Ruch Pięciu Gwiazd kontra sąd na Sycylii

Beppe Grillo, przewodniczący Ruchu 5 Gwiazd// Źródło: beppegrillo.it

Populistyczne ugrupowanie założone w 2009 r. przez komika Beppe Grillo nie może wyłonić kandydata na prezydenta regionu Sycylia. Wyniki internetowych prawyborów, które wskazały na Giancarlo Cancelleriego zostały zawieszone przez sąd. Wszystko przez protest kandydata, którego wcześniej wykluczono z udziału w prawyborach.

 

Sąd w Palermo, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia, zablokował kandydaturę Giancarlo Cancelleriego. Populistyczny, przeciwny członkostwu Włoch w strefie euro Ruch Pięciu Gwiazd (MoVimento 5 Stelle – M5S) głosi hasła promujące demokrację bezpośrednią. Dlatego swoich kandydatów na różne urzędy wyłania w internetowych prawyborach. Wewnętrzne głosowanie przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenta regionu na Sycylii wygrał Cancelleri, ale jeden z jego niedoszłych kontrkandydatów (wykluczony ostatecznie z internetowego plebiscytu) zaskarżył decyzję swojego ugrupowania. Oznacza to, że chwilowo – przynajmniej oficjalnie – M5S nie może na Sycylii wystawić w politycznym wyścigu nikogo.

Nie wiadomo jaki będzie ostateczny werdykt sądu w Palermo, ale najprawdopodobniej nakaże on powtórzyć prawybory z udziałem wykluczonego działacza. To już nie pierwszy raz gdy podobna próba wyłonienia kandydata, kończy się w sądzie. W kwietniu sąd w Genui również unieważnił prawybory i nakazał ich powtórzenie przed wyborami na burmistrza tego miasta. Podobnie jak w przypadku Sycylii chodziło o niesłuszne zdaniem sądu wykluczenie jednego z kandydatów. W wyniku sądowego orzeczenia doszło w Genui do rozłamu w lokalnym oddziale M5S, co zakończyło się porażką tego ugrupowania we właściwym głosowaniu. Było to o tyle bolesne dla Ruchu Pięciu Gwiazd, że to właśnie z tego miasta pochodzi lider partii Beppe Grillo.

Włochy: Silvio Berlusconi ponownie premierem?

Czterokrotny, 80-letni były premier Włoch Silvio Berlusconi ogłosił, że chce poprowadzić swoją partię Forza Italia do zwycięstwa i ponownie zostać premierem.
 

Aby jednak  osiągnąć ten cel, musi najpierw przejąć przywództwo na prawicy.
Coraz większe ambicje Forza Italia
Odmłodzona przez niespodziewany sukces w wyborach …

Kluczowe głosowanie na Sycylii

Wybory lokalne na największej włoskiej wyspie mają dla M5S bardzo duże znaczenie. Badania opinii publicznej dają ugrupowaniu Beppe Grillo dużą szansę na zwycięstwo. Giancarlo Cancelleri idzie w sondażach łeb w łeb z kandydatem centro-prawicy. Kandydat centro-lewicowy jest daleko z tyłu. M5S liczy, że ewentualny sukces wyborczy na Sycylii otworzy partii drogę do zwycięstwa w wyborach ogólnokrajowych, które zaplanowane są na początek przyszłego roku

Dlatego właśnie Ruch Pięciu Gwiazd włożył w kampanię wyborczą na Sycylii tak wiele wysiłku i funduszy. Liderzy ugrupowania spędzili dużą część lata agitując na wyspie. Ta wygrana dałaby bowiem M5S władzę nad pierwszym regionem. Jak dotąd partia ma dwa stanowiska burmistrzów. Burmistrzem Turynu została wystawiona w wyborach przez nią Chiara Appendino. Natomiast stolicą kraju zarządza członkini M5S Virginia Raggi, która jest nie tylko pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza Rzymu, ale także najmłodszym włodarzem w historii Wiecznego Miasta.

Włochy: będzie referendum ws. euro?

We Włoszech do debaty publicznej wraca kwestia członkostwa w strefie euro. W związku z rosnącym poparciem Ruchu Pięciu Gwiazd, temat może być główną osią kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi zapowiedzianymi na wiosnę 2018 r.
 

Czołowy polityk Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) Alessandro …

Będzie najmłodszy premier w historii?

Sondaże ogólnokrajowe są dla partii Beppe Grillo bardzo korzystne. Według ostatniego, opublikowanego 9 sierpnia badania ośrodka IXÈ M5S zajmuje drugie miejsce. Z wynikiem 27 proc. traci jednak do rządzącej obecnie lewicowej Partii Demokratycznej (PD) zaledwie 0,3 proc. Kilka lipcowych sondaży dawało nawet Ruchowi Pięciu Gwiazd mocne pierwsze miejsce.

Przed M5S jednak jeszcze jeden bardzo poważny test wynikający z wybranej przez to ugrupowanie metody wyłaniania kandydatów wyborczych. 23 września ogłosi nazwisko kandydata na premiera, który także pochodził będzie z internetowego plebiscytu. Najczęściej wymienia się nazwisko 31-letniego Luigiego Di Maio, który obecnie jest posłem M5S i najmłodszym w historii wiceprzewodniczącym Izby Deputowanych.