Rozbieżne wyniki sondaży przed wyborami do PE

Urna do głosowania, źródło Wikipedia

Urna do głosowania, źródło Wikipedia

Choć wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w najbliższą niedzielę, to wciąż nie wiadomo czy większe szanse na zwycięstwo ma PiS czy Koalicja Europejska – sondaże wskazują raz na jedno, raz drugie ugrupowanie.

 

Dotychczas jednak różnice między obiema partiami nie były duże.

Sondaż: Niewielkie różnice między Koalicją Europejską i PiS

Z ostatnich sondaży wynika, że swoje poparcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Polacy dzielą między Koalicję Europejska oraz Prawo i Sprawiedliwość, które jedynie zamieniają się między sobą pierwszymi miejscami. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna, a próg wyborczy przekracza jeszcze tylko Kukiz`15.

Sondaż Kantar: przytłaczające zwycięstwo PiS

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w pierwszej połowie maja, wygrałoby PiS z poparciem 43 proc.; drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska (28 proc.), a trzecie Wiosna Roberta Biedronia (8 proc.) – wynika z sondażu Kantar opublikowanego w sobotę (17 maja).

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach europejskich, najwyższe poparcie uzyskuje partia Prawo i Sprawiedliwość (43 proc.). Drugi wynik osiągnęła Koalicja Europejska z 28 proc. poparcia. Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna (8 proc.). Taki wynik oznacza, że PiS uzyskałby 29 mandatów w wyborach do PE, Koalicja Europejska 18 mandatów, a Wiosna 5 mandatów.

Pozostałe partie plasują się poniżej progu wyborczego: Konfederacja (4 proc.), Kukiz’15 (3 proc.), Lewica Razem (3 proc.)

W porównaniu z badaniami z poprzedniego miesiąca, Prawo i Sprawiedliwość uzyskuje  7 punktów procentowych więcej, a Koalicja Europejska i Wiosna – po jednym punkcie procentowym. 11 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby głos (mniej o 9 punktów procentowych w porównaniu z kwietniem).

Sondaże przed wyborami do PE: PiS przed Koalicja Europejską

Z sondaży przewyborczych wynika, że majowe wybory do PE wygrywa PiS przed Koalicją Europejską, a na trzecie miejsce – choć z wynikiem poniżej 10 proc. – może liczyć Wiosna Roberta Biedronia lub Kukiz`15. Pozostałe partie nie przekraczają progu wyborczego.

Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje 60 proc. badanych, przy czym 25 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 35 proc. raczej oddałaby swój głos. 27 proc. badanych deklaruje przeciwne stanowisko – 13 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 14 proc.  nie zagłosowałoby zdecydowanie. 13 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w tych wyborach.

Badanie Omnibus przeprowadzono w dniach 10–15 maja techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (554 z nich zadeklarowało, że „zdecydowanie” lub „raczej” będzie uczestniczyć w wyborach).

Sondaż IBSP: 10-punktowa przewaga Koalicji Europejskiej

Koalicja Europejska wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość o ponad 10 punktów procentowych – wynika z badania przeprowadzonego w dniach 14-16 maja dla „Newsweeka” i RadioZet.pl przez Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP).

Byli premierzy “jedynkami” na listach Koalicji Europejskiej w wyborach do PE

Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz, to byli premierzy, którzy będą otwierać listy Koalicji Europejskiej w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformował wczoraj szef PO Grzegorz Schetyna.

Jak wynika z najnowszego sondażu IBSP, poparcie dla partii rządzącej przed wyborami do europarlamentu wynosi 33 proc., a więc spadło aż o 6 punktów procentowych w stosunku do badania pracowni sprzed tygodnia. Tymczasem na Koalicję Europejską, czyli sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD, PSL i Zielonych, zagłosowałoby 43,6 proc. respondentów.

“Czuję, że to jest manipulacja” – zareagował Patryk Jaki – wiceminister sprawiedliwości kandydujący do PE z trzeciego miejsca listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim  o sondażu, w którym Koalicja Europejska ma ponad 10-punktową przewagę nad PiS. “W Polsce było tak, że sondaży używało się jako narzędzi kreowania rzeczywistości politycznej; o wszystkim zdecydują wyborcy – dodał.

Sondaż przed wyborami do PE: Koalicja Europejska przed PiS

Poparcie dla Koalicji Europejskiej (37,5 proc.) minimalnie przewyższa to dla PiS (36,3 proc.) – wynika z najnowszego sondażu preferencji partyjnych przed wyborami do PE, które w piątek (1 marca) opublikował Parlament Europejski.
 

Trzecie miejsce – z 10,6 proc. głosów – zajęła …

Na trzecim miejscu w sondażu IBSP uplasowała się partia Roberta Biedronia Wiosna z wynikiem na poziomie 9,1 proc. (zmiana o pół punktu proc.). Duży skok zanotowała z kolei prawicowa i antyunijna Konfederacja, złożona m.in. z przedstawicieli Ruchu Narodowego i ugrupowania Janusza Korwin-Mikkego. W ciągu tygodnia poparcie dla niej wzrosło o 5 punktów procentowych i wynosi obecnie 6,9 proc. Progu wyborczego (5 proc.), nie przekroczyły za to m.in. partie Kukiz’15 (4,9 proc.) i Lewica (2,2 proc.).

Z badania wynika ponadto, że 26 maja na wybory do Parlamentu Europejskiego pójdzie ok. 50 proc. uprawnionych do głosowania Polaków. W ostatnich wyborach w 2014 roku jedynie 23,83 proc. wyborców skorzystało ze swojego prawa wyborczego i frekwencja w Polsce była jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej.

Zdaniem Łukasza Pawłowskiego z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, do której należy IBSP, tąpnięcie w poparciu dla PiS to efekt silnych emocji wokół skandalu pedofilskiego wśród księży. “Zobaczymy, czy to się utrzyma do wyborów” – zastrzegł jednak cytowany w mediach ekspert.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14-16 maja, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1008 dorosłych Polaków.

Nowe prognozy podziału miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach

Parlament Europejski opublikował dziś nowe prognozy podziału miejsc po wyborach w maju 2019. Oparte są na przekrojowych badaniach krajowych.
 

Parlament Europejski opublikował nowy zestaw prognoz swojego składu w następnej kadencji przygotowany w oparciu o krajowe dane z badań …