Salvini w Warszawie: Polska i Włochy będą twórcami nowej równowagi w UE

Szefowie MSW Polski i Włoch Joachim Brudziński i Matteo Salvini, źródło MSWiA

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini spotkał się w Warszawie nie tylko z Jarosławem Kaczyńskim, ale również z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Głównymi tematami spotkań była przyszłość UE oraz bezpieczeństwo.

 

Matteo Salvini przyjechał wczoraj (9 stycznia) do Polski z jednodniową wizytą na zaproszenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Zdaniem włoskiego wicepremiera, Warszawa i Rzym powinny tworzyć w Europie „nową równowagę” po latach dominacji osi francusko-niemieckiej. Według Salviniego będzie to oznaczać odrodzenie „prawdziwych europejskich wartości: mniej finansów, mniej biurokracji, więcej pracy i więcej rodziny, a przede wszystkim więcej bezpieczeństwa”.

Mission impossible

Joachim Brudziński zapewniał po spotkaniu z Salvinim, że Polska i Włochy są integralną częścią UE i nie zamierzają jej opuszczać, chcą natomiast mieć “wpływ na to, jak nasz wspólny europejski dom będzie wyglądał”. “Chcemy dbać o bezpieczeństwo Unii i naszych obywateli, a także reformować ją tak, żeby była bliższa obywatelom” – zadeklarował. “A tym, którzy być może chcieliby, albo mają nadzieję, by nas umiejscowić na pozycjach skrajnych, antyeuropejskich, możemy powiedzieć tylko tyle: jest to mission impossible” – uprzedził szef polskiego MSWiA.

"Śmiertelnie poważne" zagrożenie polexitem?

W ocenie szefa Rady Europejskiej mamy do czynienia ze “śmiertelnie poważnym” zagrożeniem wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej. Donald Tusk podkreślił wczoraj (5 listopada) w Warszawie, że nie musi to być wynikiem intencjonalnego działania obecnych władz.

Resort poinformował natomiast w komunikacie, że podczas środowego spotkania omówiono problemy związane z migracją, bezpieczeństwem obu państw i całej Europy, a także kwestie współpracy m.in. wspólnych działań policji.

MSWiA cytuje również ministra Brudzińskiego, który zwrócił uwagę, że zarówno Polska, jak i Włochy są granicznymi państwami UE więc zmagają się z tymi samymi wyzwaniami i mają podobne doświadczenia. Dodał, że oba kraje opowiadają się za wzmocnieniem ochrony granicy zewnętrznej Wspólnoty i pogłębieniem współpracy z państwami pochodzenia i tranzytu migrantów.

“Państwa muszą być w stanie chronić własne granice i własnych obywateli, bez ingerencji z zewnątrz” – wtórował mu włoski wicepremier. “Ja, jako minister, nigdy nie zgodzę się na przyjmowanie następnych imigrantów” – uprzedził dodając, że trzeba  przyspieszyć trwający już w Europie proces deportacji.

Salvini: islamscy terroryści prawdziwym zagrożeniem dla Europy

Włoski wicepremier Matteo Salvini stwierdził, że zagrożeniem dla Europy nie są populiści, ale islamscy terroryści. W trakcie spotkania wyborczego w Abruzji jako priorytet UE wskazał „obronę granic, tradycji i bezpieczeństwa”.
 

„Mówią, że w Europie populiści stanowią zagrożenie. Czy populiści kogoś kiedykolwiek …

Spotkanie Salvini-Morawiecki

Salvini spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim, jednak po zakończeniu rozmowy nie odbyła się konferencja prasowa. KPRM również nie wydała żadnego komunikatu. Jedynie włoski wicepremier ocenił rozmowę jako “doskonałą”. Rozmawialiśmy o wielu ważnych, łączących nas kwestiach. “Chciałbym, aby powstała oś włosko-polska” – podkreślił Salvini.

Ponadto rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała Polskiemu Radiu, że krótka rozmowa polityków dotyczyła stosunków dwustronnych, również w ramach UE. “Premierzy zgodzili się, że w Unii Europejskiej nie może być miejsca na podwójne standardy, ani na różne traktowanie państw członkowskich przez instytucje unijne” – przekazała. Dodała, że rozmowa włoskiego wicepremiera z polskim premierem dotyczyła również stosunków gospodarczych i współpracy z obu państw.

Juncker: różnice w jakości żywności między Europą Wschodnią i Zachodnią są "niedopuszczalne"

Komisja Europejska włącza się aktywniej w kwestię różnicy w jakości żywności między państwami Europy Zachodniej i Wschodniej. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker wezwał producentów do równego traktowania wszystkich państw członkowskich.

