Sardynki przeciwko Salviniemu

Sobotni protest ruchu "Sardynek" w Rzymie na placu przed Bazyliką św. Jana na Lateranie / zdjęcie via twitter @SeaWatchItaly

Niezgoda na politykę Mattea Salviniego oraz sprzeciw wobec nienawiści propagowanej przez skrajną prawicę przyczyniły się do powstania cieszącego się coraz większą popularnością oddolnego ruchu. Czy Sardynki odmienią włoską politykę?

 

 

Były włoski wicepremier zagrał w sierpniu va banque składając wniosek o wotum nieufności dla rządu kierowanego przez Giuseppe Conte licząc, że otworzy to drogę do przyśpieszonych wyborów. Liga Matteo Salviniego pozostaje zdecydowanym faworytem sondaży, jednak miesiąc temu wyrosła we Włoszech nowa siła, która może zagrozić prawicy. To oddolny ruch społeczny określany mianem „Sardynek”. Włoscy komentatorzy zwracają uwagę, że zatrzymanie zwycięskiego marszu Ligi po władzę może zmienić realia włoskiej sceny politycznej.

Włochy: Ostatnia przeszkoda usunięta przed nowym rządem

Członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd zagłosowali wczoraj za utworzeniem koalicji rządowej z centrolewicową Partią Demokratyczną. Dziś do prezydenta Sergio Mattarelli uda się kandydat na premiera Giuseppe Conte, aby poinformować o gotowości do sformowania nowego rządu.
 

 

W kilkanaście miesięcy od koalicji ze skrajną …

Konsekwencja lidera

Mimo że od sierpnia Liga znajduje się poza rządem, ugrupowanie Salviniego przoduje w sondaż poparcia partii politycznych. Od kilku miesięcy były wicepremier przekonuje, że powstała w wakacje koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) oraz centrowej Partii Demokratycznej (PD) nie ma mandatu do sprawowania władzy. „Dlatego należałoby zwołać przyśpieszone wybory” – przekonuje Salvini.

Liga zdecydowanie przewodzi w sondażach i krok po krok – region po regionie – zdobywa władzę w kolejnych włoskich regionach. Najbliższe wybory samorządowe odbędą się 26 stycznia w Emilii-Romanii. Nazywana „czerwonym regionem” prowincja od kilkudziesięciu lat rządzona jest przez polityków z lewej strony sceny politycznej. Salvini zapowiada „odbicie” władzy, jednak w przypadku „czerwonej” Emilii-Romanii może to okazać się trudniejsze niż przypuszczano.

Koalicje prawicowe lub centroprawice rządzą w 12 z 20 włoskich regionów. Pod koniec października opozycji udało się zwyciężyć w Umbrii – regionie rządzonym od 50 lat przez lewicę.

Włochy przedłużyły umowę migracyjną z Libią

Włoski rząd, mimo protestów organizacji humanitarnych, przedłużył obowiązującą od 2017 r. umowę migracyjną z rządem libijskim. W zamian za wsparcie finansowe libijska straż przybrzeżna zawraca osoby, które próbują nielegalnie przedostać się do Włoch.

 

Umowę migracyjną z uznawanym prze społeczność międzynarodową rządem …

Mobilizacja młodych

Od kilku tygodni w miastach prowincji organizowane są manifestacje przeciwników Salviniego i polityki prawicy. Zapoczątkował je wspomniany ruch Sardynek, który podąża śladem mitingów wyborczych organizowanych przez lidera Ligi. Od połowy listopada na ulice wychodzili mieszkańcy Modeny oraz innych miast regionu. W Bolonii przed miesiącem na największym placu w mieście zgromadziło się ponad 50 tys. osób. Hymnem protestujących stała się znana antyfaszystowska pieśń włoskich partyzantów z II wojny światowej „Bella Ciao”.

Włoskie media podkreślają, że to pierwszy od lat przypadek powstania oddolnego, zorganizowanego ruchu młodych ludzi buntujących się przeciwko polityce prawicy. Jego przedstawiciele wykluczają zaangażowanie – przynajmniej na razie – w politykę, a ich  krótkoterminowym celem jest wspieranie lewicowych polityków przed wyborami w Emilii-Romanii. Z najnowszych badań wynika, że Sardynki mogłyby liczyć na 6 proc. poparcie, gdyby tylko ogłosiły wejście do zinstytucjonalizowanej polityki. To więcej niż poparcie, na jakie może liczyć Matteo Renzi, który we wrześniu wystartował z własnym projektem politycznym Italia Viva.

Francja i Włochy zgodnie o migracji

Odwilż na linii Paryż – Rzym. Jeszcze niedawno oba te kraje ostro spierały się w kwestiach migracyjnych, ale po zmianie rządu we Włoszech szybko się porozumiały. Francuski prezydent i włoski premier uznali wspólnie, że potrzebny jest nowy automatyczny system rozdzielania …

Wyjście poza granice

Ruch Sardynek już dawno wykroczył poza granice Emilii-Romanii. Manifestacje odbywały się w Turynie, Florencji i Mediolanie zawsze gromadząc po kilka tysięcy osób, a w ostatnią sobotę na ulice Rzymu wyszło ponad 40 tys. osób (dane policji; organizatorzy tradycyjnie podają większą liczbę manifestantów). Demonstracje odbywają się bez partyjnych banerów oraz bez wystąpień polityków. Uczestnicy zabierają ze sobą transparenty z wymalowanymi sardynkami – symbolem protestów (nazwa odnosi się do szczelnego wypełniania placów podczas demonstracji – „podobnego do sardynek ściśniętych w puszcze”). A jedyne flagi powiewające podczas spotkań są flagami narodowymi, UE lub tęczowymi.

