W szóstej próbie Sejm znów wybrał RPO. Chyba skutecznie

Prof. Marcin Wiącek w Sejmie, źródło Anna Strzyżak, Kancelaria Sejmu

Prof. Marcin Wiącek w Sejmie, źródło Anna Strzyżak, Kancelaria Sejmu

Sejm kolejny raz wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym razem jednak prof. Marcin Wiącek uzyskał poparcie zdecydowanej większości posłów. Za jego kandydaturą głosowało bowiem 380 posłów, przeciw było tylko troje (dwóch posłów Konfederacji i posłanka PiS), a 43 wstrzymało się od głosu.

 

Teraz wybór niższej izby parlamentu musi zaakceptować Senat, ale nie powinno to sprawić trudności.

Parlament już pięć razy próbował wybrać następcę Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września zeszłego roku. Wszystkie próby były jednak nieudane, bo wybór nowego RPO blokował albo Sejm, albo Senat.

Nowy RPO w tym tygodniu. Marcin Wiącek o krok od stanowiska

Już w tym tygodniu Marcin Wiącek może zostać nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Kandydaturę poparły wszystkie kluby parlamentarne.

Tym razem wszystkie kluby “za”

Za jedynym tym razem kandydatem Marcinem Wiąckiem opowiedziała się wczoraj (8 lipca) również część posłów klubu PiS, który poprzednim razem (18 czerwca) poparł jego kontrkandydatkę – niezależną senator Lidię Staroń. W czwartkowym głosowaniu wstrzymało się 40 posłów klubu PiS, a 20 posłów tego klubu nie głosowało.

Za kandydatem zgłoszonym przez kluby: Koalicji Polskiej-PSL, UED, Konserwatystów, Lewicę oraz niespodziewanie – przez PiS, a także koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy, głosowało 170 posłów klubu PiS, przeciw była poseł Teresa Glenc.

Jednak 40 posłów PiS wstrzymało się od głosu (w tym grupa posłów Solidarnej Polski), a 20 nie głosowało. Od głosu wstrzymali się m.in. Kamil Bortniczuk, Tadeusz Cymański, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba, Michał Woś, Michał Wójcik i Bartłomiej Wróblewski. Nie głosowali natomiast m.in. Michał Dworczyk, Marcin Warchoł, Kacper Płażyński i Zbigniew Ziobro.

Profesora Wiącka poparło 123 posłów Koalicji Obywatelskiej (3 osoby nie głosowały: Jerzy Borowczak, Sławomir Piechota oraz Tomasz Lenz); „za” głosowało też 43 posłów Lewicy (4 osoby nie głosowały, m.in. Joanna Scheuring-Wielgus), oraz 23 posłów Koalicji Polskiej-PSL (1 osoba nie głosowała).

Za ponownie złożoną w Sejmie kandydaturą Wiącka głosował jeden poseł koła Konfederacji (Artur Dziambor), dwie osoby były przeciw (m.in. Dobromir Sośnierz), trzy wstrzymały się od głosu (w tym Krzysztof Bosak i Jakub Kulesza), a pięć nie głosowało. Poparło go także 7 posłów koła Polski 2050,  4 posłów Kukiz`15 oraz 3 posłów z koła Polskie Sprawy, które wczoraj wzbogaciło się o dwoje posłów (z nieistniejącego już koła Wybór Polska przeszli tam Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska). „Za” było też 6 posłów niezrzeszonych, a jeden – Zbigniew Ajchler nie głosował.

Dziś Senat zdecyduje ws. objęcia stanowiska RPO

W Senacie ma się dziś odbyć decydujące głosowanie ws. objęcia urzędu RPO przez Lidię Staroń.

Wiącek:  Będę postępował w sposób bezstronny i niezawisły

Tuż po powołaniu go przez Sejm na RPO prof. Wiącek powiedział do decyzji parlamentarzystów „trzeba podejść z ogromnym szacunkiem”, bo świadczy ona o dbałości o ochronę wolności i praw człowieka i otwiera drogę do nieprzerwanego funkcjonowania urzędu RPO. Zgodnie z orzeczeniem TK, obecny rzecznik musi bowiem w połowie lipca opuścić zajmowane dotychczas stanowisko.

Wiącek zapewnił też, że jako Rzecznik Praw Obywatelskich będzie postępował “w sposób bezstronny i niezawisły”. Wyraził przy tym przekonanie, że wystarczającą gwarancją tego, że będzie postępował w ten sposób jest fakt, że jako profesor prawa wypowiadał się “wyłącznie w formach właściwych dla ludzi nauki”.

“Jestem dumny, że to porozumienie ukształtowało się wokół mojej osoby. To zaszczyt i czuję się niezwykle zobowiązany”, oświadczył. Zapowiedział także, że będzie spotykał się z senatorami. “Będę rozmawiał, będę otwarty na wszelkie rozmowy z klubami i kołami senackimi”, zadeklarował powołany przez Sejm na nowego RPO Marcin Wiącek.

Kolejna kandydatura na RPO. Tym razem z szerszym poparciem

Prawnik, dr hab. Marcin Wiącek został wspólnym kandydatem klubów opozycji na RPO.

Credo RPO: Ochrona godności człowieka przed wykluczeniem

Zdaniem prof. Wiącka, credo Rzecznika Praw Obywatelskich powinien być artykuł 30 Konstytucji, czyli „zasada ochrony godności człowieka przed wykluczeniem”. “Każdy ma prawo do godnego życia oraz realizacji marzeń. Jako RPO otoczę opieką każdego, kto zwróci się o pomoc”, zadeklarował.

Zapowiedział ponadto, że jeśli zostanie RPO, to szczególną opieką otoczy osoby wykluczone z powodów od nich niezależnych. Do tego grona zaliczył osoby z niepełnosprawnościami, dotknięte kryzysem bezdomności czy ubogie. “Każdy, kto czuje się niepełnoprawnym członkiem społeczeństwa, ma prawo zapukać do biura RPO. Jeśli Senat zgodzi się na moją kandydaturę, każdego takiego człowieka będę reprezentował”, zapewnił Marcin Wiącek.