Schulz w dół, Merkel w górę – koniec „efektu Schulza”?

Martin Schulz// Źródło: Facebook/Martin Schulz

Martin Schulz// Źródło: Facebook/Martin Schulz

Po raz pierwszy od styczniowej nominacji Martina Schulza na kandydata SPD na kanclerza, socjaldemokraci spadli w sondażu telewizji ZDF 29 proc. Na czele notowań wciąż są chadecy Angeli Merkel.

 

Od końca stycznia tego roku, kiedy były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz został wskazany na kandydata SPD na niemieckiego kanclerza, poparcie dla socjaldemokratów zdecydowanie wzrosło – z poziomu nieco ponad 20 proc. do nawet 33 proc. W niektórych sondażach socjaldemokraci wyprzedzali CDU/CSU Angeli Merkel. Dzisiejszy sondaż przeprowadzony przez pracownię Forschungsgruppe Wahlen dla państwowej telewizji ZDF wskazuje na pierwszy istotny spadek poparcia dla SPD od kilku miesięcy.

Schulz w dół, Merkel w górę

Socjaldemokraci, od 19 marca pod wodzą Martina Schulza (zastąpił na tym stanowisku Sigmara Gabriela), cieszą się 29-proc. poparciem – to o 3 pp. mniej w porównaniu z notowaniami z 4-6 kwietnia.

W sondażu prym wiedzie CDU/CSU – chadecy mogą liczyć na ten moment na 37 proc. głosów. Jest to poprawa o 2 pp. w stosunku do wyniku z początku kwietnia. Obecna przewaga CDU/CSU nad SPD wynosi 8 pp. i jest największa od końca marca, gdzie w innym badaniu frakcja Angeli Merkel miała zaliczkę nad partią Schulza 7 pp.

>> Więcej o efekcie Schulza w sondażach

Potencjalni koalicjanci daleko w tyle

Różnica między dwiema największymi partiami niemieckimi nad resztą politycznej stawki jest zdecydowana i nic nie wskazuje na to, aby się to zmieniło – mimo minimalnych korekt notowań na korzyść ugrupowań, które mogą walczyć o miano koalicjantów w przyszłym rządzie.

Na trzecim miejscu plasuje się Die Linke – skrajnie lewicowa partia zyskała 1 pp., co przekłada się na 9 proc. w sondażu dla telewizji ZDF.

Ex aequo czwartą lokatę okupują Zieloni oraz skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec – oba ugrupowania uzyskały w badaniu po 8 proc. O ile dla Grüne jest to wzrost o 1 pp., to dla AfD ten wynik oznacza ciąg dalszy spadku w sondażu. Eurosceptycy notują stopniowy regres w notowaniach Forschungsgruppe Wahlen od połowy stycznia, kiedy to mieli jeszcze 13 proc.

W okolicach progu wyborczego utrzymuje się wynik liberalnej FDP – Wolnej Partii Demokratycznej, która mimo poprawy notowań o 1 pp., cały czas nie ma pewności, czy weźmie udział w rozdziale mandatów w Bundestagu. FDP może dziś liczyć na 6 proc. poparcia.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 25-27 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1328 osób (szczegółowe wyniki sondaży TUTAJ).

Wrześniowe wybory i ostatnie testy lokalne

Wybory do niemieckiego Bundestagu odbędą się 24 września, ale już w maju mają miejsce dwa kluczowe dla parlamentarnych zmagań wybory lokalne. 7 maja wyborcy będą wybierać swoich przedstawicieli w Landtagu Szlezwiku-Holsztynu, natomiast tydzień później główne partie będą walczyć w wyborach do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii.

26 marca odbyły się wybory w niemieckim landzie Saara, gdzie przekonujące zwycięstwo odniosły rządzące lokalne struktury CDU.

>> Więcej o zwycięstwie CDU w wyborach do Landtagu Saary