Rumunia: Rząd przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności

Parlament Rumunii, źródło: Flickr/IMF, fot. Carmen Mazilu

Parlament Rumunii, źródło: Flickr/IMF, fot. Carmen Mazilu

Opozycji nie udało się obalić rządu socjaldemokratycznej partii PSD, który jest oskarżany o wprowadzanie reform niszczących wymiar sprawiedliwości oraz paraliżujących walkę z korupcją. Iskrą dla złożenia wniosku o wotum nieufności był wyrok skazujący wobec lider Partii Socjaldemokratycznej, który choć nie jest członkiem rządu, w praktyce kontroluje rumuńskie władze.

 

Wniosek o odwołanie rządu Vasiliki-Vioriki Dăncili złożyła centrowa Partia Narodowo-Liberalna (PNL). Wsparło go ugrupowanie byłego konserwatywnego prezydenta Traiana Băsescu oraz powstały w 2015 r. antyestablishmentowy Związek Zbawienia Rumunii (USR). Łącznie opozycji udało się zgromadzić 166 głosów. Szans na odwołanie rządu tworzonego przez PSD oraz mały Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE) nie było, ponieważ za gabinetem wciąż stoi duża większość w parlamencie. Aby wniosek o wotum nieufności został przyjęty, potrzeba według rumuńskiej konstytucji aż 233 głosów.

Wyrok na lidera partii rządzącej

W imieniu opozycji wniosek uzasadniała na forum Izby Deputowanych wiceprzewodnicząca PNL Raluca Turcan. „Nasz wniosek dotyczy zdymisjonowania reżimu Dragnei i wypowiedzianej przez niego wojny przeciwko Unii Europejskiej” – mówiła. Chodziło jej o lidera PSD Liviu Dragneę, który kontroluje nie tylko swoją partię, ale de facto także rumuński rząd. W ciągu roku dwukrotnie doprowadził on np. do zmiany na stanowisku premiera, gdy był niezadowolony z postępów we wdrażaniu reform w wymiarze sprawiedliwości, które według opozycji oraz centroprawicowego prezydenta Klausa Iohannisa mają tylko jeden cel – sparaliżowanie walki z korupcją i doprowadzenie do rewizji wyroku jaki zapadł kilka lat temu wobec Dragnei za oszustwa wyborcze, co uniemożliwia mu objęcie teki premiera. Reformy krytykują już Komisja Europejska oraz organy Rady Europy (np. Komisja Wenecka), a Bukaresztowi – podobnie jak w przypadku Warszawy – grozi uruchomienie procedury o naruszenie unijnej praworządności.

Bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku o wotum nieufności wobec rządu był ogłoszony 21 czerwca kolejny wyrok skazujący Dragneę, tym razem na 3,5 roku więzienia. Chodzi o fikcyjne zatrudnianie pracowników partii i wyprowadzanie partyjnych funduszy oraz wywieranie nacisków na urzędników państwowych w celu ukrycia swoich działań. Wyrok nie jest prawomocny i Dragnea może się od niego jeszcze odwołać. Toczy się jednak wobec niego jeszcze jedno śledztwo dotyczące defraudacji funduszy unijnych. W listopadzie prokuratura zajęła w związku z tym śledztwem majątek lidera PSD.

Szef partii rządzącej w Rumunii skazany, protesty przeciwko rządowi

Liviu Dragnea, szef rządzącej Partii Socjaldemokratycznej w Rumunii został skazany wczoraj (21 czerwca) na trzy i pół roku więzienia przez Sąd Najwyższy za podżeganie urzędników państwowych do nadużywania stanowiska, co skłoniło tysiące ludzi do zorganizowania demonstracji przeciw rządowi.
 
Dragnea, który …

Dăncilă: Ten wniosek był pozbawiony logiki

Premier Vasilica-Viorica Dăncilă broniła swojego rządu na forum parlamentu przekonując, że opozycyjny wniosek jest „pozbawiony racjonalnych argumentów, logiki i realistycznego rozumowania”. „Nazywacie nas rządem populistów, ale to za naszych rządów wynagrodzenia Rumunów realnie rosną. Czy to jest właśnie populistyczne działanie, które – jak przekonujecie – doprowadzi do chaosu w kraju?” – mówiła.

Jej przemówienie przerywały jednak padające z sali okrzyki: „Dymisja, dymisja!” oraz hałasy robione przez ok. 4 tys. zwolenników opozycji demonstrujących pod parlamentem z użyciem gwizdków i plastikowych wuwuzeli.

Rumunia: Propozycja zmian w sądownictwie, na której skorzysta lider partii rządzącej

W rumuńskim parlamencie złożono projekt reformy systemu sądownictwa. Gdyby zaproponowane zmiany weszły w życie, można by od początku przeprowadzić proces lidera rządzącej Partii Socjaldemokratycznej. To z kolei pozwoliłoby mu wreszcie objąć urząd premiera.
 
Według złożonego wczoraj (18 kwietnia) przez członków parlamentarnej …