Wybór nowego RPO – ostatnia próba?

Rzecznik Praw Obywatelskich, tablica informacyjna, źródło rpo.gov

Rzecznik Praw Obywatelskich, tablica informacyjna, źródło rpo.gov

Dziś po południu mija termin zgłaszania kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich. To już szósta i prawdopodobnie ostatnia próba wyboru następcy Adama Bodnara. Zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego po 15 lipca obecny rzecznik nie będzie mógł dłużej wykonywać dotychczasowych obowiązków.

 

Tymczasem do wczorajszego popołudnia do Sejmu nie wpłynęła żadna kandydatura. Wiadomo jednak, że toczą się w tej sprawie rozmowy. Parlament już pięciokrotnie, za każdym razem bezskutecznie, próbował wybrać nowego RPO.

Dziś Senat zdecyduje ws. objęcia stanowiska RPO

W Senacie ma się dziś odbyć decydujące głosowanie ws. objęcia urzędu RPO przez Lidię Staroń.

Grzegrzółka: Zgłaszanie kandydatów do godz. 16.

“Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła kolejny termin na zgłaszanie kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kluby mają na to czas do piątku, 2 lipca, do godz. 16:00” – zapowiedział w zeszły czwartek (24 czerwca) na Twitterze dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Sejm wybrał Lidię Staroń na nowego RPO. Co zrobi Senat?

Sejm w piątym już podejściu powołał wczoraj senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko rzecznika praw obywatelskich.

Ast: Wybór RPO aż do skutku

Już dzień wcześniej szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast (PiS) poinformował, że będzie kolejna tura wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapowiedział także, że procedura wyboru RPO będzie powtarzana tak długo, aż zgłoszony zostanie kandydat łączący wszystkie środowiska polityczne.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy polityk PiS zwrócił uwagę, że wciąż obowiązuje ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich, która – jak powiedział – zakłada wybór RPO „aż do skutku”. W jego ocenie nawet ewentualna nowelizacja ustawy, która ma wprowadzić funkcję osoby pełniącej obowiązki RPO, nie zwolni Sejmu z obowiązku wybrania nowego rzecznika. Ast przyznał także, że nie wiadomo jeszcze kiedy projekt noweli ustawy o RPO trafi do Sejmu.

W połowie czerwca piąte podejście do wyboru RPO

Dodatkowe posiedzenie, na którym m.in. ma się odbyć głosowanie ws. wyboru nowego RPO, zaplanowano na 15 czerwca. Będzie to już piąte podejście do wyboru następcy Adama Bodnara.

Szóste podejście ws. nowego RPO

Parlament już pięciokrotnie, ale bezskutecznie, próbował wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara. Wcześniej dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu.

Być może kolejnym takim kandydatem będzie prawnik, prof. Marcin Wiącek. Opozycja planuje bowiem kolejne rozmowy na temat wystawienia wspólnego kandydata na RPO i niewykluczone, że będzie to ponownie Wiącek, na powołanie którego w zeszłym miesiącu nie zgodził się Sejm.

Za trzecim razem Sejmowi udało się powołać na Rzecznika kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, ale Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym i piątym razem: Senat nie zgodził się, by urząd RPO objęli – powołani na to stanowisko przez Sejm – najpierw poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a ostatnio – senator niezależna Lidia Staroń, która była kontrkandydatką  Wiącka.

Adam Bodnar: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego podważa niezależność RPO [WYWIAD]

„Odkryliśmy, że były pewne manipulacje, jeśli chodzi o skład panelu sędziowskiego orzekającego w sprawie RPO”, mówi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Lewica poprze prof. Wiącka

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek już zapowiedział, że jeśli kandydatura profesora znów się pojawi, to Lewica ją poprze. Wtórował mu inny wiceszef tego klubu Tomasz Trela. “Jest to dobry, apolityczny fachowiec, który ma swoje doświadczenie. Taki powinien być przyszły Rzecznik Praw Obywatelskich” – uznał.

TK wyda dziś orzeczenie ws. RPO, a Sejm wybierze następcę Adama Bodnara?

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ma dziś wydać orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, a Sejm wieczorem wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara. 

Kosiniak-Kamysz: Prof. Wiącek  jest „w gotowości”

Poprzednio tę kandydaturę zgłosiło PSL, a wsparli ją: Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050 oraz koło Polskie Sprawy.  Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz potwierdził, że prof. Wiącek  jest „w gotowości”. Wyraził przy tym nadzieję, że tym razem uda się znaleźć kandydata możliwego do zaakceptowania zarówno przez opozycję, jak i obóz rządzący. „Liczę, że uda się tym razem wyłonić Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie jest o to łatwo, ale mam nadzieję, że wszyscy już – i w opozycji, i wśród rządzących doszli do takiego etapu, że czas się porozumieć”, podkreślił prezes PSL.

Natomiast posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają nieoficjalnie, że jeśli nie będzie zgody na wspólnego kandydata opozycji, to mogą zgłosić własną propozycję w tej sprawie. Wiceszef klubu KO Robert Kropiwnicki przewiduje jednak, że opozycji prawdopodobnie uda się uzgodnić wspólnego kandydata na następcę Adama Bodnara.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie została nowym RPO

Sejm odrzucił wczoraj ponownie kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłoszona przez kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy prawniczka, popierana już przez ponad tysiąc organizacji pozarządowych, była jedyną kandydatką.

Terlecki: Mamy dwóch kandydatów

“Nie może być tak, że w ogóle nie będzie Rzecznika Praw Obywatelskich; trzeba będzie tę lukę prawną zapełnić” – powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. We wtorek przyznał natomiast, że klub PiS ma dwóch kandydatów na RPO, ale – jak powiedział – nie są zgłoszeni. “Zobaczymy czy przeczekamy tę turę, czy zgłosimy ich już teraz” – dodał w rozmowie z dziennikarzami.

PiS ma wreszcie swojego kandydata na RPO

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk

TK: Po 15 lipca Bodnar nie może pełnić obowiązków RPO

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. przepis ustawy o RPO zezwalający na pełnienie obowiązków Rzecznikowi już po upływie kadencji (do czasu objęcia stanowiska przez następcę), jest niezgodny z konstytucją. Ma on stracić moc po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw, czyli 15 lipca. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę, która ureguluje sytuację w czasie, gdy urząd RPO jest nieobsadzony po upływie kadencji.

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy zaniepokojona decyzją TK ws. RPO Adama Bodnara

Wypowiedź komisarz odnosi się do wyroku ws. ustawy o kadencyjności Rzecznika Praw Obywatelskich.

Bodnar: W wyznaczonym terminie będę gotowy pożegnać się z urzędem

“Czekam cierpliwie na rozwój sytuacji, na pewno będę spakowany 13 czy 14 lipca, aby 15 lipca pożegnać się z urzędem Rzecznika Praw Obywatelskich” – powiedział w TVN24 Adam Bodnar po ostatniej nieudanej próbie wyboru jego następcy. Senat zdecydował wtedy, że niezależna senator Lidia Staroń nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Bodnar zakłada, że po 15 lipca jego zadania przejmie obecny zastępca Stanisław Trociuk. “Wprowadzenie innej osoby do urzędu wymagałoby zmiany ustawowej i nie jestem pewien czy jest przestrzeń na wprowadzanie tej zmiany w parlamencie” – powiedział w części internetowej programu. W jego ocenie „wprowadzanie komisarza byłoby naruszeniem konstytucji”.