Ukraina: „Kum Putina” w areszcie domowym. Jest oskarżony o zdradę stanu

Rosja, Ukraina, Medwedczuk, Zełenski, Krym, Donbas, aneksja,

Prorosyjski polityk i deputowany – lider partii Opozycyjna Platforma – Za Życie – Wiktor Medwedczuk został we wtorek (11 maja) oskarżony o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję w 2014 r. Krymie. / Foto via [Kremlin.ru]

Sąd w Kijowie nałożył wczoraj (13 maja) na podejrzewanego o zdradę stanu prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka całodobowy areszt domowy do 9 lipca.

 

Prorosyjski polityk i deputowany – lider partii Opozycyjna Platforma – Za Życie – Wiktor Medwedczuk został we wtorek (11 maja) oskarżony o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję w 2014 r. Krymie. Podobny zarzut postawiono innemu politykowi ugrupowania Tarasowi Kozakowi.

Polityków nie chroni immunitet parlamentarny. Został on skasowany wraz z początkiem roku 2020 zgodnie z jedną z wyborczych obietnic prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Blinken z wizytą w Kijowie: "Rosja nie wycofała wszystkich oddziałów z granicy z Ukrainą"

W czasie jednodniowej podróży do Kijowa Antony Blinken rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Czego dotyczą zarzuty?

Medwedczuk oświadczył, że nie będzie się ukrywał przed wymiarem sprawiedliwości i kolejnego dnia po wystosowaniu oskarżenia stawił się w prokuraturze. Z kolei według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Kozak przebywa w Rosji.

Sąd zabronił Medwedczukowi opuszczania Kijowa i obwodu kijowskiego bez pozwolenia organów śledczych i prokuratora, a także zobowiązał go do informowania o zmianie miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, jak również niekontaktowania się z podejrzanymi i świadkami. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Zarzuty wobec Medwedczuka dotyczą ujawnienia tajemnicy państwowej, tworzenia informacyjnej armii działającej na rzecz antyukraińskich interesów, przekazywania dokumentów dotyczących ukraińskich złoży o wartości 38 mld hrywien oraz przejmowanie majątku należącego do innych obywateli kraju.

Prokurator Iryna Wenediktowa podkreśliła, że „nie wolno uznawać Krymu za część innego państwa. Nie wolno sprzyjać i bezpośrednio uczestniczyć w przekazywaniu wartościowych dokumentów, dotyczących ukraińskich złóż (…) ani przejmować własności Ukrainy, która według prawa należy do obywateli. Nie wolno ujawniać informacji, które zawierają tajemnice państwowe”.

Medwedczuk stwierdził w oświadczeniu, że postawione mu zarzuty są „sfabrykowane”. Z kolei politycy jego ugrupowania twierdzą, że procesy sądowe przeciwko czynnym politykom są dowodem na dyktatorskie zapędy na Ukrainie rządzonej przez Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraina w NATO? Prezydent Zełenski złożył deklarację. Rosja krytykuje

Jeszcze w 2021 r. na Ukrainie odbędą się ukraińsko-brytyjskie manewry z udziałem co najmniej 5 państw NATO.

Kim jest Wiktor Medwedczuk

Medwedczuk jest od 2014 r. objęty amerykańskimi sankcjami „za naruszenie bezpieczeństwa, integralności terytorialnej i instytucji demokratycznych Ukrainy”.

W lutym br. władze Ukrainy objęły go oraz jego żonę Oksanę Marczenko sankcjami pod zarzutem „finansowania terroryzmu”. Kilkanaście dni wcześniej ukraińskie władze wprowadziły sankcje wobec Kozaka, który jest właścicielem prorosyjskich kanałów telewizyjnych (kontrolowanych przez Medwedczuka), a jego firmy były zamieszane w nielegalny handel węglem w Donbasie.

Trzy kanały telewizyjne: 112.Ukraina, NewOne, ZIK zostały na początku lutego wyłączone na terenie Ukrainy. Powodem było ich finansowanie z handlu z samozwańczymi republikami w Donbasie.

66-letni Medwedczuk w czasach ZSRR był adwokatem z urzędu w procesach politycznych. Na początku lat 90. zajął się biznesem, a w drugiej połowie lat 90. został deputowanym i szefem Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy. Był szefem administracji prezydenta Leonida Kuczmy. Zaprzyjaźnił się z Władimirem Putinem i innymi czołowymi rosyjskimi politykami. Rosyjski przywódca został ojcem chrzestnym jego córki. Stąd przydomek „kum Putina”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja „uważnie obserwuje sprawę”. „Chciałbym mieć pewność, że za tym procesem nie stoją motywy polityczne”, powiedział.

„Kijów po raz kolejny udowodnił, że jest gotowy prześladować swoich przeciwników nawet w najbardziej absurdalny sposób”, podkreślił z kolei były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew, obecnie wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i przewodniczący rządzącej Jednej Rosji. „Podobne działania doprowadzą do degradacji ukraińskiego systemu władzy i zaostrzą jego polityczną słabość” – dodał były premier Rosji.

Medwedczuk od 2019 r. zasiada w parlamencie. Jego majątek jest szacowany przez ukraińskiego „Forbesa” na 620 mln dolarów. Jego partia ma 44 mandaty w 422-osobowym parlamencie, choć w ostatnich tygodniach w sondażach poparcia ugrupowań politycznych straciła drugie miejsce na rzecz partii byłego prezydenta Petra Poroszenki.

Ukraina oficjalnie zakazuje rejestracji rosyjskich szczepionek przeciwko COVID-19

Ukraina formalnie zakazała rejestracji rosyjskich szczepionek przeciwko koronawirusowi – poinformował rząd w dekrecie opublikowanym w środę (10 lutego).