Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego

źródło: Pixabay, fot. geralt

źródło: Pixabay, fot. geralt

Proces wyłaniania europosłów na kolejną kadencję potrwa do niedzieli. Każdy z krajów z krajów członkowskich miał prawo wyznaczyć datę głosowania między 23 a 26 maja. Dziś pierwsi do urn poszli Holendrzy i Brytyjczycy.

 

Lokale wyborcze w Holandii zostały otwarte o 7:30. Pół godziny później głosowanie rozpoczęło się w Wielkiej Brytanii, choć według tamtejszego czasu była dopiero 7:00. Wyborów do PE na Wyspach Brytyjskich miało nie być, bowiem brexit planowano na 29 marca. Ostatecznie został on opóźniony do 31 października, a warunkiem przedłużenia brexitowej procedury jest właśnie przeprowadzenie wyborów europejskich.

Wybory aż do niedzieli

Zarówno w Holandii, jak i Wielkiej Brytanii głosowanie do PE jest jednodniowe. Holenderskie lokale wyborcze zostaną zamknięte o 21:00, brytyjskie dokładnie w tym samym momencie, ale  na Wyspach będzie już wówczas 22:00. Holendrzy wybierają 26 europosłów, Brytyjczycy – 73.

W następnych dniach głosowanie rozpocznie się w kolejnych państwach członkowskich. Jutro (24 maja) głosować będą Irlandczycy i Czesi. Ale drudzy z nich będą mogli także zagłosować pojutrze (25 maja). Czeskie wybory do PE (jako jedyne w UE) są bowiem dwudniowe. Pojutrze lokale wyborcze zostaną natomiast otwarte w jeszcze trzech innych państwach członkowskich – na Słowacji, na Łotwie oraz na Malcie.

W pozostałych 21 państwach członkowskich, w tym w Polsce, wybory europejskie odbędą się w niedzielę 26 maja. W naszym kraju głosowanie będzie trwać od 7:00 do 21:00. Najpóźniej głosowanie rozpoczną Portugalczycy. Tamtejsze lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę dopiero o 9:00 lokalnego czasu. W Polsce będzie już wówczas 10:00. Ostatni będą mogli natomiast zagłosować Portugalczycy z Azorów. Tam bowiem lokale wyborcze zostaną otwarte dopiero o 11:00 polskiego czasu.

Wybory europejskie oficjalnie zakończą się zaś dopiero o 23:00, kiedy lokale wyborcze zamkną się we Włoszech. Dopiero wtedy będzie można podawać oficjalne wyniki wyborów w którymkolwiek z państw członkowskich, choć wcześniej dopuszczalne będzie publikowanie wyników badań exit poll, ponieważ to regulują krajowe przepisy wyborcze.

Rozbieżne wyniki sondaży przed wyborami do PE

Choć wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w najbliższą niedzielę, to wciąż nie wiadomo czy większe szanse na zwycięstwo ma PiS czy Koalicja Europejska – sondaże wskazują raz na jedno, raz drugie ugrupowanie.

Eurosceptycy zatriumfują w Holandii?

Ostatnie przedwyborcze sondaże w Holandii pokazały, że silnie antyunijne i populistyczne Forum na rzecz Demokracji (FvD) charyzmatycznego Thierry’ego Baudeta idzie łeb w łeb z centroprawicową Partią Ludową (VVD) premiera Marke Rutte. Oddanie głosu na oba te ugrupowania zadeklarowało po 15 proc. badanych.

Ale ciosem dla VVD może się okazać dymisja ministra ds. migracji, do której doszło we wtorek (21 maja). Mark Habers sam podał się do dymisji po tym jak wielkie kontrowersje wzbudziła publikacja raportu nt. przestępstw popełnianych w Holandii przez osoby, które ubiegają się o azyl. Drobne przestępstwa (takie jak np. kradzieże) przedstawiono w rozbiciu na szczegółowe kategorie, ale te poważniejsze (jak np. zabójstwa i gwałty) wrzucono już do jednej kategorii „inne”.

Takie skonstruowanie raportu wzbudziło u części polityków obawy o to, że centrowo-liberalny rząd chce przed wyborami do PE złagodzić odbiór społeczny raportu. Minister Habers tłumaczył, że wszystko jest efektem redaktorskiej pomyłki, ale – jak oświadczył – „przejmując całą odpowiedzialność podaje się do dymisji”. Premier Rutte dymisję przyjął, choć mówił, że „robi to z ciężkim sercem”.

Verhofstadt wzywa Salviniego do debaty przed wyborami do PE

Były belgijski premier, a obecnie lider frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Guy Verhofstadt wyzwał przewodniczącego włoskiej prawicowej partii Liga Matteo Salviniego do politycznego pojedynku. Przewodniczący europejskich liberałów chce publicznie debatować z kreującym się na lidera europejskiej prawicy …

Partia Brexit na czele sondaży w Wielkiej Brytanii

Im bliżej było do wyborów do PE w Wielkiej Brytanii, tym bardziej rosło poparcie dla silnie eurosceptycznej Partii Brexit, którą firmuje Nigel Farage. Według ostatniego sondażu (przeprowadzonego przez instytut YouGov dla dziennika „The Times”) Partia Brexit może liczyć nawet na 37 proc. głosów. Na drugim miejscu znaleźli się w tym sondażu mocno proeuropejscy Liberalni Demokraci z 19 proc. poparcia.

Oba powyższe ugrupowania mają mocno sprecyzowane poglądy na sprawy europejskie i zwykle osiągają o wiele lepsze wyniki w wyborach do Parlamentu Europejskiego niż w wyborach do Izby Gmin, ale tym razem poparcie dla nich jest rekordowo wysokie. Dopiero trzecie miejsce z wynikiem 13 proc. zajmuje Partia Pracy, a na czwartym miejscu jest Partia Zielonych z poparciem na poziomie 12 proc.

Dopiero piąte miejsce zajmują rządzący obecnie w Wielkiej Brytanii konserwatyści z wynikiem zaledwie 7 proc. Oznacza to, że wyborcy najprawdopodobniej ukarać Partię Konserwatywną za zamieszanie wokół brexitu. Ale duży spadek poparcia notują także labourzyści, których kierownictwo kilkakrotnie zmieniało zdanie na temat brexitu lub sposobów na jego przeprowadzenie. W wyborach parlamentarnych w 2017 r. na Partię Pracy i Partię Konserwatywną zagłosowało w sumie aż 82,4 proc. osób biorących udział w wyborach. Teraz wolę taką deklaruje tylko 20 proc.

Wybory Partii Konserwatywnej odpłynęły przede wszystkim do Partii Brexit (aż 65 proc. z nich) oraz do Liberalnych Demokratów (8 proc.), natomiast wyborcy Partii Pracy zdecydowani są teraz poprzeć Liberalnych Demokratów (24 proc.), Partię Zielonych (20 proc.) oraz Partię Brexit (13 proc.).

Parlament Europejski przyjrzy się finansom europosła Nigela Farage'a

Brytyjski europoseł był jedną z twarzy ruchu nawołującego przed referendum z 2016 r. do głosowania za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przewodził wówczas Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Niedawno został współzałożycielem Partii Brexit. Okazuje się jednak, że otrzymał wysokie …