Sasin: Jeśli uznamy, że opinia Komisji Weneckiej jest godna zastosowania, to się zastosujemy

Wicepremier Jacek Sasin, źródło KPRM

Wicepremier Jacek Sasin, źródło KPRM

Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że jeśli polski rząd uzna opinię Komisji Weneckiej za godną zastosowania, to się do niej zastosuje.

 

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki lekceważąco wyraża się o kompetencjach ekspertów Komisji Weneckiej wytykając jednemu z tych, którzy byli w Polsce poprzednio, że nie bardzo wiedział, gdzie jest. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska) przekonuje zaś, że wizyta organu doradczego Rady Europy nie jest wtrącaniem się w polskie sprawy. Natomiast w ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf to „bardzo dobrze”, że delegacja Komisji Weneckiej przyjeżdża do Polski.

Delegacja  Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo rozpoczyna swoją dwudniową wizytę w Polsce jutro (9 stycznia), a opinię wyda w trybie pilnym – według PAP już w przyszłym tygodniu.

Komisja Wenecka pojutrze w Warszawie

Delegacja Komisji Weneckiej rozpocznie pojutrze dwudniową wizytę w Polsce w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów, nazywaną też ustawą represyjną czy kagańcową – zapowiedziała Komisja. Członkowie delegacji mają się spotkać  z przedstawicielami władz i “innymi rozmówcami”.

Sasin: Albo się zastosujemy, albo nie

Odnosząc się do zapowiedzianego przyjazdu delegacji Komisji, wicepremier Jacek Sasin przypomniał, że jej opinie “nie mają bezpośredniego wpływu i odniesienia do aktów prawnych, które przyjmujemy”. „Jeśli uznamy suwerennie w Polsce, że opinia Komisji Weneckiej jest godna zastosowania, to wtedy możemy się zastosować” – zapowiedział wczoraj (7 stycznia) w TVN24.

Sasin podkreślił też, że Polska jest krajem suwerennym i kształtuje swój system prawny również w dziedzinie sądownictwa. “To nie są kwestie, które są regulowane prawem europejskim. Nie ma jednolitego modelu sądownictwa, powoływania sędziów” – stwierdził. Dlatego – dodał  wicepremier – „jeśli uznamy suwerennie w Polsce, że opinia Komisji Weneckiej jest godna zastosowania, to wtedy możemy się zastosować”.

Ponieważ delegacja Komisji Weneckiej przyjedzie do Polski na prośbę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, wicepremier oskarżył go o złe intencje. “Są niestety takie, żeby wzmocnić model walki z rządem przez wymiar zagraniczny” – uznał. “To jest to, co opozycja robi od czterech lat. To nie jest dobre rozwiązanie” – dodał Sasin.

Marszałek Senatu wysłał list do Komisji Weneckiej

Marszałek Senatu wysłał list do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię ws. nowelizacji ustaw sądowych – poinformowała wczoraj wiceszefowa Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon. Tomasz Grodzki zapowiadał to już w zeszłym roku, ale i tak wzbudził krytykę ze zstrony PiS.

Na przypomnienie sytuacji z 2015 roku, kiedy ówczesny minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wystąpił o opinię do Komisji Weneckiej w związku z wprowadzanymi zmianami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, wicepremier oświadczył, że to co innego. “Co innego, jeśli robi to minister spraw zagranicznych, bo on jest powołany do tego, żeby kontakty międzynarodowe prowadzić” – powiedział.

Postępowanie Grodzkiego Sasin ocenił jako  “niepokojący sygnał”. ”Pan marszałek Senatu uznał, że jest zupełnie odrębną władzą, która nie musi współdziałać z rządem, prezydentem i że jest trzecim ośrodkiem, który będzie prowadził własną politykę zagraniczną” – powiedział. Zdaniem wicepremiera „to jest bardzo złe, bo daje pole wielu państwom, które nam niekoniecznie dobrze życzą, do tego, by rozgrywać te ośrodki przeciwko sobie”.

