Rząd Morawieckiego po rekonstrukcji

Zaprzysiężenie nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego, źródło Krystian Maj KPRM

Zaprzysiężenie nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego, źródło Krystian Maj KPRM

Siedmioro nowych ministrów i nowy rzecznik rządu już podjęło swoje obowiązki – zaprzysiężeni wczoraj nowi członkowie rządu zastąpili swoich poprzedników, którzy w majowych wyborach uzyskali mandaty w PE.

 

Wyjątkiem jest minister finansów, która ustąpiła ze stanowiska choć w tych wyborach nie startowała. Ona też ma już swego następcę.

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego w najbliższych dniach

W najbliższych dniach ma zapaść decyzja ws. rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego wymuszonej wynikami niedzielnych wyborów do PE. Mandat europosła zdobyło w nich pięcioro ministrów, troje wiceministrów i rzeczniczka jego gabinetu, ale zmiany najprawdopodobniej nie ograniczą się do tych dziewięciu osób.

Kto za kogo

Wicepremierem został Jacek Sasin zastępując Beatę Szydło; na szefa MSWiA została powołana Elżbieta Witek, która zastąpiła Joachima Brudzińskiego. Miejsce Elżbiety Rafalskiej na stanowisku ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zajęła Bożena Borys-Szopa, a Dariusz Piontkowski został powołany na stanowisko ministra edukacji narodowej, zastępując Annę Zalewską. Natomiast szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i Michał Woś, który najpierw był wiceministrem sprawiedliwości, a potem (w ramach ograniczania stanowisk w rządzie) pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości – zostali powołani na stanowiska ministrów – członków Rady Ministrów. Woś za Beatę Kempę, a Dworczyk – bez zmiany zakresu obowiązków. Do PE dostała się również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, którą zastąpił Piotr Müller.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, że wśród odwołanych ministrów „nie było osób zmartwionych”. „Nikt nie dostał tego odwołania wbrew swojej woli, można powiedzieć volenti non fit iniuria – chcącemu nie dzieje się krzywda” – dodał. „Życzę państwu, żebyście mogli po latach z satysfakcją patrzeć na swoją służbę publiczną, życzę bardzo wysokiej społecznej oceny i szacunku, który jest nie do przecenienia” – dodał, zwracając się do nowych ministrów.

Szef rządu podziękował natomiast odchodzącym ministrom, którzy poprzez swoją ciężką pracę dla Rzeczypospolitej przyczynili się do jej naprawy. Mateusz Morawiecki wyraził też przekonanie, że nowi członkowie rządu przyczynią się do jeszcze bardziej efektywnej i skuteczniejszej współpracy między resortami.

Wybory do PE w Polsce – oficjalne wyniki

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego zostawiając daleko w tyle Koalicję Europejską zajmującą drugie miejsce, a do unijnego zgromadzenia wchodzi jeszcze tylko Wiosna. Frekwencja w tych wyborach była w Polsce rekordowa i wyniosła 45,68 proc.

Nowy wicepremier Jacek Sasin

Wicepremierem został Jacek Sasin, ale zachował stanowisko szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zastąpił Beatę Szydło, ale nie przejął jej obowiązków – nie będzie kierował Komitetem Społecznym Rady Ministrów. W tej roli  byłą premier zastąpił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Sasin będzie natomiast odpowiedzialny za koordynację prac rządu i parlamentu.

Wczoraj (4 czerwca) powiedział, że jednym z celów zmian w rządzie jest „jeszcze lepsze zorganizowanie legislacji rządowej”. Nowy wicepremier zapowiedział także przyjęciu “kilka fundamentalnych ustaw” jeszcze w tej kadencji (wybory parlamentarne mają się odbyć już w połowie października). Sprecyzował, że chodzi np. o ustawę antylichwiarska czy ta dotycząca obniżenia podatku PIT dla wszystkich i wprowadzenie zerowego PITu dla młodych. Sasin oświadczył przy tym, że choć do jesiennych wyborów zostało mało czasu, to jednak PiS nie zamierza sobie w tym czasie „odpuścić”.

Resort finansów

Dotychczasowy wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś objął wczoraj tekę ministra finansów. Były działacz opozycyjny zajął tym samym miejsce Teresy Czerwińskiej, specjalistki w dziedzinie zarządzania ryzykiem instytucji finansowych, rynków finansowych oraz finansów publicznych, która przeszła do Narodowego Banku Polskiego. Prezydent Duda powołał ją na członka zarządu NBP zaledwie kilka godzin po odwołaniu ze stanowiska ministra finansów.

