Kiedy Sejm zajmie się Lex TVN? 

lex-tvn-tvn24-koncesja-europejski-obszar-gospodarczy-eog-wolnosc-mediow-reporterzy-bez-granic-sejm-glosowanie-nowelizacja-ustawa-medialna-krrit

Wcześniej przewidywano, że Sejm zajmie się uchwałą Senatu ws. Lex TVN na rozpoczynającym się właśnie w środę (15 września) posiedzeniu. [wikipedia]

Dziś rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, jednak porządek trzydniowych obrad nie przewiduje prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. Lex TVN. Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki uprzedził jednak, że ten punkt zostanie wprowadzony “znienacka”, choć na razie nie wiadomo kiedy.

 

“Zrobimy tak, żeby zaskoczyć dziennikarzy i wprowadzimy znienacka któregoś dnia”, zapowiedział wczoraj (14 września) Ryszard Terlecki w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o termin rozpatrywania w Sejmie senackiej uchwały ws. lex TVN. Przekazał też, że głosowana za to będzie ustawa antykorupcyjna autorstwa Kukiz`15 (Paweł Kukiz uzależnił bowiem od tego poparcie swego koła dla odrzucenia senackiego weta).

Jourova: Lex TVN to "kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce"

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapewniła, że „sytuacja jest monitorowana”.

Wicemarszałek poinformował także, że również dziś w warszawskiej siedzibie PiS zbierze się Prezydium Komitetu Politycznego tej partii, ale nie ujawnił w jakiej sprawie. “Co do tematów, to może nie będziemy przesądzać, bo to różne bieżące sprawy”, powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Wcześniej przewidywano, że Sejm zajmie się uchwałą Senatu ws. Lex TVN na rozpoczynającym się właśnie w środę (15 września) posiedzeniu.  W zeszły czwartek senatorowie zdecydowaną większością głosów (za odrzuceniem lex TVN było 53 senatorów, przeciwko 37, a trzech wstrzymało się od głosu) odrzucili ustawę medialną w całości. Ponadto prezydent  zapowiedział, że w obecnej formie ją zawetuje.

W poniedziałek ustawą zajmował się Parlamentarny Zespół ds. Praworządności (zaproszeni na spotkanie eksperci zdecydowanie krytykowali zarówno procedowane prawo medialne, jak i brak decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. koncesji dla TVN). Tymczasem sama KRRiT zamierza jutro kolejny już raz debatować nad przedłużeniem koncesji dla TVN, choć najprawdopodobniej tym razem nie będzie głosowania. “W czwartek odbędzie się posiedzenie KRRiT. Koncesją dla TVN24 zajmujemy się teraz na każdym posiedzeniu. Nie wiem, czy będzie głosowanie, na pewno będzie w tej sprawie dyskusja”, przekazała PAP rzeczniczka Krajowej Rady Teresa Brykczyńska.

Senat zdecydowanie przeciwko Lex TVN 

Zdecydowaną większością głosów Senat odrzucił wczoraj nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, nazywaną Lex TVN.

Terlecki: Ustawa lex TVN „wraca w kształcie, który niekoniecznie nam odpowiada”

Szef klubu PiS przyznał, że ustawa medialna wraca do Sejmu “w kształcie, który niekoniecznie nam odpowiada, bo wraca z Senatu” i zastrzegł, że nie ma jej “w tej chwili w programie tego posiedzenia”. “Dziś mamy program posiedzenia Sejmu na najbliższe dni, czyli środę, czwartek, piątek i na tym posiedzeniu tego punktu nie ma”, oświadczył Terlecki. Odrzucenie senackiej uchwały, na czym PiS bardzo zależy, może być uzależniony od głosów posłów Kukiz’15.

Lex TVN: Ustawa medialna przyjęta. Cała awantura w Sejmie po nic?

Sejm przyjął co prawda nowelizację ustawy medialnej, ale tuż przed głosowaniem Marek Suski zapowiedział zgłoszenie w Senacie poprawki, która ma umożliwiać TVN dalsze nadawanie. 

Szef klubu PiS: Współpraca z Kukizem „układa się dobrze”

Lider tego ugrupowania zapowiedział jednak na początku miesiąca, że jego ugrupowanie nie będzie głosować tak jak PiS, o ile na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie zostanie przyjęta jego ustawa antykorupcyjna. Projekt, który jest już po pierwszym czytaniu, zakłada m.in. pozbawienie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nie stanowisk w spółkach z udziałem skarbu państwa.

Terlecki zapewniał jednak, że współpraca z Kukizem trwa i „układa się dobrze”. “Na najbliższym posiedzeniu Sejmu też wchodzą jego projekty, zarówno ustawa antykorupcyjna, jak i skierowany do komisji projekt, nazwijmy go rolniczym”, poinformował. Wicemarszałek potwierdził także, że PiS poprze na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekty Kukiz-15.