Rozmowy di Maio-Kukiz

Tymczasem w przeddzień wizyty Salviniego w Polsce z innym wicepremierem Włoch i liderem Ruchu Pięciu Gwiazd Luigim di Maio spotkał się lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz. Po spotkaniu polski polityk poinformował, że mowa była „o podobieństwach i różnicach programowych oraz o wspólnych planach”.

“Przesyłam pozdrowienia od lidera Ruchu 5 Gwiazd, wicepremiera Włoch Luigiego di Maio” – napisał Paweł Kukiz na facebooku podkreślając, że jest to kolejne spotkanie obu polityków w ostatnich tygodniach. “Rozmawialiśmy o podobieństwach i różnicach programowych oraz o wspólnych planach. W najbliższych tygodniach kolejne dobre wieści” – poinformował Kukiz. Nie chciał jednak zdradzić, czego mają one dotyczyć, ani jakie są wspólne plany obu ugrupowań.

Wspólne spojrzenie na UE i demokrację bezpośrednią

Szef Kukiz`15 wyjaśnił natomiast, że jego ugrupowanie od miesięcy prowadzi programowe rozmowy z różnymi ugrupowaniami europejskimi, zwłaszcza właśnie z włoskim  z Ruchem Pięciu Gwiazd. “Im dłużej trwają, tym więcej wspólnych tematów znajdujemy, np. ws. wspólnego spojrzenia na Unię Europejską” – powiedział w rozmowie z wPolityce.pl.

“Wymieniamy się doświadczeniami. Dziś rozmawialiśmy przede wszystkim o demokracji bezpośredniej, o współuczestniczeniu obywateli, narodu w sprawowaniu władzy” – przytoczył TVN24 wypowiedź Kukiza po wtorkowych rozmowach. Polski polityk zwrócił też uwagę, że we Włoszech m.in. pod naciskami Ruchu Pięciu Gwiazd utworzono ministerstwo ds. demokracji bezpośredniej.

Luigi Di Maio – nowy lider Ruchu Pięciu Gwiazd

Populistyczny, choć liberalny włoski Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) przewodzi w sondażach przed przyszłorocznymi wyborami, nieznacznie wyprzedzając centrolewicową Partię Demokratyczną. Nominowany na lidera M5S na czas kampanii wyborczej ten bardzo młody polityk może zatem zostać przyszłym premierem Włoch.

Podkreślił przy tym, że takiej właśnie “instytucji, trendu” bardzo brakuje w naszym kraju. Dlatego – tłumaczył – polscy obywatele nie mają “żadnego instrumentu, który mógłby np. nazbyt autorytarną władzę przyhamować, a nazbyt opieszałą władzę przyspieszyć – czyli referendum”. W ocenie Kukiza, który od lat zabiega o upowszechnienie instytucji referendum, obecnie ma ona w Polsce „charakter teoretyczny”. Lider Kukiz`15 przekazał również, że rozmowa z di Maio dotyczyła m.in. pojęć “lewica” i “prawica”, które obaj politycy uznali za archaiczne, bo – jak uzasadnił – “te wszystkie podziały już jakiś czas temu umarły”. Zapowiedział ponadto dalszy dialog z Ruchem Pięciu Gwiazd.

Dwugłos di Maio-Salvini ws. imigrantów

Ruch ten współtworzy koalicję rządową we Włoszech z prawicową Ligą Matteo Salviniego. Dotychczas obaj liderzy raczej nie ujawniali rozbieżności w poglądach, ale ostatnio okazało się, że w kwestii imigrantów mają odmienne zdanie.

„Musimy przynajmniej przyjąć kobiety i dzieci, dać przykład Europie” – cytują media di Maio. Lider Ruchu Pięciu Gwiazd odniósł się w ten sposób do sytuacji 49 uchodźców zablokowanych na dwóch statkach bezskutecznie oczekujących, by przyjęło ich którekolwiek z państw członkowskich UE. „Biskup, piosenkarz, piłkarz mogą mówić, co chcą, ale ja odpowiadam przed 60 milionami Włochów, którzy oczekują, że do ich kraju nie zostanie wpuszczony ktoś, kto nie ma do tego prawa” – stanowczo zareagował szef MSW i przywódca Ligi. Ostatecznie decyzję o przyjęciu imigrantów wydała Malta.

Utonęło tysiące migrantów, a przed uratowanymi Europa zamyka porty

Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w zeszłym roku w Morzu Śródziemnym utonęło 2 262 migrantów. Tymczasem prawie 50 uratowanych osób czeka na dwóch ratunkowych statkach aż któreś z europejskich państw pozwoli przybić im do swojego portu.