Rumunia: Były lider socjaldemokratów wypuszczony z więzienia

rumunia-liviu-dragnea-socjaldemokraci-psd-korupcja-wiezienie-komisja-europejska-sadownictwo-wymiar-sprawiedliwosci-praworzadnosc

Liviu Dragnea odsiadywał wyrok trzech i pół roku pozbawienia wolności. [flickr/psdbiroupresa]

Były przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Liviu Dragnea został warunkowo zwolniony z więzienia, gdzie trafił za przestępstwa korupcyjne. To on jest jednym z autorów kontrowersyjnych reform w rumuńskim sądownictwie.

 

Liviu Dragnea odsiadywał wyrok trzech i pół roku pozbawienia wolności. Właśnie został jednak wypuszczony warunkowo, po dwóch latach i dwóch miesiącach pobytu w zakładzie karnym.

Polityka uznano winnym manipulowaniu wpływom, w celu zapewnienia fałszywych posad w administracji publicznej dwóm kobietom. Zatrudnione pobierały wynagrodzenie, które szacuje się na 24 tys. euro, a w rzeczywistości pracowały dla PSD.

Dragnea nadal twierdzi, że jest niewinny i że był „więźniem politycznym”. „Przeżyłem dwa lata i dwa miesiące upokorzenia i znęcania się nade mną”, powiedział przed kamerami po wyjściu z zakładu.

Po skazaniu został odsunięty od kierowania partią, ale teraz nie wyklucza powrotu do polityki. Jednocześnie obecnym liderom swojego byłego ugrupowania zarzuca „tchórzostwo”.

Do czasu przejęcia władzy przez socjaldemokratów Rumunia wyróżniała się na tle nowych członków UE na polu walki z korupcją. Przyczyniła się do tego m.in. specjalnie powołana agencja antykorupcyjna DNA.

Jednak PSD zapoczątkowała kontrowersyjne reformy w wymiarze sprawiedliwości, a Dragnea był jednym z autorów zmian w ustawach, które utrudniały walkę z korupcją. Działania ówczesnych władz spotkały się z reakcją Komisji Europejskiej, która wskazywała na naruszanie zasady praworządności przez Rumunię.

Zdaniem przeciwników wprowadzonych zmian, nowe prawo miało utrudnić ściganie polityków za przestępstwa korupcyjne, na czym najbardziej miałby skorzystać Dragnea.

Obecnie przeciwko politykowi prowadzone są też dwa inne postępowania – jedno dotyczące korupcji a drugie defraudacji funduszy europejskich.

Lider rumuńskich socjaldemokratów od wczoraj w więzieniu

24 godziny. Tyle czasu otrzymał Liviu Dragnea, by stawić się do więzienia po wczorajszej decyzji Sądu Najwyższego podtrzymującej wyrok I instancji w sprawie nadużycia władzy. Już po kilku godzinach został przetransportowany do więzienia Rahova na przedmieściach Bukaresztu. Przed politykiem perspektywa …