Sejm: Kolejne przepływy międzypartyjne

sejm obrady, źródło: sejm.gov.pl

sejm obrady, źródło: sejm.gov.pl

Do klubu PiS wrócił kolejny poseł tego ugrupowania, o czym z radością  poinformował wczoraj prezes tej partii, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. O jednego członka wzbogaciło się niedawno również koło poselskie partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

PiS odzyskuje posłów

“Mamy już 232 osoby w naszym klubie”,  oświadczył w środę  (14 lipca) Jarosław Kaczyński nie kryjąc zadowolenia. Do klubu parlamentarnego PiS wróciła bowiem Małgorzata Janowska, choć i ona już jako członek Partii Republikańskiej Adama Bielana. Janowska wspólnie ze Zbigniewem Girzyńskim i Arkadiuszem Czartoryskim opuścili w czerwcu klub PiS i założyli koło Wybór Polska. Po ich odejściu klub PiS liczył 229 osób, co oznaczało, że utracił większość w Sejmie.

Na początku lipca do klubu PiS powrócili poseł Lech Kołakowski (odszedł jesienią zeszłego roku), a niewiele później również Arkadiusz Czartoryski. W końcu wczoraj, po niespełna trzech tygodniach nieobecności, w klubie PiS ponownie pojawiła się Janowska.

Polska: Klub PiS traci posła, a partia poparcie

Poseł Lech Kołakowski, który już raz oświadczył, że odchodzi z klubu i z partii, ale tego nie zrobił, poinformował wczoraj, że nie jest już członkiem klubu PiS i będzie posłem niezrzeszonym. Tymczasem wyniki ostatnich sondaży wskazują, że również partia rządząca …

Bełchatów powodem odejścia i powrotu Janowskiej

Prezes PiS przyznał, że kością niezgody w tym ostatnim przypadku były kwestie energetyki, zwłaszcza Bełchatowa, i przyszłości tego miasta. “Ale doszliśmy tutaj do porozumienia, bardzo konkretnego, uczestniczył w tym także pan premier i są wszelkie podstawy do tego, żeby ta nasza jedność, która przez długi czas trwała, została odnowiona”, zapewnił Kaczyński.

Lider PiS nie krył jednak irytacji faktem, że nowa partia Bielana „coraz bardziej zabiera posłów” Prawu i Sprawiedliwości. “Bolejemy nad tym, ale ważne jest, że klub odbudowuje swoją większość i w tej chwili ta strata wynosi już tylko jedną osobę”, podkreślił.

“Wróciłam do Zjednoczonej Prawicy. Długie analizy i rozmowy z Prezesem Jarosławem  Kaczyńskim, Premierem Mateuszem Morawiecki i (szefem nowoutworzonej Partii Republikanie) Adamem Bielanem zaowocowały kompromisem. Powstanie racjonalny plan dla Bełchatowa i regionu. To najważniejsze. Bierzemy się do pracy. Nie ma czasu do stracenia. #Republikanie”, napisała na twitterze Janowska po powrocie do klubu PiS.

Polska 2050 zyskała kolejnego posła. Mirosław Suchoń wstąpił w szeregi partii Hołowni

Polska 2050 Szymona Hołowni zyskuje nie tylko poparcie społeczne i nowych członków, ale również posłów: wczoraj dotychczasowy poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń przeszedł do koła parlamentarnego partii Hołowni.

Koło Polska 2050 coraz liczniejsze

Na początku lipca do koła Polska 2050 dołączył kolejny poseł klubu KO Michał Gramatyka. Dotychczas był on  jednym z najbliższych współpracowników Borysa Budki i zastępcą sekretarza generalnego PO. “Przychodzą takie chwilę, kiedy trzeba zadecydować o tym, czego się chce w życiu. Od pewnego momentu dojrzewała we mnie decyzja, aby szukać innego sposobu robienia polityki i innego sposobu dialogu”, przyznał Gramatyka.

Pod koniec zeszłego miesiąca do koła Polski 2050 dołączył natomiast inny poseł Koalicji Obywatelskiej. Na przejście zdecydował się bowiem Mirosław Suchoń. “W centrum parlamentaryzmu powinny być sprawy obywateli, ich troski i problemy, a nie politycy. Jestem pewien, że ruch Szymona Hołowni będzie kształtował Polskę przez kolejne lata, a ja chcę w tym procesie uczestniczyć” , wyjaśniał swoją decyzję na Twitterze były poseł KO.

Wcześniej do ruchu Szymona Hołowni przeszła z tego samego klubu Joanna Mucha. Mucha była drugą posłanką, tworzącą koło Polski 2050 (pierwszą była Hanna Gil-Piątek, która opuściła klub Lewicy). Do ruchu Polska 2050 dołączył także senator Jacek Bury, który odszedł z klubu Koalicji Obywatelskiej. Obecnie koło poselskie tej partii liczy siemdmioro posłów

Natomiast Szymon Hołownia stwierdził na ostatniej konferencji prasowej, że osoby, które przechodzą do jego ugrupowania odchodzą z „polityki, która zajmowała się polityką” i przechodzą do polityki, która „zajmuje się rozwiązywaniem realnych problemów ludzi”. “Dzisiaj stara polityka musi zostać zastąpiona przez nową”, powiedział Hołownia.