„Dlaczego Salvini zasługuje na zaufanie, szacunek i podziw”. Ironiczna książka o polityku, która sprzedaje się lepiej niż pamiętnik Obamy

Włochy, Matteo Salvini

Matteo Salvini (na zdj.) był w latach 2018-2019 wicepremierem i szefem resortu spraw wewnętrznych w pierwszym rządzie Giuseppe Contego. / Foto via flickr [European Parliament]

Najchętniej kupowana książka w dziale nauk politycznych włoskiego Amazona  (i druga pod względem popularności wśród wszystkich sekcji) poświęcona skrajnie prawicowemu politykowi Matteo Salviniemu jest wydawniczym żartem.

 

 

We Włoszech największą karierę pisarską robią w ostatnich latach wyłącznie autorzy (autorki), którzy nie ujawniają swojej prawdziwej tożsamości. Po sukcesie Eleny Ferrante i jej tzw. cyklu neapolitańskiego ze sfilmowaną przez HBO Genialną przyjaciółką, przyszedł czas na równie tajemniczego Alexa Greena, który sam siebie określił analitykiem politycznym.

Jego sukces jest tyleż niespodziewany, co przytłaczający dla książkowej konkurencji, na tyle że licząca zaledwie 110 stron praca w pokonanym polu w sekcji nauk politycznych włoskiego Amazona pozostawiła m.in. opublikowane w listopadzie wspomnienia byłego prezydenta Baracka Obamy pt. Promised Land (Ziemia Obiecana). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że książka o Salvinim jest ironicznym żartem, a żadna ze 110 stron nie została zapisana.

Sukcesu publikacji autora o pseudonimie Alex Green nie tłumaczy stosunkowo niska cena. Książkę Perché Salvini merita fiducia, rispetto e ammirazione (Dlaczego Salvini zasługuje na zaufanie, szacunek i podziw) można wprawdzie nabyć już za około 7 euro, co jak na włoskie standardy nie jest przesadnie wygórowaną ceną.

Książka nie zawdzięcza sukcesu zawartości, a pomysłowi twórcy. Jej zakup stał się dla większości osób – na co wskazują komentarze w mediach społecznościowych – symbolicznym gestem przeciwko nielubianemu politykowi.

Praca „jest w całości poświęcona” jednemu z najpopularniejszych polityków na włoskiej scenie politycznej. Matteo Salvini był w latach 2018-2019 wicepremierem i szefem resortu spraw wewnętrznych w pierwszym rządzie Giuseppe Conte. I chociaż popularność jego ugrupowania sięgała już w przeszłości prawie 40 proc. (w połowie 2019 r.), to z obecnym poparciem około 24 proc. Liga nadal przewodzi wśród ugrupowań politycznych.

Salvini zasłynął jako zwolennik twardej polityki migracyjnej, który zamknął włoskie porty dla statków z migrantami z Afryki, rozbitków na Morzu Śródziemnym ratowanych przez załogi statków międzynarodowych organizacji pozarządowych, jak Open Arms.

Jednocześnie Salvini – sam także mający na swoim koncie kilka książek, w tym m.in. jedną z dość pretensjonalnym tytułem nieprzypadkowo nawiązującym do jednego z ewangelistów: Secondo Matteo: Follia e coraggio per cambiare il paese (Według Mateusza: Odwaga i szaleństwo dla zmian w kraju) – stał się synonimem polityka wyznaczającego standardy dla całej maści polityków populistycznych.

Salvini, który nie stroni od kontrowersyjnych działań i wypowiedzi, posiada profile w mediach społęcznościowych, gdzie zamieszcza mnóstwo informacji na temat swojej działalności , również tej z życia prywatnego (nawiasem mówiąc na temat fenomenu Salviniego także napisano już kilka „poważnych” analiz, jak np. ta).

Styl Salviniego najlepiej oddaje sytuacja z początku sierpnia 2019 r., gdy na kilka dni przed zerwaniem koalicji z Ruchem 5 Gwiazd, pojawił się na plaży Papeete we włoskim mieście Milano Marittima nad Adriatykiem, gdzie  wyraźnie rozbawiony lider Ligi zamienił się w DJ-a przy konsolecie ku uciesze rozbawionej publiczności.

Książka autora podającego się za Alexa Greena poświęcona Il Capitano – jak Salivni nazywany jest przez swoich zwolenników – została opublikowana w lutym 2019 r., gdy lider Ligi był u szczytu popularności. Książka budowała swój czytelniczy sukces stopniowo, a w rzeczywistości jest ironicznym komentarzem do działalności kontrowersyjnego polityka, przesadnie dbającego o własny wizerunek.

Poza tytułem, nazwiskiem autora, pięcioma gwiazdkami oraz komentarzem na obwolucie, praca jest wypełniona ponad setką pustych stron. Autor uzasadnił ten zabieg następująco: „Mimo wieloletnich badań, nie udało się znaleźć niczego na potwierdzenie tytułowego tematu, tj. dlaczego Salvini zasługuje na zaufanie, szacunek i podziw.

Autor zachęca czytelników to robienia własnych notatek, a jeśli – podobnie jak on – niczego nie znajdą na potwierdzenie tytułowej tezy, mogą ją wykorzystać w ostateczności jako… zeszyt. Popularności książki nie skomentował główny zainteresowany, chociaż we „włoskim internecie” nie brakuje komentarzy rozczarowanych publikacją zwolenników polityka.

Za książkę raczej nie odpowiada sam Salvini, który jest znany ze współpracy ze specjalistami od wizerunku, a do jego najbliższych doradców należy Luca Morisi, ekspert od marketingu politycznego, który de facto odpowiada za budowanie strategii byłego wicepremiera.