szefowie policji. Nowym premierem został Peter Pellegrini, reprezentujący tę samą co Fico lewicową partię Smer (Kierunek).

Słowacja: Biznesmen z zarzutem zlecenia zabójstwa Jána Kuciaka

Kontrowersyjny słowacki biznesmen Marián Kočner otrzymał zarzut zlecenia w ubiegłym roku zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który wielokrotnie pisał o podejrzanych interesach Kočnera. Jednocześnie śledczy wykluczyli wątek działającej na Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, co również ujawnił zabity reporter.
 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján …

Jeden z oskarżonych przyznaje się do winy

Śledczy postanowili postawić zarzut zlecenie morderstwa Kuciaka Kocznerowi, który miał za to zapłacić 70 tys. euro. O bezpośrednie dokonanie zbrodni oskarżeni zostali natomiast były policjant, a później ochroniarz Tomasz Szabo oraz pomagający mu kuzyn, były żołnierz Miroslav Marczek, który stał na czatach oraz przywiózł Szabo na miejsce zbrodni. Czwartą oskarżoną osobą jest prawniczka i była współpracowniczka Kocznera Aneta Zsuzsova, która miała wynająć Szabo i przekazać mu pieniądze. On sam poprosił o pomoc Marczka. Całej czwórce grozi dożywocie.

Piątym oskarżonym jest Zoltan Andruszko, który miał dostarczyć pistolet z tłumikiem, który został użyty do zastrzelenia z bliskiej odległości Kuciaka i Kusznirovej. Poszedł on jednak na współpracę z prokuraturą i może się spodziewać niższego wyroku. Tymczasem Koczner, Zsuzsova, Szabo i Marczek nie przyznają się do winy. Andruszko w procesach pozostałej czwórki występuje jako świadek. Słowackie media donoszą jednak, że jednak z owych osób również negocjuje już z prokuraturą przyznanie się do winy. Według przecieków ze śledztwa może chodzić o Marczka, który nie pociągał za spust, ale grozi mu taki sam wyrok jak Szabo, który zdaniem śledczych strzelał do dziennikarza i jego narzeczonej.

Para niebawem miała się pobrać i w Wielkiej Maczy wykańczali dla siebie dom. Ich zabójstwo odkryto dopiero trzy dni później, gdy rodzina mimo wielu prób nie mogła się z nimi skontaktować. Podczas pierwszej fazy śledztwa pojawiło się wiele wątpliwości co do skuteczności pracy policji. Media ujawniły też, że Kuciak – mimo otrzymania gróźb śmierci – nie dostał policyjnej ochrony. M.in. stąd późniejsze dymisje w rządzie i kierownictwie policji. W historii Słowacji nie doszło dotąd do zlecenia i przeprowadzenia zabójstwa dziennikarza.

Malta: Rusza komisja śledcza w sprawie zabójstwa dziennikarki

Maltański rząd po miesiącach zastanawiania się utworzył w końcu niezależną komisję śledczą, która ma zbadać okoliczności śmierci dziennikarki Daphne Caruany Galizii, która w październiku 2017 r. zginęła w zamachu bombowym. Ta uznana dziennikarka śledcza badała związki najważniejszych maltańskich polityków z …