Ruch Prawdziwa Europa przygotowuje listy wyborcze do PE

Szef Ruchu Prawdziwa Europa europoseł Mirosław Piotrowski, źródło twitter

Szef Ruchu Prawdziwa Europa europoseł Mirosław Piotrowski, źródło twitter

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do ewidencji partii politycznych. Szef tego ugrupowania – związany z dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem europoseł PiS Mirosław Piotrowski – zapowiedział szybkie decyzje ws. list wyborczych do Parlamentu Europejskiego.

 

Wybory do unijnego zgromadzenia odbędą się w Polsce w niedzielę – 26 maja.

Po dwóch miesiącach starań Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi partią

“Partia polityczna Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi została wpisana do ewidencji partii politycznych we wtorek” – poinformowała rzeczniczka ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska.

Wniosek o rejestrację tego ugrupowania wpłynął do sądu 27 listopada ub.r. Jednak wnioskodawcy byli dwukrotnie wzywani do uzupełnienia dokumentów, m.in. w związku z nieścisłościami w statucie partii.

Mirosław Piotrowski przyznał w rozmowie z PAP, że „trochę to trwało i niektórzy już się niecierpliwili”. “Ale dowiaduję się o rejestracji partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa w dniu świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy. Sądzę, że jest to szczęśliwa wiadomość i nie wypada mi narzekać na przedłużający się proces rejestracji” – powiedział.

“Prawdziwa Europa” chce się dostać do PE

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatruje wniosek o rejestrację nowej partii politycznej „Ruch Prawdziwa Europa”. Ma promować katolicyzm oraz walkę z ateizmem w Europie. Ma się także sprzeciwiać liberalnym wartościom i gender. W przyszłym roku chce dostać się do PE.

Kompletowanie list wyborczych

Piotrowski oświadczył, że  celem nowej partii jest teraz przygotowanie list na majowe wybory do PE. “Trwają już od pewnego czasu rozmowy z osobami, środowiskami, w tym z politykami i te rozmowy się konkretyzują” – zapewnił zastrzegając, że nie chce mówić o nazwiskach. Wyraził jednak nadzieję, że po informacji o zarejestrowaniu partii ws. kandydatów na europosłów “bardzo szybko zostaną podjęte decyzje”.

Piotrowski przypomniał, że założyciele tego ugrupowania od początku myśleli o samodzielnym starcie w wyborach do PE. “I tutaj nie zmieniło się wiele, aczkolwiek nie wykluczamy innych możliwości, gdyż zgłosiły się do nas inne podmioty polityczne i chcą się do nas przyłączyć” – oświadczył. Poinformował, że obecnie trwają rozmowy dotyczące wpisywania chętnych na listę Ruchu Prawdziwa Europa.

“Zwracamy się do ludzi, obywateli polskich, bez względu na to, jakie mają wykształcenie, czy pochodzenie i którzy mają prawo głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, do nich kierujemy nasz przekaz” – podkreślił europoseł PiS.

Prezentacja programu niebawem

Szef nowej partii zapowiedział, że szczegóły programowe partii przedstawi na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Podkreślił jednak, że kładzie ona nacisk “na chrześcijańskie myślenie o Europie”. “Od wielu lat mówimy, że chodzi nam także o Europę ojczyzn. A gdybym miał określić to w jednym słowie, to powiedziałbym – normalność, po prostu normalność” – dodał.

“Wiosna” na polskiej scenie politycznej

Swoją kampanię wyborczą zaczęła w tym tygodniu Wiosna – nowa partia na polskiej scenie politycznej. W jej programie znalazły się m.in. emerytura obywatelska, zmiany w programie 500 plus, zamknięcie kopalni węgla do 2035 r., a także rozdział kościoła od państwa …

Historyk Mirosław Piotrowski kończy trzecią kadencję w PE

Mirosław Piotrowski,  historyk, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest posłem do Parlamentu Europejskiego trzeciej już kadencji (VI, VII i VIII kadencji PE). “Trzy razy start proponowała mi partia Prawo i Sprawiedliwość (mimo że nie był członkiem tej partii). W 2004 roku też mi proponowała, ale wtedy wystartowałem z listy Ligi Polskich Rodzin, i zdobyłem mandat” – przypomniał szef nowego ugrupowania. Przyznał, że zarówno w 2009, jak i w 2014 roku startował z listy PiS, ale – jak podkreślił – miał również “inne propozycje”.

Pytany czy Ruch Prawdziwa Europa, liczy na poparcie dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, europoseł powiedział, że „osoby duchowne w Polsce, a także w Unii Europejskiej, nie mieszają się do polityki”. “I takie sugestie odczytuję w formie żartu” – dodał Piotrowski. Nowe ugrupowanie nazywane jest w mediach „partią ojca Rydzyka”, bo za jego założeniem stoją ludzie związani z dyrektorem Radia Maryja.

Koalicyjne przymiarki opozycji przed wyborami do PE

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na polskiej scenie politycznej tworzą się nowe, opozycyjne koalicje. Dwie z nich są proeuropejskie, kolejna jest Unii Europejskiej przeciwna, przynajmniej w jej obecnym kształcie.