Władimir Putin na drodze do wiecznej władzy. Sprzyja mu koronawirus

Prezydent Rosji Władimir Putin, źródło: kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin, źródło: kremlin.ru

Teoretycznie potrzeba już tylko referendum, by zatwierdzić zmiany w rosyjskiej konstytucji, które umożliwią Władimirowi Putinowi ubieganie się o kolejną kadencję na fotelu prezydenta. Jednak do głosowania, jak i ewentualnych protestów, może nie dojść ze względu na prawo przyjęte w związku z pandemią koronawirusa.

 

 

Rosyjski Sąd Konstytucyjny zaaprobował proponowane zmiany w konstytucji, które pozwolą na wyzerowanie licznika kadencji Władimira Putina i umożliwią politykowi ponowny start w wyborach prezydenckich w 2024 r. Obecnie obowiązujące przepisy konstytucyjne zabraniają sprawowania urzędu prezydenta Rosji dłużej niż dwie kadencje z rzędu.

Putin sprawuje władzę już od dwóch dekad, zasiadając w fotelu prezydenta od 2000 r., z  przerwą na czteroletni epizod (2008-2012) na stanowisku premiera.

Koronawirus: Czy rzeczywiście patogen omija Rosję?

Oficjalnie w Rosji stwierdzono dotąd 147 przypadków infekcji koronawirusem i ani jednej ofiary śmiertelnej.

Koronawirus sprzymierzeńcem reform

Władimir Putin wykorzystał zagrożenie związane z pandemią koronawirusa, aby uzasadnić konieczność dokonania zmian w konstytucji. Najważniejsza z nich zakłada, że sprawowanie w przeszłości funkcji prezydenta nie uniemożliwia ubiegania się ponownie o ten urząd. Dlatego w myśl nowych przepisów aktualny rosyjski przywódca będzie mógł ponownie wystartować w wyścigu prezydenckim o kolejną 6-letnią kadencję.

Putin przekonuje, że w obliczu niepewnej gospodarczej sytuacji na świecie spowodowanej wywołanej przez pandemię koronawirusa, Rosji potrzeba stabilizacji. To obecny prezydent ma być gwarantem przeprowadzenia kraju przez ten trudny okres.

„Dla wielu Rosjan ten argument o potrzebie silnej i stabilnej władzy, zwłaszcza w obliczu tego, co się dzieje może być atrakcyjny. Wzrost poczucia niepewności sprzyja pozostaniu Putina u władzy”, przekonuje w rozmowie z EURACTIV.pl, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Adam Eberhardt. Ekspert podkreśla, że w obliczu zagrożenia może dojść do konsolidacji społeczeństwa w poparciu dla prezydenta i wybieranych przez niego rozwiązań.

Koronawirus przeciąża internet, czyli kwarantanna z Netflixem

Nawet o 1/5 wzrosła oglądalność filmów i seriali w serwisach streamingowych, tj. Netflix, HBO Go, Hulu, Amazon Prime czy Dinsey+. Wprowadzenie przez wiele państw w Europie i Azji strategii dystansowania społecznego w walce epidemią koronawirusa wywołało duży wzrost zainteresowania treściami …

Bez prawa do protestów

Dyrektorowi OSW wtóruje Aleksander Ryklin. Rosyjski opozycjonista w rozmowie z „Politico” powiedział, że kryzys związany z pandemią koronawirusa może okazać się korzystny dla Putina. „Wygląda na to, że ta tragiczna pandemia nie mogła przyjść w lepszym dla władz czasie”. Rosjanin dodał, że pandemia będzie świetną wymówką dla Kremla w kontekście problemów gospodarczych. W ubiegłym tygodniu były rosyjski minister finansów ostrzegł, że Rosja może zanotować zerowy wzrost. Natomiast autorzy ostatniego raportu OSW dotyczącego sytuacji w Rosji dopuszczają wręcz możliwość „recesji, a także pojawienia się deficytu budżetowego„.

Rozprzestrzenianie się COVID-19 uniemożliwiło rosyjskiej opozycji zorganizowanie protestów wobec działań Kremla mających na celu zmianę konstytucji. Opozycja planowała zorganizować dużą manifestację 22 marca, ale zabrakło zdecydowania. Tymczasem władze, z uwagi na koronawirusa zakazały już organizacji zgromadzeń na świeżym powietrzu, argumentując to troską o zdrowie obywateli. W rosyjskiej stolicy zgromadzenia liczące więcej niż 50 osób są zabronione do 10 kwietnia, a szkoły i uniwersytety będą zamknięte od 21 marca do 12 kwietnia.

We wtorek (17 marca) Putin podpisał rozporządzenie ustanawiające 22 kwietnia jako datę przeprowadzenia referendum dotyczącego zmian w konstytucji. Według pierwotnego założenia miał to być finałowy akt potwierdzający niesłabnące poparcie dla jego władzy. Wielu powątpiewa jednak czy do głosowania w ogóle dojdzie w wyznaczonym terminie z powodu koronawirusa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Brak solidarności

Rosyjskie władze zdecydowały się na wariant zmian w konstytucji po tym, jak fiaskiem zakończyły się próby pogłębienia integracji z Białorusią. Wskrzeszenie idei Państwa Związkowego miało pozwolić Putinowi na odnowienie mandatu do sprawowania władzy w nowym zjednoczonym państwie rosyjsko-białoruskim i de facto umożliwić liczenie prezydenckich kadencji od nowa.

Jednak na przeszkodzie rosyjskim planom stanęła niechęć prezydenta Białorusi do zmian. Dodatkowo z powodu nacisków ekonomicznych wywieranych przez Moskwę na Mińsk, relacje między dwoma sąsiednimi krajami pogorszyły się, a w ostatnich dniach Rosja zdecydowała o zamknięciu granicy z Białorusią. Aleksandr Łukaszenka skrytykował to posunięcie. „Nie ma potrzeby podejmować decyzji, które mogą dodatkowo skomplikować napięte relacje pomiędzy oboma państwami”, powiedział w poniedziałek (16 marca) białoruski prezydent.

Jednak Adam Eberhardt uważa tę decyzję za „spowodowaną nie względami politycznymi, a raczej epidemiologicznymi”. Dyrektor OSW podkreślił, że „w ostatnich dniach wiele krajów zamyka granice ze swoimi sąsiadami, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, więc próżno w tej decyzji Kremla dopatrywać się jakiejś gry politycznej”.

Jednocześnie OSW sugeruje w swoim raporcie, że Mińsk może z kolei wykorzystać tę decyzję do realizacji swoich celów politycznych i użyć zamknięcia granic przez Moskwę jako argumentu „w procesie przekonywania społeczeństwa białoruskiego, że Rosja wbrew swoim deklaracjom o jedności Rosjan i Białorusinów nie zachowała się solidarnie w obliczu pandemii”.

Orban w Serbii o kryzysie migracyjnym i koronawirusie

Premier Węgier Victor Orban spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem, by porozmawiać m.in. o kryzysie migracyjnym, pandemii koronawirusa i przystąpieniu Serbii do Unii Europejskiej.

 

Premier Węgier Victor Orban spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem w Belgradzie, by przedyskutować wspólne …