Polska: Kandydatura Rokity przełamie impas ws. nowego RPO?

Jan Maria Rokita/ Zdjęcie: Flickr

Jan Maria Rokita/ Zdjęcie: Flickr

Nie wiadomo czy Jan Rokita – jeden z byłych liderów PO i były komentator TVN, obecnie publicysta pro-PiS-owskich mediów zostanie kandydatem na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, ale tę zaskakującą kandydaturę przedstawił wczoraj prezydent Andrzej Duda.

 

Kandydatura zbudziła rozbieżne oceny: PiS obstaje przy zgłoszonej wcześniej kandydaturze  wiceministra spraw zagranicznych i posła PiS Piotra Wawrzyka, ale już koalicjant tej partii – Solidarna Polska nie wyklucza poparcia dla prezydenckiej kandydatury. Natomiast opozycja, podobnie jak dziennikarze – jest w tej kwestii podzielona.

Choć kadencja RPO Adama Bodnara skończyła się na początku września zeszłego roku, to wciąż nie udaje się wybrać jego następcy.

Tym razem troje kandydatów

Jednak i tak w najbliższym głosowaniu nie może być uwzględniona, gdyż kolejny termin zgłaszania kandydatów na RPO minął pod koniec zeszłego roku. Natomiast szansa dla Rokity pojawiłaby się gdyby Sejmowi znów nie udało się wybrać Rzecznika. Procedura ruszyłaby od nowa po raz czwarty.

Tym razem, w trzecim już podejściu, zgłoszono trzy kandydatury – obok kandydata partii rządzącej ta sama kandydatka opozycji, czyli Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, a PSL i Konfederacja przedstawiły wspólnego kandydata, którym jest Robert Gwiazdowski.

Polska: Troje kandydatów na nowego RPO i wciąż niewielkie szanse na wybór 

Dotychczas do Sejmu trafiała tylko jedna kandydatura na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, konsekwentnie przez posłów odrzucana, ale teraz są już trzy: Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, Piotra Wawrzyka i Roberta Gwiazdowskiego.

Duda: Rokita “dobrym i wartym rozważenia kandydatem”

“Całkiem dobrym i wartym rozważenia kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich mógłby być Jan Maria Rokita” – powiedział prezydent w wywiadzie dla Interii w odpowiedzi na pytanie czy ma pomysł na przełamanie impasu wokół wyboru RPO. Przyznał przy tym, że nie zna zdania Rokity na ten temat, a także – że “nikt z tych, którzy decydują w tej sprawie nie podejmuje tego wątku”, ale uważa, że byłby on „całkiem dobrym i wartym rozważenia kandydatem”.

Andrzej Duda zastrzegł, że jest  to “zasadniczo decyzja parlamentu”, ale zauważył, że były polityk PO jest “człowiekiem, który zna politykę i jej realia”. “Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył” – wyliczał prezydent. “Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny” – podkreślił.

„Czcigodny Prezydencie RP, nie po to dwukrotnie angażowałam się w Pańską kampanię wyborczą, by słuchać z Pańskich ust rzeczy, które mi podniosły ciśnienie. Z całym dla Pana szacunkiem, ale JM Rokita budzi taką sympatię jak Adam Bodnar” – zareagowała na Twitterze (obecnego RPO krytykuje zarówno część prawicy, jak i zwolenników partii rządzącej) prawicowa blogerka Irena Szafrańska.

„Szanowna Pani Ireno! Proszę wziąć tabletkę `na ciśnienie` i zapiąć pasy. Nikt nie obiecywał, że to będzie przejazd bryczką po Lublinie. Serdecznie pozdrawiam i życzę spokojnego Święta Trzech Króli” –  napisał w odpowiedzi Duda.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie została nowym RPO

Sejm odrzucił wczoraj ponownie kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłoszona przez kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy prawniczka, popierana już przez ponad tysiąc organizacji pozarządowych, była jedyną kandydatką.

PiS obstaje przy Wawrzyku

Spekulacje na temat nowej kandydatury partii rządzącej ucięła rzeczniczka PiS poseł Anita Czerwińska. „Zgłoszonym przez nas kandydatem jest Piotr Wawrzyk” – zapewniła w odpowiedzi na pytanie portalu WP.pl w tej sprawie. Podobnego zdania jest poseł PiS i przewodniczący Komitetu Wykonawczego tej partii Krzysztof Sobolewski. W rozmowie z portalem wPolityce.pl stwierdził bowiem, że Prawo i Sprawiedliwość w ogóle nie rozważa innego kandydata na RPO niż Wawrzyk.

Solidarna Polska gotowa poprzeć Rokitę

Tymczasem koalicjant PiS Solidarna Polska wyraża gotowość poparcia kandydatury Rokity. “Warta uwagi propozycja Andrzeja Dudy” – napisał wiceminister sprawiedliwości i polityk Solidarnej Polski Michał Woś. “Jeśli Jan Maria Rokita zgodzi się kandydować na Rzecznika Praw Obywatelskich, a większość koalicyjna byłaby gotowa go poprzeć, Solidarna Polska zagłosuje za jego kandydaturą” – zapowiedział.

