SLD razem z Wiosną, a Razem – osobno

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty, źródło twitter Włodzimierz Czarzasty za Polsat News

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty, źródło twitter Włodzimierz Czarzasty za Polsat News

Wiosna Roberta Biedronia wkrótce zjednoczy się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej – wynika z sobotniej deklaracji szefa SLD Włodzimierza Czarzastego. Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że partia w grudniu zmieni swój statut, żeby móc się  połączyć z Wiosną.

 

Natomiast partia Razem – trzecie z ugrupowań, które wspólnie wystartowały w wyborach parlamentarnych – pozostaje oddzielną partią.

SLD i Wiosna razem

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty był przedwczoraj (23 listopada) gościem obrad pomorskiego SLD, podczas którego wybrano delegatów na konwencję Sojuszu, zaplanowana na 14 grudnia w stolicy. Czarzasty zapowiedział też, że podczas grudniowej konwencji zostanie zmieniony jej statut, co umożliwi połączenie z ugrupowaniem Roberta Biedronia Wiosna. “A po rejestracji tego statutu nastąpi zjazd lub kongres zjednoczeniowy obu partii” – wyjaśnił.

Już 9 listopada lider SLD zapowiadał na posiedzeniu Rady Krajowej swojej partii, że “należy się spodziewać połączenia na wspólnie ustalonych warunkach, SLD i partii Wiosna”.

Natomiast w sobotę przekazał na konferencji prasowej, że “jednomyślnie bez konfliktów, wspólnie w dwie partie” została podjęta decyzja, że delegaci z województwa pomorskiego opowiedzą się za połączeniem Wiosny i SLD “na równych zasadach”. Czarzasty zwrócił przy tym uwagę, że pomorskie jest dziewiątym województwem, w którym działacze SLD w czasie regionalnego zjazdu wyrazili poparcie dla pomysłu zjednoczenia z Wiosną.

Tusk jednak wróci do krajowej polityki?

Ustępujący szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przedwczoraj został wybrany na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, nie wyklucza, że utworzy w Polsce nowy ruch polityczny, który angażowałby głównie młodych ludzi. Zamierza także wspierać kandydata PO w kampanii przed majowymi wyborami prezydenckimi.

Lewica Razem trochę osobno

Szef SLD przyznał, że w połączeniu SLD i Wiosny nie będzie uczestniczyć Lewica Razem (do czerwca: partia Razem), której liderami są Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza i Maciej Konieczny. “Nasz urok polega na tym, że jasno komunikujemy sytuację: Lewica Razem nie będzie łączyła się z Wiosną i Sojuszem Lewicy Demokratycznej” – oświadczył w sobotę Czarzasty.

Zapewnił, że zostało to ustalone “wspólnie, na zasadach olbrzymiego szacunku wzajemnego” i apelował, by nie doszukiwać się w tym “żadnego zła”. “Jedna partia po prostu idzie inną drogą. Co będzie za rok, dwa – zobaczymy” – powiedział lider Sojuszu. Podkreślił przy tym, że  uzgodniono jednak wspólną pracę w klubie, jednego kandydata w wyborach prezydenckich i wspólny start w każdych wyborach.