Delegacja Komisji Weneckiej w Polsce na początku lutego

Dzień później z wnioskiem o opinię w tej sprawie do Komisji Weneckiej zwrócił się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.Wraz z przewodniczącym Buquicchio do Polski przyjedzie szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji Weneckiej Schnutz Rudolf Dürr. W składzie delegacji, która …

Ast: „Będziemy z całą pewnością bronili ustawy”

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł PiS Marek Ast zapewnił, że „każda opinia jest zawsze brana pod uwagę”. Wyraził przy tym przekonanie, że członkowie delegacji „otrzymają wszelkie niezbędne informacje w przedmiocie przesłanek, które kierowały ustawodawcą podczas uchwalania tej nowelizacji”. Pytany, czy Zjednoczona Prawica „weźmie sobie do serca” opinie Komisji, Ast zastrzegł, że najpierw trzeba będzie się z nią zapoznać.

“Dzisiaj trudno jest przesądzać, w jakim kierunku pójdzie opinia Komisji Weneckiej. My będziemy z całą pewnością bronili ustawy, którą Sejm pod koniec roku uchwalił” – zapewnił poseł PiS. Zaprzeczył przy tym, by przewidywano wprowadzenie zmian do niedawno uchwalonych przepisów. Szef sejmowej komisji zwrócił ponadto uwagę, że proces legislacyjny nowelizacji ustawy o sądach jeszcze się nie zakończył, a Senat może zgłosić poprawki.

Projekt tzw. ustawy kagańcowej zmobilizował sędziów

Nowelizacją ustawy o sądach PiS prowadzi do powiększenia chaosu prawnego. Wielu prawników protestuje, twierdząc, że projekt jest niezgodny z konstytucją, stanowi zagrożenie dla praworządności w Polsce i wypycha kraj z UE.
 

Politycy obozu rządzącego powtarzają, mimo przedstawianych faktów, że wprowadzają jedynie …

Terlecki: Oczywiście wysłuchamy i odpowiemy na wszelkie pytania

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) zapewnił, że „każda opinia poważnych instytucji jest ważna”. “Bardzo poważnie traktujemy oczywiście Komisję Wenecką” – dodał.  Przypomniał jednak również, że jak rozmawiał z jej przedstawicielami podczas ich ostatniego, lub przedostatniego pobytu w Polsce, to jeden z członków delegacji nie bardzo wiedział, w jakim jest kraju. “Więc to taka uwaga do ich kompetencji, ale oczywiście wysłuchamy i odpowiemy na wszelkie pytania” – obiecał Terlecki.

Kamiński: Sprawy Polski nie są dla UE sprawami zagranicznymi

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska) przekonywał z kolei, że wizyta organu doradczego Rady Europy „to nie jest wtrącanie się w polskie sprawy, bo Polska jest częścią świata Zachodu, Polska jest częścią Unii Europejskiej, i to jej istotną”. “Dlatego sprawy Polski dla Unii Europejskiej nie są sprawami zagranicznymi i sprawy Unii Europejskiej dla Polski nie są sprawami zagranicznymi, bo to jest nasza Unia” – wyjaśniał. Były europarlamentarzysta zwrócił też uwagę, że europosłowie PiS i polityczne fundacje tego ugrupowania, które biorą pieniądze z UE nie biorą ich “od obcych przecież, tylko od swoich”.

Gersdorf: Bardzo dobrze, że delegacja Komisji Weneckiej przyjeżdża do Polski

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf odniosła się do nowelizacji, która jest powodem wizyty Komisji Weneckiej. „Konsekwencje tej ustawy – gdyby weszła w życie – są ekonomiczne, socjalne, wyjścia z Unii i zamknięcia nam ust jako obywatelom” – oceniła. Na pytanie czy spotka się z ekspertami Komisji, Gersdorf odpowiedziała, że nie dostała na takie spotkanie zaproszenia. Zapewniła natomiast, że to „bardzo dobrze”, że delegacja tego organu przyjeżdża do Polski.

Gregorczyk-Abram i Wawrykiewicz: Polska robi kolejny duży krok w kierunku Polexitu

Wolne sądy to ostatnia barykada, która powstrzymuje PiS przed przejęciem władzy absolutnej w Polsce – opowiadają o tym adwokaci Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz w rozmowie z Karoliną Zbytniewską, EURACTIV.pl.
 

Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy to współorganizatorzy …

Opinia już w przyszłym tygodniu?

Nieznany jest jeszcze program wizyty i rozmów w Warszawie ani skład delegacji Komisji Weneckiej. PAP poinformowała już jednak, powołując się na źródła w tym doradczym organie Rady Europy, że wydania przez Komisję Wenecką pilnej opinii należy się spodziewać w przyszłym tygodniu.