“Jestem za Rokitą. Popełniał błędy (kto ich nie popełniał?) – wtóruje mu inny polityk tej partii, europoseł PiS Patryk Jaki.  “Szkoda takiej postaci na `publicystkę`, kiedy mógłby pracować dla państwa” – dodał

Opozycja podzielona

Z  zamieszczonych w mediach społecznościowych reakcji polityków opozycji wynika, że zdania opozycji w tej sprawie są podzielone. “Dyskusja wrzucona przez PAD dot. kandydatury J. Rokity na funkcje RPO i zachwyty części ZP nad nią, jasno pokazują, że z kandydaturą P. Wawrzyka już się pożegnano” – uważa poseł PO Sławomir Neumann. “Z tą (Jana Rokity) będzie podobnie” – przewiduje tłumacząc, że “PiS nie jest zdolny popierać kogoś, kto nie jest z ich bliższego czy dalszego kręgu”.

“To dobra kandydatura” – ocenił natomiast inny poseł KO Bogusław Sonik zapewniając w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że jest “usatysfakcjonowany” tą propozycją. “Rokita daje gwarancję, że byłby bezstronnym RPO, w każdym razie bezstronnym politycznie” – argumentował. “Kandydatura z kategorii `żart`!” – ocenił lapidarnie poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

PiS ma wreszcie swojego kandydata na RPO

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk

Dziennikarze też niejednomyślni

Także dziennikarze prezentują rozbieżne opinie nt. ewentualnej kandydatury Rokity. W ocenie szefowej TV Biełsat Agnieszki Romaszewskiej “kandydatura Jana Rokity na Rzecznika Praw Obywatelskich to bardzo dobry pomysł”. “Naprawdę znakomity prawnik, doświadczony w dziedzinie o której mowa, raczej już `wyleczony` z polityki…. Od lat poza bieżącymi konfliktami” – tłumaczyła.

“Andrzej Duda chce, żeby Jan Rokita został nowym RPO. Dzisiaj jest Trzech Króli czy Prima Aprilis?” – zareagował natomiast Jacek Nizinkiewicz z “Rzeczpospolitej”. Tymczasem Wojciech Engelking, publicysta „Kultury Liberalnej” i „Newsweeka” choć przyznaje, że Rokita jest “błyskotliwym, wspaniałym myślicielem politycznym”, to zwraca uwagę, że dotychczas nie przejawiał  zainteresowania dziedziną obrony praw obywatelskich.

“Bardzo szanuję Jana Rokitę jako analityka politycznego. Ale kandydat na RPO…” – napisał publicysta „Do Rzeczy” i Onetu Łukasz Warzecha wypominając politykowi także epizod z samolotu w Monachium, z którego w lutym 2009 r. wyprowadzili go funkcjonariusze niemieckiej policji. Wcześniej jednak polityk apelował o pomoc wołając: “Ratunku! Biją mnie Niemcy”.

Adam Bodnar w Senacie: "Ostatnie pięć lat to intensywne zmiany ustroju Polski"

W czwartek (13 sierpnia) Adam Bodnar przedstawił w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej sprawozdanie z działalności RPO. Podczas swojego wystąpienia mówił o prawach mniejszości i stanie demokracji w Polsce. Raport Rzecznika Praw Obywatelskich spotkał się z krytyką ze strony partii rządzącej.

 

W czwartek …

Kim jest Jan Rokita?

62-letni prawnik z Krakowa Jan Maria Rokita (właściwie Jan Władysław, ale przez pewien czas, jako drugiego używał imienia Maria) w 1980 był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na UJ i wchodził w skład Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Internowany w czasie stanu wojennego został zwolniony w lipcu 1982 r. W 1985 r. przystąpił do Ruchu Wolność i Pokój, a grudniu 1988 został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako reprezentant strony solidarnościowo-opozycyjnej, a w wyborach parlamentarnych tego roku po raz pierwszy uzyskał mandat posła, który sprawował do 2007 r. (X, I, II, III, IV i V kadencja) reprezentując UD, UW i AWS.

W latach 1992–1993 (w rządzie Hanny Suchockiej) Rokita był ministrem-szefem Urzędu Rady Ministrów, był też współzałożycielem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i jego prezesem (w latach 2000–2002). Natomiast w pierwszych latach Platformy Obywatelskiej był jednym z jej liderów i dwukrotnie wiceprzewodniczącym (w latach 2001–2003 i 2005–2006), a także przewodniczącym klubu parlamentarnego PO w latach 2003–2005.

W 2005 roku był kandydatem na premiera (nawet mówiono o nim “premier z Krakowa”). Popularność przyniosła mu praca w komisji śledczej badającej aferę Rywina (była to pierwsza komisja śledcza, której obrady transmitowano na żywo). Rokita był też autorem sformułowania “Nicea albo śmierć”, którego użył w sejmowej debacie we wrześniu 2003 r., apelując do obrony systemu podejmowania decyzji w UE zapisanego w Traktacie nicejskim. Z polityki wycofał się przed wyborami w 2007 roku.