Słowacja: Były premier trafi do więzienia?

Były premier Słowacji Robert Fico, źródło: Flickr/European Council

Były premier Słowacji Robert Fico, źródło: Flickr/European Council

Robert Fico, który do marca 2018 r. pełnił funkcję szefa słowackiego rządu, znalazł się w opałach. Policja poinformowała o skierowaniu wobec niego wniosku do prokuratury o formalne postawienie mu zarzutów „pochwalania czynów karalnych” oraz „szerzenia nienawiści na tle etnicznym lub rasowym”.

 

Gdyby wszczęto wobec Roberta Fica proces karny, miałby nie lada kłopoty. Za przestępstwa, o które jest oskarżany grozi na Słowacji nawet 5 lat więzienia.

Obrona nacjonalistycznego posła

Cała sprawa ma korzenie w 2016 r., gdy związany z nacjonalistyczną Partią Ludową „Nasza Słowacja” (LSNS) poseł Milan Mazurek udzielił wywiadu jednej z lokalnych stacji radiowych ze wschodu kraju. Mówił w nim o zamieszkującej te rejony romskiej mniejszości, zarzucając jej przedstawicielom nieprzystosowanie społeczne. Użył jednak do tego wielu wulgarnych i obraźliwych słów. Stwierdził też, że Romowie „rozwinęli przemysł rodzenia dzieci”, a państwo powinno w tej sprawie „interweniować”.

Wypowiedzi Mazurka spotkały się z silną krytyką nie tylko ze strony społeczności romskiej. Poseł nacjonalistycznej partii otrzymał od prokuratury zarzut „szerzenia nienawiści i nawoływania do niej.” Został później za to skazany na grzywnę w wysokości 10 tys. euro oraz utratę mandatu poselskiego. Jego proces apelacyjny zakończył się we wrześniu. Wyrok jest więc prawomocny.

Skrajna prawica na Słowacji broniła Mazurka i przekonywała, że jest karany za „mówienie prawdy”. Do grona jego obrońców dołączył także były premier Fico, który pozostaje liderem rządzącej krajem socjaldemokratycznej partii Smer-SD (Kierunek-Socjalna Demokracja).

Słowacja: 50 dni bez sondaży przed wyborami?

Słowacka Rada Narodowa uchwaliła w poniedziałek (27 października) głosami rządzącej koalicji kontrowersyjny zakaz publikacji przedwyborczych sondaży w ciągu 50 dni poprzedzających głosowanie.

 

Obecnie na Słowacji obowiązuje zakaz publikacji preferencji wyborczych w ciągu 14 dni poprzedzających wybory, co czyni go jednym z …

Fico: Wymiar sprawiedliwości ulega mediom

Były szef rządu stwierdził w poście na Facebooku, że „Mazurek powiedział to, o czym myśli cały naród.” „Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego” – przestrzegł. Dodał też, że wymiar sprawiedliwości „działa zbyt często pod presją mediów, zamiast opierać się na prawdziwych dowodach”.

Teraz za te słowa sam Fico może stanąć przed sądem. Policja z urzędu skierowała bowiem do prokuratury wniosek o postawienie mu zarzutów. Nie wiadomo jednak, czy prokuratura ostatecznie do tego wniosku się przychyli i sporządzi kolejny – właśnie do sądu. Tymczasem film z obroną posła Mazurka obejrzało już ponad 200 tys. osób.

Słowacja: Jest akt oskarżenia ws. zabójstwa dziennikarza śledczego

Pięć osób otrzymało zarzuty w sprawie zabójstwa w lutym ubiegłego roku dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej Martiny Kusznirovej.

 

Jan Kuciak był najbardziej cenionym dziennikarzem śledczym swojego pokolenia na Słowacji. Przed śmiercią pracował nad reportażem o powiązaniach doradców byłego premiera …