Salvini zwołuje eurosceptyków do Mediolanu

Matteo Salvini, lider Ligi, źródło Flickr

Matteo Salvini, lider Ligi źródło: Flickr/© European Union 2017 - European Parliament

W najbliższy poniedziałek w Mediolanie odbędzie się spotkanie prawicowej Ligi i jej europejskich sojuszników z wielu państw Unii Europejskiej – poinformowała wczoraj włoska gazeta “La Stampa”.

 

Wśród zaproszonych nie wymieniła jednak PiSu zwracając uwagę, że wicepremierowi Włoch, ministrowi spraw wewnętrznych i szefowi Ligi Matteo Salviniemu nie udało się zrealizować „marzenia” o „Lidze Lig”, czyli wielkim sojuszu partii z różnych państw UE.

Polska, Węgry, Włochy i Hiszpania wspólnie utworzą frakcję w PE?

Polskie Prawo i Sprawiedliwość, węgierski Fidesz, włoska Liga i hiszpański Vox rozpoczęły rozmowy nt. współpracy na rzecz utworzenia po majowych wyborach nowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim.

PiS nie dołączył do sojuszu, bo na przeszkodzie stanęła Rosja?

Jako główną przeszkodę w relacjach Ligi z PiS “La Stampa” wymienia sprawę Rosji. Salvini opowiada się bowiem za zniesieniem sankcji nałożonych po aneksji Krymu. „Uważam to za akt niepotrzebny, przeciwskuteczny i za owoc masochizmu politycznego, gospodarczego, ekonomicznego i handlowego” – powtórzył ostatnio. Jednak włoska gazeta poinformowała jednocześnie, że gotowe jest „porozumienie powyborcze” z partią Kaczyńskiego.

Włochy: Czy Rosja sfinansuje Lidze kampanię wyborczą do PE?

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zdementował doniesienia o tym, że kierowane przez niego prawicowe ugrupowanie – Liga – było finansowane przez władze Rosji. Ukryta przy pomocy transakcji paliwowej dotacja miała być wykorzystana podczas kampanii wyborczej do PE.
 

O …

Salvini zamierza przedstawić propozycję reformy UE

Zapowiadając wcześniej poniedziałkowe (8 kwietnia) spotkanie – zresztą również w dzienniku „La Stampa” – przywódca włoskiej Ligi oświadczył, że w Mediolanie będą wszyscy sojusznicy jego ugrupowania przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Salvini nie wymienił co prawda uczestników tego spotkania, ale wyraził nadzieję na połączenie sił takich liderów jak prezes PiS czy premier Węgier stojący na czele partii Fidesz.

„Organizuję wielkie wydarzenie w Mediolanie ze wszystkimi europejskimi sojusznikami Ligi, by zaproponować reformę Unii” – cytują media włoskiego polityka. „Rozmawiałem właśnie z niektórymi europejskimi sojusznikami przez telefon. To pierwszy raz, kiedy do mnie dzwonią, bo chcą przyjechać do Włoch” – zauważył.

Mediolańskie spotkanie ruchów na rzecz nowej Europy narodów

Salvini wyraził również przekonanie, że po wyborach do PE „zakończy się sojusz” Europejskiej Partii Ludowej i socjalistów, a decydującą siłą w zarówno w unijnym zgromadzeniu, jak i w Komisji Europejskiej będą tzw. suwereniści.

„Obecnie jego sojusznicy nie są w tej samej grupie, ale jest nadzieja na to, że połączą się Viktor Orbán z Węgier, Polak Jarosław Kaczyński, Marine Le Pen z Francji, Szwed Jimmie Akesson, Geert Wilders z Holandii, Niemiec Alexander Gauland, Austriak Heinz-Christian Strache” – pisał wtedy włoski dziennik. Przytoczył także słowa Salviniego: „To około dwudziestu ruchów, które razem zaproponują z Włoch nową Europę narodów”.

Liga pod przywództwem Salviniego w ciągu kilku miesięcy od jego wejścia do rządu prawie podwoiła swój kapitał zaufania.  Z 17 proc. głosów, które otrzymała w marcowych wyborach zeszłego roku, dziś cieszy się bowiem poparciem ponad 30 procent Włochów.

Starania o rozszerzenie „granice Europy Narodów”

Według “La Stampy” poniedziałkowe spotkanie w Mediolanie ma służyć szefowi włoskiego MSW i wicepremierowi Włoch w staraniach o rozszerzenie „granic Europy Narodów”, w której już są Marine Le Pen z Francji i wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache.

Francja: 23-latek na czele kampanii europejskiej skrajnej prawicy

Kierowane przez Marine Le Pen nacjonalistyczne Zgromadzenie Narodowe (NR) ogłosiło, że twarzą ugrupowania w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego będzie 23-letni partyjny rzecznik prasowy Jordan Bardella. NR prowadzi w sondażach przed zaplanowanymi na maj wyborami.
 
Nominację dla Jordana Bardelli ogłosił …

Przystąpienie do sojuszu zadeklarowała także Alternatywa dla Niemiec, której przedstawiciele będą ósmego kwietnia w Mediolanie. “La Stampa” dodaje, że do bloku tworzonego przez Salviniego mają wejść także: Duńska Partia Ludowa i Finowie (dawniej Prawdziwi Finowie).

Apel Salviniego

“Liga zaprasza do Włoch inne europejskie ruchy. Zajęliśmy centralne miejsce jako kraj dzięki temu rządowi” – oświadczył Salvini, który zamierza w poniedziałek wysłać z Mediolanu apel do wszystkich chcących zaangażować się w proces zmieniania  Europy.

Według gazety ma w nim podkreślać wspólne chrześcijańskie korzenie, potrzebę obrony tożsamości narodowej, wyższości konstytucji kraju nad prawami i dyrektywami unijnymi. Ma także wezwać do walki z imigracją i sprzeciwu wobec dystrybucji migrantów między państwami UE oraz wobec dominacji Francji i Niemiec we Wspólnocie.

Następne spotkanie bloku tworzonego przez Salviniego planowane jest za miesiąc – zapowiada „La Stampa”.

Jak dużo w nowym Parlamencie Europejskim zyska skrajna prawica?

W poniedziałek Parlament Europejski opublikował pierwszą prognozę dotyczącą podziału miejsc w nowym PE. Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokracji tracą większość, zyskuje z kolei skrajna prawica. Włoska Liga będzie miała drugą pod względem wielkości reprezentację zaraz po niemieckim …