Rozmowy koalicyjne w Niemczech zerwane

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w ławach rządowych w Bundestagu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w ławach rządowych w Bundestagu// Źródło Flickr/Bundesregierung

Wolna Partia Demokratyczna (FDP) zerwała w nocy z niedzieli na poniedziałek rozmowy w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu w Niemczech. Negocjacje od ponad miesiąca prowadziły zwycięski blok chadeckich partii CDU/CSU Angeli Merkel, Zieloni i FDP właśnie.

 

Może to oznaczać rozpisanie przedterminowych wyborów, a decyzja w tej sprawie należy do kompetencji głowy państwa.

Negocjacje trwały jeszcze przed północą

Jeszcze w niedzielę późnym wieczorem CDU, CSU, FDP i Zieloni nadal prowadzili rozmowy, choć czas na negocjacje o powołaniu koalicyjnego rządu minął ostatecznie o godzinie 18. „Tu nie chodzi o taktyczne gierki. Chodzi o treść, konkretne tematy leżą na stole. (…) Wszyscy wiedzą, że musimy odzyskać wiarygodność i przezwyciężyć podziały w społeczeństwie” – powiedział sekretarz generalny CSU Andreas Scheuer zapowiadając przed północą kolejną rundę rozmów liderów czterech partii.

Niemcy: Wciąż nie ma wstępnej umowy koalicyjnej

Wczoraj (16 listopada) minął termin jaki kanclerz Angela Merkel wyznaczyła na opublikowanie wstępnego porozumienia na temat warunków utworzenia trójkolorowego rządu chadeków, liberałów i Zielonych. W Niemczech nikt nie spodziewał się łatwych negocjacji w sprawie koalicji, nazywanej potocznie „Jamajką”. Strony rozmawiają …

Lepiej nie rządzić niż rządzić źle

„Czterem partiom nie udało się zbudować fundamentu zaufania ani uzgodnić wspólnej idei modernizacji kraju” – powiedział dziennikarzom lider FDP Christian Lindner uzasadniając decyzję swojej partii.

„Po wielotygodniowych rozmowach, na stole leży papier zawierający liczne sprzeczności, otwarte pytania i zaprogramowane konflikty” – ocenił szef liberałów po opuszczeniu siedziby władz Badenii-Wirtembergii, gdzie odbywały się koalicyjne negocjacje. Skrytykował też dotychczasowe ustalenie twierdząc, że wszędzie tam, gdzie partiom udało się osiągnąć porozumienie, „zostało to okupione dużymi sumami pochodzącymi z kieszeni obywateli”. Ponadto, zdaniem Lindnera, podczas niedzielnych rozmów zakwestionowane zostały wcześniej uzgodnione ustalenia. „Lepiej jest zrezygnować z rządzenia niż rządzić źle” – podkreślił.

Koniec „jamajskiej” koalicji

W wyborach parlamentarnych 24 września zwyciężył blok partii chadeckich CDU/CSU. Jednak ze względu na wynik – 32,9 proc. – do utworzenia rządu chrześcijańskim demokratom Angeli Merkel potrzebne były dwie inne partie. Zdecydowano się na rozmowy ws. tzw. jamajskiej koalicji (od kolorów partii prowadzących rozmowy: czarny CDU/CSU, FDP żółty i zielony -Zielonych).

Jeszcze tydzień temu niemiecka kanclerz przewidywała, że do wczoraj uda się taką koalicję utworzyć.

Merkel: Wstępne porozumienie koalicyjne jeszcze w tym tygodniu

W związku z tym kanclerz Niemiec wyraziła wczoraj (12 listopada) swój optymizm. Ostatnie głosy z negocjujących partii były raczej pesymistyczne. Od wyborów w Niemczech mijają już prawie dwa miesiące.
 
Powyborcza matematyka jest nieubłagana. Choć rządzący od trzech kadencji chadecy z sojuszu …

Zerwanie negocjacji może oznaczać rozpisanie przedterminowych wyborów, a decyzja o tym należy do prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Obserwatorzy przewidują, że kolejne wybory będą korzystne przede wszystkim dla prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD).