Sejm wybrał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO

Bartłomiej Wróblewski, PiS, RPO

Kandydat PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich Bartłomiej Wróblewski / Zdjęcie: Twitter, @KancelariaSejmu

Sejm wybrał posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaturę RPO musi jeszcze zaakceptować Senat.

 

Za kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego opowiedziało się 240 posłów. Przeciw było 201, a wstrzymało się 16. Kandydat Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej prof. Sławomir Patyra uzyskał 204 głosy, 227 posłów było przeciw, 16 się wstrzymało, zaś kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz uzyskał 80 głosów, przy 250 głosach i 119 posłach wstrzymujących się.

Wybór Wróblewskiego spotkał się ze stanowczym sprzeciwem opozycji, która wytknęła PiS-owi, że kandydat pochodzi z jej szeregów – a to z kolei przeczy niezależności i neutralności urzędu.

Kandydatura musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat, gdzie większość posiada opozycja. Senator Platformy Obywatelskiej Joanna Sekuła zapowiedziała już na Twitterze, że Senat będzie dążył do odrzucenia kandydatury Wróblewskiego.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował w sprawie kadencji RPO Adama Bodnara

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił, że przepis ustawy mówiący o tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika jest niezgodny z konstytucją. To otwiera drogę do usunięcia go ze stanowiska.

 

 

Trybunał Konstytucyjny ogłosił …

Wyrok TK w sprawie kadencji RPO

Wcześniej Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej uznał przepis ustawy mówiący o tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika za niezgodny z konstytucją.

„Kadencja to ściśle określony czas, którego przekroczenie nie jest dopuszczalne. Ma być gwarancją daną zarówno danemu organowi, jak i jego otoczeniu” argumentował sędzia sprawozdawca Stanisław Piotrowicz.

Otworzyło to drogę do usunięcia z urzędu dotychczasowego RPO, Adama Bodnara. Kadencja Bodnara wygasła 9 września 2020 r., do tej pory nie udało się jednak wybrać jego następcy.

Decyzję Trybunału skrytykowała Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. „Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego tworzy niepokojącą lukę w działaniu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich między kadencjami i ochronie praw człowieka w Polsce. Nowy RPO musi być pilnie wybrany przy poszanowaniu Konstytucji, polskiego prawa i standardów międzynarodowych”, napisała na Twitterze.

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy zaniepokojona decyzją TK ws. RPO Adama Bodnara

Wypowiedź komisarz odnosi się do wyroku ws. ustawy o kadencyjności Rzecznika Praw Obywatelskich.

Trzy nieudane próby wyboru RPO

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwa razy jedyną kandydatką na to stanowisko była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, rekomendowana przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu.

Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka. Kandydatury nie poparł jednak Senat.