33 posłów do Parlamentu Europejskiego wezwało Rumunię, by nie organizowała zapowiadanego referendum ws. zmiany definicji rodziny.
Rumunia chce zaostrzyć przepisy, zawężając definicję rodziny wyłącznie do związku kobiety i mężczyzny.
Inicjatywa ws. referendum
Organizacje pozarządowe związane z Kościołem i zrzeszone w organizacji Koalicja dla Rodziny (rum. Coalitia pentru familie) zaapelowały o przeprowadzenie referendum, które uprawomocni małżeństwo jako „dobrowolny związek kobiety i mężczyzny”. Obecnie w ustawie zasadniczej jest mowa o „małżonkach”, bez odniesienia do ich płci.
Pod propozycją poprawki w tej sprawie podpisało się 3 mln osób. By inicjatywa mogła zostać poddana kilkustopniowemu procesowi legislacyjnemu, zakończonemu referendum, wystarczyłoby 500 tys. podpisów.
Reakcja PE
W odpowiedzi na planowane referendum 33 europosłów wystosowało list otwarty do parlamentu Rumunii z wezwaniem, by zaniechać głosowania ws. planowanych zmian w konstytucji. Izba Deputowanych – izba niższa tamtejszego parlamentu – już poparła inicjatywę. Jeśli zaakceptuje ją również Senat oraz obywatele w referendum (większością dwóch trzecich głosów), status rodziny będą mogły mieć tylko związki heteroseksualne. Referendum musi zostać przeprowadzone w ciągu 30 dni od dnia wydania zgody przez Senat.
„Zgoda na przeprowadzenie referendum (ws. konstytucyjnej definicji małżeństwa – red.) bez przedstawienia jakichkolwiek alternatywnych propozycji rozwiązań prawnych wobec osób żyjących bez ślubu to przejaw łamania praw człowieka – praw osób homoseksualnych, ale też dzieci, które wychowywane są przez samotnych rodziców, czy pary bez ślubu” – piszą posłowie PE w liście do rumuńskich władz.
W opinii posłów inicjatywa jest tym bardziej zaskakująca, że Rumunia jest jednym z czterech państw członkowskich UE, które nie uznają żadnych związków homoseksualnych (obok Bułgarii, Litwy i Łotwy). Nowy zapis w konstytucji ma nie pozostawiać pola do interpretacji – rodziną w świetle prawa ma być związek kobiety i mężczyzny.
Sporny przepis
Zmiany w konstytucji mają dotyczyć art. 48.: Rodzina
(1) Rodzina oparta jest na związku małżeńskim, swobodnie zawieranym między małżonkami, na zasadzie ich równości, jak też na prawie i obowiązku rodziców zapewnienia wychowania, wykształcenia i nauczania dzieci. [Konstytucji Rumunii w jęz polskim TUTAJ]
W języku rumuńskim: ARTICOLUL 48 (1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor.
Obecna sytuacja w UE
14 lipca 2005 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę zobowiązującą wszystkie państwa członkowskie UE do uznawania małżeństw osób tej samej płci, nawet jeśli w danym kraju związki jednopłciowe nie są uznawane.
Małżeństwa osób homoseksualnych zalegalizowały: Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Portugalia, Szwecja i Wlk. Brytania. Spośród państw członkowskich UE konstytucje siedmiu państw określają małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny: Bułgarii, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Słowacji, Polski i Węgier.