SLD + Wiosna + Lewica Razem = Lewica 

Sztab wyborczy Lewicy, źródło twitter DStanderski

Sztab wyborczy Lewicy, źródło twitter DStanderski

SLD, Wiosna i Lewica Razem wystartują w wyborach parlamentarnych jako Komitet Wyborczy Lewica – poinformowali wczoraj przywódcy tych ugrupowań na wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego na warszawskim placu Na Rozdrożu.

 

Oznacza to, że lewicowy komitet będzie obowiązywał pięcio-, a nie ośmioprocentowy próg wyborczy, jak musiałoby być w przypadku koalicji.

Bazą organizacyjno-prawną tego komitetu będzie struktura Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który po latach zapowiada zresztą zmianę nazwy partii na Lewica właśnie, a szefem sztabu został europoseł Robert Biedroń, który oświadczył, że w wyborach do polskiego parlamentu jednak nie wystartuje.

Lewica trzecią koalicją wyborczą opozycji 

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Lewica Razem i Polska Partia Socjalistyczna  utworzyły kolejny, trzeci już blok partii opozycyjnych startujących w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. 

Wybory parlamentarne 13 października

Prezydent Andrzej Duda chce, by wybory parlamentarne odbyły się 13 października. “Rzeczywiście zaproponowałem, w tym, co przedstawiłem do Państwowej Komisji Wyborczej – 13 października” – przyznał w piątek (2 sierpnia) w Polsat News. Poinformował także, że wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię ws. terminu przeprowadzenia wyborów parlamentarnych. “Decyzja prezydenta, czyli zarządzenie wyborów, nastąpi niezwłocznie po tym, jak otrzymam odpowiedź z PKW” – zapewnił Duda.

“Myślę, że Polakom zależy na tym, żeby okres sporów politycznych, ognia kampanii, kiedy polityka jest ostrzejsza, został jak najszybciej zakończony” – wyjaśniał natomiast w niedzielę (4 sierpnia) w Nowym Targu.

Prezes PiS: Musimy wygrać wybory, żeby powstrzymać ofensywę zła

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w czasie konwencji swojej partii w Katowicach, że Prawo i Sprawiedliwość musi wygrać nadchodzące wybory parlamentarne, bo alternatywą jest czas przeszły, w którym wszystko było niemożliwe, wzbogacony o wielką ofensywę zła.

Zandberg: Różnorodność siłą Lewicy

“Siłą naszej koalicji jest nasza wielobarwność. Siłą Lewicy jest jej różnorodność” – przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej jeden z liderów Lewicy Razem Adrian Zandberg. “Jesteśmy silni dlatego, że jesteśmy różni: jesteśmy starsi i młodsi, (…) jesteśmy z mniejszych miejscowości i z wielkich miast, takich jak Warszawa” – wyliczał.

Według niego polityków z list KW Lewica łączy „to, co było bliskie sercu Ignacego Daszyńskiego – przekonanie, że Polska może być krajem sprawiedliwym społecznie, krajem, który stoi po stronie pracowników, krajem, który stoi po stronie kobiet, krajem, który jest demokratyczny i wolny, krajem, który nikogo nie zostawia z tyłu”.

“O taką Polskę Lewica zawalczy w wyborach do parlamentu i o taką Polskę będą walczyć w nowym parlamencie przedstawiciele silnej, różnorodnej reprezentacji lewicy” – zapewnił Zandberg.

Czarzasty: Mamy wobec Biedronia inne plany

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty poinformował natomiast o wspólnej decyzji dotyczącej politycznej przyszłości lidera Wiosny. „Podjęliśmy dzisiaj decyzję, że pan Robert Biedroń nie będzie startował do polskiego parlamentu” – oświadczył przekazując informację o tym, że Biedroń będzie szefem sztabu Lewicy. Wyjaśnił, że decyzja ws. Biedronia zapadła “w gronie wszystkich sojuszników wszystkich stowarzyszeń i wszystkich partii”.