Dług źródłem finansowania obietnic wyborczych PiS?

Premier Mateusz Morawiecki przyznał w sobotę, że rząd zdecydował się na zwiększenie deficytu budżetowego, by zrealizować obietnice wyborcze PiS. Tymczasem członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Eryk Łon radzi państwom UE, by zamienili euro na polski pieniądz.

MSWiA

Dotychczasowego szefa MSWiA, Joachima Brudzińskiego zastąpi Elżbieta Witek, wieloletnia współpracowniczka Beaty Szydło (była m.in. szefową jej gabinetu politycznego). Nowa minister  nie kryje, że ten siłowy resort jest dla niej zupełną nowością. “To resort dla mnie nowy, też niespodzianka, dlatego przede wszystkim będę się na początku bardzo intensywnie tego resortu uczyć” – przyznała po nominacji. “Jest mało czasu, ale ja się szybko uczę” – zapewniła.

Ministrowi spraw wewnętrznych podlega m.in. policja, straż graniczna, straż pożarna i SOP.

Resort  rodziny, pracy i polityki społecznej

Miejsce minister Elżbiety Rafalskiej zajmuje Bożena Borys-Szopa. Prawniczka ze Śląska, przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, była doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. prawa pracy i bhp oraz spraw społecznych i kontaktów z partnerami społecznymi, potem przez rok podsekretarzem stanu w jego kancelarii.

MEN

Annę Zalewską – twarz reformy systemu oświaty (nazywanej przez opozycję deformą) zastąpił były nauczyciel z Białegostoku, szef podlaskich struktur PiS Dariusz Piontkowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Jest zdecydowanym zwolennikiem dotychczasowej polityki edukacyjnej rządu i obrońcą reformy przeprowadzonej przez Zalewską.

Największy strajk nauczycieli od 1993 roku

Od wczoraj w Polsce trwa największy od 1993 roku strajk w polskiej oświacie – tysiące szkół w całym kraju opustoszały. Prowadzone do ostatniej chwili rozmowy z rządem doprowadziły do podpisania porozumienia tylko z jednym, stosunkowo nielicznym związkiem zawodowym.

Dwaj ministrowie – członkowie Rady Ministrów

Michał Dworczyk był dotychczas szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze sekretarza stanu. Historyk z wykształcenia wcześniej był wiceministrem obrony narodowej, a teraz awansował na konstytucyjnego ministra, bez zmiany zakresu swoich obowiązków.

Natomiast drugi minister bez teki Michał Woś (Solidarna Polska) zastępuje Beatę Kempę w jej obowiązkach ministra ds. pomocy humanitarnej. 28-letni prawnik najpierw był doradcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a potem szefem jego gabinetu politycznego. Dwa lata temu został podsekretarzem w resorcie sprawiedliwości, gdzie sprawował nadzór nad zakładami poprawczymi oraz sprawami rodzinnymi i nieletnich. Po zapowiedziach dotyczących ograniczenia liczby wiceministrów został zdymisjonowany, ale pozostał w resorcie jako pełnomocnik ministra.

Nowy rzecznik rządu

Nowym rzecznikiem prasowym rządu w randze sekretarza stanu w kancelarii premiera został Piotr Müller. Zastąpił na tym stanowisku Joannę Kopcińską. Urodzony w 1998 r. prawnik od 15 stycznia zeszłego roku był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego w randze podsekretarza stanu, a od stycznia tego roku – w randze sekretarza stanu. W tym czasie był członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Niewiadomą wciąż pozostają wiceministrowie

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat otrzymali ministrowie: wicepremier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szef MSWiA Joachim Brudziński, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa oraz rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Do Brukseli jadą ponadto trzej wiceministrowie: sprawiedliwości Patryk Jaki; inwestycji i rozwoju Angelika Możdżanowska oraz energii Grzegorz Tobiszowski. Na razie nie wiadomo kto ich zastąpi, ale nie wiadomo także czy żaden z nowych europosłów nie zrezygnuje z mandatu  żeby wrócić do kraju i kandydować w jesiennych wyborach do parlamentu krajowego.

Zmiany w polskim parlamencie po wyborach do PE

W wyniku niedzielnych wyborów do PE dostało się 16 posłów i jeden senator z klubu PiS oraz również jeden senator i troje posłów z klubu PO-KO. W ten sposób w polskim parlamencie zwolni się 21 miejsc.