Timmermans kandydatem socjalistów na przewodniczącego KE

Maroš Šefčovič, źródło: Flickr/© European Union 2014 - European Parliament

Maroš Šefčovič, źródło: Flickr/© European Union 2014 - European Parliament

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Słowak Maroš Šefčovič ogłosił swoją rezygnację z ubiegania się o oficjalną nominację Partii Europejskich Socjalistów (PES) na przewodniczącego KE po przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że tzw. Spitzenkanidat socjalistów zostanie drugi wiceszef KE – Holender Frans Timmermans.

 

Maroš Šefčovič poinformował o swojej decyzji w liście przesłanym do przewodniczącego PES (który jest jednocześnie przewodniczącym Bułgarskiej Partii Socjalistycznej) Siergieja Staniszewa. Zapowiedział jednocześnie, że zamierza oficjalnie poprzeć swojego dotychczasowego rywala Fransa Timmermansa. „Jestem gotów wesprzeć Fransa i pracować z nim ramię w ramię” – napisał Šefčovič.

Šefčovič chce jedności europejskich socjalistów

Słowak wycofał się z wyścigu o nominację socjalistów na szefa KE po tym, jak wewnątrz europejskiej socjalistycznej międzynarodówki doszło do dwóch debat, z których ostatnia miała miejsce tuż przed październikowym szczytem UE w Brukseli. Okazało się wówczas, że poparcie dla Šefčovicia zadeklarowało 9 europejskich ugrupowań socjalistycznych i socjaldemokratycznych (głównie z Europy Środkowej i Wschodniej), zaś Timmermans przekonał do siebie 12 ugrupowań, w tym największe z nich – niemieckie SPD czy francuską Partię Socjalistyczną.

Zaplanowany na grudzień kongres PES miał wybrać między Słowakiem a Holendrem, ale w zaistniałej sytuacji Timmermans ma już nominację w kieszeni. Šefčovič w liście do Staniszewa wyjaśnił, że choć „czuł się zobowiązany do poprawy wizerunku swojej europejskiej partii”, to jednak uznał za ważniejsze, aby „socjaliści zwarli szyki pod wodzą jednego kandydata, co jest szczególnie ważne w chwili, gdy ruch socjaldemokratyczny w Europie jest w odwrocie.” „Rozumiem ducha gry zespołowej i potęgę wspólnych celów. Chciałby, abyśmy utworzyli zjednoczony front i skoncentrowali nasze siły na stworzeniu potężnej politycznej agendy” – napisał Šefčovič.

Staniszew pochwalił działanie Šefčovicia. „Z radością przyjmuję decyzję Maroša Šefčovicia o poparciu dla Fransa Timmermansa jako kandydata całej PES. Maroš to prawdziwy mistrz gry zespołowej” – oświadczył lider Europejskiej Partii Socjalistycznej.

Timmermans kolejnym kandydatem na przewodniczącego KE

Wiceszef KE Frans Timmermans ogłosił, że chce być kandydatem na stanowisko szefa KE. Przekazując oficjalnie tę informację w Heerlen wyraził nadzieję, że poprowadzi „piękną i optymistyczną kampanię” w obronie UE. Zapowiedział też, że zamierza bronić europejskich wartości przed siłami nacjonalistycznymi.

Na czym polega idea Spitzenkanidaten?

Pomysł na wskazywanie przez europejskie rodziny polityczne kandydatów na stanowisko przewodniczącego – tzw. Spitzenkandidat – pojawił się po poprzednich wyborach do PE w 2014 r. Chodzi o zwiększenie zainteresowania wyborami europejskimi oraz większą demokratyzację procesu wyłaniania szefów unijnych instytucji. Europejskie rodziny polityczne mają iść do wyborów do PE ze wskazanym jednym kandydatem na szefa KE, a jego nominację poprzedzać ma wewnętrzna debata i rodzaj prawyborów.

Krytycy tego pomysłu zwracają jednak uwagę na to, że choć ostatecznie szefa nowej Komisji Europejskiej zatwierdzać będzie w głosowaniu plenarnym nowo wybrany skład Parlamentu Europejskiego, to jednak przywódcy państw członkowskich zebrani na posiedzeniu Rady Europejskiej nie są zobowiązani do wskazania akurat na Spitzenkandidat rodziny politycznej, która wygrała wybory do PE i mogą sami wskazać jeszcze inną osobę.

W PES wybieranie kandydata na szefa nowej KE już się zakończyło, ale podobny proces trwa jeszcze wewnątrz największej frakcji w PE – chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Spitzenkandidat europejskiej centroprawicy zostanie wyłoniony podczas kongresu EPL w Helsinkach 8 listopada. O chadecką nominację rywalizują były premier Finlandii Alexander Stubb oraz lider frakcji EPL w PE – Niemiec Manfred Weber.

Stubb walczy o greckie i cypryjskie głosy w EPL

Alexander Stubb, jeden z dwóch kandydatów EPL na kolejnego przewodniczącego Komisji Europejskiej, wezwał greckich i cypryjskich konserwatystów, aby pamiętali, jak poradzili sobie z kryzysem finansowym i dokonali „świadomego” wyboru na kongresie partii w przyszłym miesiącu.
 

Grecka Partia Demokratyczna i Cypryjska Partia …