“Mamy wobec pana Biedronia inne plany. Przyjdzie czas, będziemy je ogłaszali” – dodał. Nieoficjalnie mówi się, że może zostać kandydatem lewicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

W PE będą również politycy Wiosny

Wczorajsze wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało PiS wyborców przed Koalicją Wyborczą, ale mandaty do unijnego zgromadzenia otrzymają jeszcze również przedstawiciele Wiosny i Konfederacji KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy.

Biedroń: Zrobię wszystko, żeby lewica wróciła do polskiego parlamentu

“Obiecuję, że zrobię wszystko, żeby lewica wróciła do polskiego parlamentu, bo jesteśmy dzisiaj jedynym parlamentem w Europie, gdzie nie ma lewicy, gdzie nie ma postępowej siły, gdzie brakuje tych którzy walczą o ważne dla Polek i Polaków wartości, o ważne programy i rozwiązania” – zapowiedział europoseł Biedroń.

Zwrócił uwagę, że lewica „zawsze wygrywała wybory, kiedy szła zjednoczona”, natomiast jeśli była podzielona, to w wyborach nie szło jej najlepiej. “Dzisiaj stoimy przed państwem zjednoczeni, ponad podziałami, zjednoczeni wokół wartości i programu” – oświadczył lider Wiosny.

Sztab wyborczy Lewicy

Biedroń przedstawił także skład sztabu wyborczego. Przekazał, że wiceprzewodniczącymi będą: sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek i Marcelina Zawisza z Zarządu Krajowego Lewicy Razem.

W ramach sztabu funkcjonować będzie zespół koordynujący, w skład którego wejdą liderzy SLD, Wiosny i Razem Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg, a także przedstawiciele stowarzyszenia „Spójnik”, Kongresu Świeckości, Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony”, Inicjatywy Feministycznej, stowarzyszenia „Ordynacka”, Polskiej Partii Internetowej, Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz b. pierwszy wiceprezydent Warszawy (zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz) Jacek Wojciechowicz. Trwają jeszcze rozmowy ws. przyłączenia się do Lewicy Strajku Kobiet.

Biedroń poinformował także, że rzeczniczką prasową sztabu będzie obecna rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska, zaś pełnomocniczką ds. kontaktów ze stroną społeczną członkini Zarządu Krajowego Lewicy Razem Julia Zimmermann. Szefem zespołu strategicznego w sztabie został natomiast były sztabowiec Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich z 1995 r. i były prezes TVP Robert Kwiatkowski (stowarzyszenie „Ordynacka”), wiceprezes Wiosny będzie szefową zespołu prawno-finansowego, a zespołem programowym ma kierować dyrektor programowy Wiosny Dariusz Standerski. Ponadto za organizację będzie odpowiadała Anna Zeitz (SLD), za komunikację rzeczniczka Lewicy Razem Dorota Olko, a sekretarzem sztabu zostanie Patryk Janczewski (Wiosna).

Zamiast SLD będzie Lewica

Zgodnie z kodeksem wyborczym nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi zawierać nazwę tej partii lub jej skrót, przy czym muszą one odzwierciedlać zapis w ewidencji partii politycznych. Rzeczniczka SLD tłumaczyła, że po to, by umożliwić start w zapowiedzianej formule, Sojusz zamierza wprowadzić zmiany w swoim statucie i w ewidencji partii zastępując  obowiązujący obecnie oficjalny skrót nazwy partii – SLD – słowem „Lewica”.

Uchwała zmieniająca statut ma zapaść jeszcze w tym tygodniu, a potem zmiana zostanie zgłoszona w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ten – jak podkreśliła Anna-Maria Żukowska – zobowiązany jest do wprowadzenia jej „niezwłocznie” do ewidencji.

Wspólna lista opozycji w wyborach do Senatu?

Lewica zaapelowała wczoraj do pozostałych ugrupowań opozycyjnych o niewystawianie przeciwko sobie kandydatów w jesiennych wyborach do Senatu. Liderzy SLD, Lewicy Razem i Wiosny zaproponowali rozmowy w tej sprawie szefowi PO, PSL, .Nowoczesnej oraz Związku Miast Polskich jeszcze w tym tygodniu.