Ruch Pięciu Gwiazd coraz silniej we Włoszech

We Włoszech populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) święci triumfy. To antyestablishmentowe ugrupowanie założone przez komika Beppe Grillo w trzech sondażach opublikowanych w tym tygodniu – Ipsosu w środę (6 lipca) dla dziennika „Corriere della Sera”, Euromedia we wtorek (5 lipca) oraz EMG w poniedziałek (4 lipca) – prześcignęło rządzącą lewicową Partię Demokratyczną.

Sondaże

Gdyby wybory miałby się odbyć dziś, wygrałby je M5S, a PD byłaby druga. Różnice pomiędzy ugrupowaniami są jednak niewielkie. Ipsos daje M5S poparcie 30,6 proc. (wzrost od kwietnia o 1,7 pkt. proc.), a PD – 29,8 proc. (spadek o 1,3 pkt. proc.). Także w badaniach Euromedia i EMG M5S ma ok. 0,5 pkt. proc. przewagi nad PD.

Od liderów wyraźnie odstają dwie pozostałe duże partie – antyimigrancka Liga Północna oraz centroprawicowa Forza Italia, założona przez b. premiera Silvio Berlusconiego. Obie mają poparcie rzędu 12-13 proc.

Brak programu kluczem do sukcesu

Analitycy tłumaczą szerokie poparcie dla M5S brakiem jasnego zabarwienia politycznego tej partii. Jej głównymi hasłami jest opór wobec rządzących obecnie polityków i walka z korupcją. Stanowisko ugrupowania w innych dziedzinach życia politycznego jest płynne i niezaznaczane wyraźnie, co pomaga partii przyciągać wyborców z różnych środowisk.

Euromedia zbadało też popularność liderów partii. Ponownie M5S okazał się zwycięski – Luigiego Di Maio, który przejął władzę po tym, jak w zeszłym roku Grillo wycofał się z czynnego kierownictwa partią, poparło 30,6 proc. badanych, a rządzącego krajem premiera Matteo Renziego – 27,2 proc.

Wybory samorządowe

Wyniki sondaży przychodzą dwa tygodnie po wyborczym triumfie M5S. W drugiej turze wyborów samorządowych 19 czerwca kandydaci, a właściwie kandydatki tego ugrupowania odniosły dwa prestiżowe sukcesy.

Virginia Raggi wygrała w Rzymie. Zwycięstwo było spodziewane z uwagi na to, że przed wyborami miasto pozostawało pod zarządem komisarycznym po tym, jak poprzedni burmistrz Ignazio Marino z PD musiał złożyć dymisję. Miało to miejsce po skandalu związanym ze sposobem zarządzania przez Marino stołecznymi pieniędzmi. Objęcie prezydentury stolicy zwiększyło widoczność M5S – zwłaszcza, że Raggi jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Wiecznego Miasta.

Drugi sukces był trudniejszy do osiągnięcia, jako że M5S musiało odrobić 11 pkt. proc. straty z pierwszej tury, ale również prestiżowy. Chiara Appendino została wybrana burmistrzem Turynu, który do tej pory postrzegany był jako bastion PD. Udało jej się przy tym pokonać Piero Fassino, który w Turynie zaczynał swoją karierę polityczną pół wieku temu – jeszcze zanim Appendino się urodziła.

Obecnie wyzwaniem dla M5S będzie utrzymanie lub wzmocnienie swojej popularności do czasu wyborów parlamentarnych, w których partia będzie mogła zawalczyć o przejęcie władzy w całym kraju. Te zaplanowane są na 2018 r. (kk)