Demonstranci występują przeciwko polityce Salviniego, „przeciwko nienawiści i rasizmowi”, opowiadając się jednocześnie za wolnością, tolerancją czy równością. Matteo Renzi powiedział, że „Sardynki już osiągnęły sukces: zademonstrowały, że nie tylko Salvini jest w stanie zapełniać włoskie place sympatykami. Teraz przed nimi najtrudniejsze wyzwanie: przekuć hasła z protestów na konkretne hasła polityczne”.

Salvini zamyka największy ośrodek dla migrantów

Trwa ofensywa Matteo Salviniego przeciwko migrantom i migracji. Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych był wczoraj na Sycylii, gdzie „uświetnił” zamknięcie największego w Europie ośrodka przyjmowania imigrantów.
 

 

Matteo Salvini nie zwalnia tempa. Nie ma dnia, by światowe media nie informowały o kolejnych …

Śladem Pięciu Gwiazd?

Ruch ma czworo ojców założycieli, którzy skrzyknęli się przez media społecznościowe. Jeden z nich – 32-letni Mattia Santori, cytowany przez włoskie media, zaprzeczył jakiejkolwiek afiliacji politycznej ruchu. „Naszym jedynym celem jest sprzeciw wobec sił populistycznych” – twierdzi współzałożyciel ruchu. Santori zapewnia, że większość demonstrujących nie chciałaby, aby Sardynki stały się kolejną partią polityczną. 

„Nie wystartujemy w wyborach w Emilii-Romani. Wesprzemy lewicowe listy polityczne” – powiedział Santori, jednak nie można wykluczyć, że w dłuższej perspektywie, gdy ruch okrzepnie, sprecyzuje najważniejsze dla siebie hasła, przeobrazi się w partię polityczną. Ścieżkę od ruchu politycznego do partii wydeptał przed dziesięcioma laty M5S komika Beppe Grillo, który będąc rozczarowany tradycyjną polityką (m.in. startował bez powodzenia na przewodniczącego PD) wykorzystał internet do budowy ruchu łączącego hasła populistyczne, prośrodowiskowe oraz wcielającego w życie hasła demokracji bezpośredniej (platforma Rousseau), który od ponad dwóch lat współrządzi Włochami. Ruch Pięciu Gwiazd wprowadził pierwszych przedstawicieli do lokalnych rad właśnie w Emilii-Romanii.

Salvini zaprzecza, że Rosja finansowała jego partię

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowego ugrupowania Liga odrzucił oskarżenia o to, że jego partia otrzymała finansowanie z Rosji. Amerykański portal BuzzFeed napisał bowiem o nagraniu z ubiegłorocznego spotkania w Moskwie, na którym wysłannicy Salviniego uzgadniali z Rosjanami szczegóły przekazania …

Postulaty

W sobotę w Rzymie Santori przeczytał zgromadzonym składający się z kilku punktów manifest Ruchu. Można się z niego dowiedzieć m.in., że sardynki domagają się zmiany albo zniesienia ubiegłorocznego dekretu ws. bezpieczeństwa. Ustawy promowanej przez Salviniego, która zmieniła zasady przyznawania azylu. Sardynki twierdzą, że poszczególne zapisy dekretu są niehumanitarne z punktu widzenia migrantów. Wydłużają bowiem ich pobyt w obozach przejściowych oraz utrudniają zdobycie obywatelstwa.

Ruch opowiada się także przeciwko wykorzystywaniu przez ministrów mediów społecznościowych (domena Salviniego) czy rzeczywistego wykonywania obowiązków przypisanych do danego stanowiska (Sardynki twierdzą, że Salvini przez 8 miesięcy 2019 r. spędził jedynie 17 dni w pracy jako minister spraw wewnętrznych). Ruch opowiada się także przeciwko korzystaniu z fake newsów oraz domaga się eliminacji przemocy słownej z debaty politycznej.

Salvini zamyka największy ośrodek dla migrantów

Trwa ofensywa Matteo Salviniego przeciwko migrantom i migracji. Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych był wczoraj na Sycylii, gdzie „uświetnił” zamknięcie największego w Europie ośrodka przyjmowania imigrantów.
 

 

Matteo Salvini nie zwalnia tempa. Nie ma dnia, by światowe media nie informowały o kolejnych …

Magia sondaży

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie portalu youtrend (nieuwzględniającego sardynek) wynika, że Liga przewodzi włoskiej scenie politycznej z 31,7 proc. poparcia. Na drugim miejscu znajduje się Partia Demokratyczna z 18,7 proc. Trzeci jest M5S z 16,3 proc. Tuż za podium znajdują się dwa ugrupowania prawicowe. Bracia Włosi (potencjalni koalicjanci Ligi) cieszą się poparciem 10,4 proc. społeczeństwa, a Forza Italia Silvio Berlusconiego 6,7 proc.

Jednak z sondażu przeprowadzonego przez BiDiMedia w dniach 11-13 grudnia (a więc przed sobotnią manifestacją w Rzymie) sardynki, gdyby tylko zdecydowały się na start w wyborach, mogłyby liczyć na 6 proc. – tyle samo co Forza Italia. Na czele niezmiennie Liga z 32 proc. przed PD – 17 proc. i M5S – 16 proc.

Orbán po wyborach do PE dystansuje się wobec Salviniego

Jeszcze miesiąc temu wiele wskazywało na to, że zawiązanie koalicji między Fideszem a włoską Ligą to tylko kwestia czasu. Do przewidywanego zacieśnienia współpracy między ugrupowaniami Victora Orbána i Matteo Salviniego jednak nie dojdzie – dowiadujemy się od szefa sztabu węgierskiego …