Sekretarz generalny Rady Europy dziś z wizytą w Warszawie

Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland, źródło RE www.coe.int

Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland, źródło RE www.coe.int

Podczas wizyty związanej z 70. rocznicą utworzenia Rady Europy sekretarz generalny tej organizacji Thorbjørn Jagland spotka się dziś w Warszawie z wicepremierem Jarosławem Gowinem, szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

 

Przewidziane jest ponadto spotkanie szefa Rady Europy z członkami polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).

25 lat Polski w Radzie Europy

Polska wróciła do Europy poprzez Solidarność – przypomniał wczoraj (16 listopada) prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów 25-lecia polskiego członkostwa w Radzie Europy. Podczas środowych uroczystości w Strasburgu dodał, że idea tego „największego na świecie ruchu społecznego” powinna przyświecać całej wspólnocie europejskiej.

Aktywna rola Polski w obchodach 70-lecia RE

Wizytę Jaglanda zapowiedział w swoim zeszłotygodniowym expose w Sejmie szef polskiej dyplomacji, zapowiadając jednocześnie aktywne uczestnictwo Polski w obchodach 70-lecia Rady Europy. Rzecznik szefa RE Daniel Holtgen zwrócił natomiast uwagę, że wpisuje się ona również w przygotowania do planowanego na 17 maja spotkania ministerialnego RE.

Międzynarodowa konferencja na Uniwersytecie Warszawskim

Piątkową wizytę w Polsce Thorbjørn Jagland rozpocznie od udziału w panelu, w którym wystąpi wspólnie z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, wiceszefową MSZ Finlandii sprawującej półroczną prezydencję w RE Anne Sipilainen oraz zastępczynią rzecznika praw obywatelskich Hanną Machińską, inaugurującym międzynarodową konferencję poświęconą roli organizacji pozarządowych w dyskursie politycznym. W swoim wystąpieniu szef Rady ma się m.in. odnieść do sytuacji w Polsce w dziedzinie praworządności.

Tymczasem Komisja Wenecka, która jest ciałem doradczym Rady Europy, kilkakrotnie już zgłaszała zastrzeżenia do ustaw przyjmowanych ostatnio przez rządzącą w Polsce większość. W skład tej komisji wchodzi około 100 ekspertów z dziedziny prawa konstytucyjnego i prawa międzynarodowego z 61 państw.

Komisja Wenecka krytycznie o reformie polskiego sądownictwa

Komisja Wenecka uznała w piątek (8 grudnia), że prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, a także nowa ustawa o prokuraturze i nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych stanowią „poważne zagrożenie” dla polskiego sądownictwa. Tego samego dnia Sejm przyjął oba prezydenckie projekty.

Przy okazji warszawskiej konferencji, organizowanej wspólnie przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Radę Europy i Uniwersytet Warszawski z okazji 70. rocznicy Rady, Jagland może się spotkać również z RPO Adamem Bodnarem.

Spotkanie Jagland – Czaputowicz o reformie Rady Europy

Głównym tematem rozmów podczas spotkania polskiego ministra z szefem RE mają być wyzwania stojące przed Radą i jej reforma – zapowiedziała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Nie wykluczyła także, że poruszona może zostać również kwestia polskiej polityki migracyjnej.

Natomiast według rzecznika sekretarza generalnego RE wśród tematów rozmów Jaglanda z szefem polskiego MSZ mogą się znaleźć konsekwencje wycofania się Rosji z prac Zgromadzenia Parlamentarnego RE, wyzwania związane z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją, a także przestrzeganie praw człowieka w Turcji.

Rosja, która była członkiem Rady Europy od 1996 r. wpłacając jedną z największych składek członkowskich w tej organizacji, wstrzymała się od wpłat na początku zeszłego roku w proteście przeciw ograniczeniu jej praw w Radzie w reakcji na aneksję Krymu w 2014 r.

Rada Europy z siedzibą w Strasburgu, która skupia 47 państw została powołana w 1949 r., a zajmuje się przede wszystkim działaniami na rzecz ochrony praw człowieka.

Antykorupcyjna agenda Rady Europy: Zmiany w Polsce łamią reguły wymierzone w korupcję

„Zmiany wprowadzone w 2017 r. do ustaw o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa i o sądach powszechnych nie są zgodne ze standardami antykorupcyjnymi” – ogłosiła komisja GRECO, czyli antykorupcyjna agenda Rady Europy.
 
Utworzona w 1999 r. agenda GRECO (Grupa Państw …