Rozłam w Nowej Lewicy. Polska Partia Socjalistyczna tworzy koło parlamentarne

Wojciech Konieczny, senator z Częstochowy, przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej, dyrektor częstochowskiego Miejskiego Szpitala Zespolonego. / (CC BY-NC-ND 2.0) [Senat RP]

Joanna Senyszyn i Andrzej Rozenek dołączyli dziś (14 grudnia) do Polskiej Partii Socjalistycznej. Wraz z senatorem oraz przewodniczącym Rady Naczelnej PPS Wojciechem Koniecznym utworzą koło parlamentarne.

 

 

Joanna Senyszyn oraz Andrzej Rozenek, byli członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, dołączyli dziś do Polskiej Partii Socjalistycznej. Od jakiegoś czasu znajdowali się oni w konflikcie z liderem Nowej Lewicy, Włodzimierzem Czarzastym.

Powodem ich odejścia z koła parlamentarnego Lewicy miał być niedemokratyczny sposób zarządzania oraz niedobra atmosfera, panująca wśród polityków. Tymczasem PPS, mająca do dziś jednego reprezentanta w parlamencie – senatora Wojciecha Koniecznego – utworzy własne koło parlamentarne.

Z KKP Lewicy wystąpiła także senatorka Gabriela Morawska-Stanecka. Oznacza to, że Lewica traci wszystkich swoich reprezentantów w izbie wyższej parlamentu. Oprócz niej, koło parlamentarne PPS zasili także poseł Lewicy Robert Kwiatkowski.

Pierwsza konferencja prasowa

Podczas konferencji prasowej nowego koła parlamentarnego jego przewodniczący, Wojciech Konieczny, nie krył optymizmu: „Dzisiaj jest radosny i bardzo dobry dzień dla lewicy. Polska Partia Socjalistyczna, partia najstarsza w Polsce, o najpiękniejszej tradycji, odzyskuje reprezentację w Sejmie”.

Senatorka Morawska-Stanecka stwierdziła, że transfer nie był dla niej łatwy. „Lewica jest w moim sercu. Lewica, wartości demokratyczne, równość, wolność i sprawiedliwość. Dlatego zdecydowałam się na przejście do koła parlamentarnego PPS-u. Wierzę, że wspólnie z pozostałymi demokratycznymi opozycyjnymi partiami w Sejmie i pozaparlamentarną opozycją jesteśmy w stanie wygrać następne wybory i stworzyć Polskę, która będzie domem dla wszystkich”

„Muszę odejść z Nowej Lewicy, bo nie mogę dłużej firmować niedemokratycznych działań, seksizmu, nie mogę się tłumaczyć z tego, co robią władze – zwłaszcza frakcji SLD w Nowej Lewicy”, mówiła zaś Joanna Senyszyn.

Senatorowie zapewnili, że opozycyjny pakt senacki nie jest zagrożony.

129 lat historii PPS

Polska Partia Socjalistyczna powstała w 1892 r. podczas tzw. zjazdu paryskiego. Od tamtej pory działała na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, spółdzielczości i niekomunistycznego socjalizmu.

Jej członkami byli m.in. Józef Piłsudski, Kazimierz Pużak, Ignacy Daszyński, czy Justyna Budzińska-Tylicka. Jej politycy i działacze mieli istotny wpływ w tworzenie społeczno-politycznej rzeczywistości w II RP.

Pod koniec II wojny światowej prodemokratyczne kierownictwo partii zostało poddane radzieckim represjom, a część działaczy uciekła za granicę.

Po upadku PRL powrócili oni do kraju, gdzie w 1990 r. roku połączyli się z powstałymi w Polsce inicjatywami socjalistycznymi w jedną, odrodzoną Polską Partię Socjalistyczną.

Od tamtej pory PPS kilkukrotnie bywała w parlamencie. W 2019 r. jednym z senatorów został jej lider, Wojciech Konieczny. Współcześni działacze partii odwołują się do przedwojennych tradycji lewicy patriotycznej.