Rumunia będzie ścigać komisarzy UE za łamanie prawa?

Komisarze: Věra Jourová i Frans Timmermans na wspólnej konferencji prasowej w KE, źródło: KE/Georges Boulougouris

Komisarze: Věra Jourová i Frans Timmermans na wspólnej konferencji prasowej w KE, źródło: KE/Georges Boulougouris

Na celowniku utworzonej niedawno w Rumunii specjalnej sekcji ścigania przestępstw znaleźli się wiceszef KE Frans Timmermans i komisarz ds. sprawiedliwości Věra Jourová, którym zarzuca się łamanie prawa. Komisja Europejska przypomina w odpowiedzi, że jej urzędników chroni immunitet.

 

Jednak według rumuńskich mediów również unijni urzędnicy mogą być ścigani, gdyż kodeks karny tego kraju dopuszcza dochodzenie sprawiedliwości wobec nierumuńskich obywateli, przeciwko rumuńskiemu państwu lub rumuńskim obywatelom czy osobom prawnym, którzy popełnili przestępstwo poza terytorium kraju.

Rumunia sprawuje w tym półroczu swoją pierwszą unijną prezydencję.

Rumunia rozpoczyna prezydencję w UE

Inaugurując pierwszą w historii unijną prezydencję swego kraju szefowa rumuńskiego rządu Viorica Dancila przekonywała, że jej kraj będzie z godnością wypełniał związane z tym obowiązki. Przedstawiciele UE przypominali natomiast władzom w Bukareszcie znaczenie europejskich wartości i praworządności.

Komisarze UE wśród organizatorów grupy przestępczej

Rumuńskie media poinformowały, że zarówno Frans Timmermans i komisarz ds. sprawiedliwości Věra Jourová, jak i prokurator generalny tego kraju Augustin Lazar oraz szefowa przedstawicielstwa KE w Bukareszcie Angela Cristea, oskarżani są o zorganizowanie grupy przestępczej, nadużycie władzy, fałszerstwo oraz przekazywanie nieprawdziwych informacji.

Media podały powołując się na serwis Digi24.ro, że rumuńska specjalna sekcja dochodzeń sądowych przyjęła doniesienie na całą czwórkę, które złożył tam Luju.ro., serwis specjalizujący się w informacjach prawnych zbliżony ideologicznie do rządzących obecnie w tym kraju socjaldemokratów.

Według jej przedstawicieli istnieje podejrzenie, że urzędnicy – zarówno rumuńscy, jak i ci z KE, którzy przygotowali najnowszy raport w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji (CVM) – złamali prawo. W raporcie przyjętym w listopadzie zeszłego roku KE zarzuciła Rumunii, że nie tylko wstrzymała proces reform, ale nawet cofnęła się w dziedzinie walki z korupcją i niezależności sądownictwa.

Rumunia: Sąd Konstytucyjny uznał, że prezydent nie ma prawa zablokować dymisji szefowej służb antykorupcyjnych

Spór o odwołanie dyrektor Krajowego Urzędu ds. Walki z Korupcją (DNA) ciągnie się od kwietnia. O zmianę na tym stanowisku zabiega socjaldemokratyczny rząd. Broni jej natomiast centroprawicowy prezydent. W tej sprawie odbywają się też uliczne protesty.
 
O dymisję szefowej DNA Laury …

KE: Urzędnicy Komisji odpowiadają przed TSUE

“Oczywiście nie komentujemy krajowych postępowań, ale chcielibyśmy przypomnieć władzom Rumunii, że wszyscy urzędnicy KE, gdy wykonują swoją pracę, odpowiadają przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, a krajowe władze nie mają w tej kwestii jurysdykcji – powiedział na wczorajszej (21 lutego) konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Zwrócił też uwagę, że o uruchomieniu postępowania karnego przeciwko kilku urzędnikom KE ws. działań wykonywanych przez nich w ramach pełnionego urzędu, Komisja dowiedziała się z mediów. Nie zna zatem treści zarzutów, bo nie otrzymała żadnej oficjalnej notyfikacji w tej sprawie. Rzecznik KE przypomniał także, że wszyscy urzędnicy unijni są objęci protokołem w sprawie przywilejów i immunitetów, który jest dołączony do unijnych traktatów. Schinas dodał, że dokumenty te podpisały wszystkie państwa członkowskie, zatem również Rumunia.

Schinas: Długotrwały spór wciąż się zaostrza

Rządząca od dwóch lat w Rumunii Partia Socjaldemokratyczna (PSD) od dłuższego czasu jest obiektem unijnej krytyki za nieprzestrzeganie zasad praworządności i coraz większą tolerancję wobec korupcyjnych. Spór między Bruksela i Bukaresztem wciąż się zaostrza i dwa dni temu (20 lutego) KE kolejny raz wyraziła „wielkie zaniepokojenie” stanem praworządności w tym kraju.

Rumunia: Śledztwo ws. kandydatki na szefową Prokuratury Europejskiej

Komisja Europejska chce dokładnie przyjrzeć się śledztwu ws. Laury Codruty Kovesi. Ta była szefowa rumuńskiej agencji antykorupcyjnej DNA typowana jest na nową szefową Prokuratury Europejskiej, ale  rumuńskie władze wszczęły wobec niej serię dochodzeń. Kovesi przekonuje, że to zemsta za jej …

W ocenie Schinasa zarówno tryb, jak i merytoryczna zawartość najnowszych zmian rumuńskiego wymiaru sprawiedliwości wydają się sprzeczne z rekomendacjami wydanymi w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji. Rzecznik KE przypomniał też, że Komisja wezwała władze Rumunii do ustanowienia solidnego i niezależnego systemu mianowania najważniejszych prokuratorów z zastosowaniem jasnych i przejrzystych kryteriów zawartych w rekomendacjach Komisji Weneckiej.

Rumunia: Propozycja zmian w sądownictwie, na której skorzysta lider partii rządzącej

W rumuńskim parlamencie złożono projekt reformy systemu sądownictwa. Gdyby zaproponowane zmiany weszły w życie, można by od początku przeprowadzić proces lidera rządzącej Partii Socjaldemokratycznej. To z kolei pozwoliłoby mu wreszcie objąć urząd premiera.
 
Według złożonego wczoraj (18 kwietnia) przez członków parlamentarnej …