Robert Abela nowym premierem Malty

Robert Abela (z lewej) i jego kontrkandydat w wyborach na szefa partii, Chris Fearne/ źródło PAP/EPA/DOMENIC AQUILINA

Robert Abela został wybrany nowym przewodniczącym rządzącej Maltą Partii Pracy i tym samym obejmie urząd premiera. Na stanowisku zastąpi Josepha Muscata, który podał się do dymisji w związku z kontrowersjami dotyczącymi śmierci dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

 

 

Robert Abela w wyborach na przewodniczącego Partii Pracy pokonał Chrisa Fearne’a, uzyskując blisko 58 proc. głosów. Tym samym Abela zastąpi na stanowisku dotychczasowego premiera Josepha Muscata.

Co ciekawe w wyborach na szefa partii w 208 r., Muscat pokonał ojca Roberta Abeli, Georga. Niezrażony tym niepowodzeniem Abela senior rok później został wybrany prezydentem Malty, który to urząd sprawował do 2014 roku.

PE wzywa do rezygnacji maltańskiego premiera

Parlament Europejski większością głosów przyjął rezolucję wzywającą premiera Malty do ustąpienia ze stanowiska. „Pozostanie Josepha Muscata na stanowisku podważa wiarygodność śledztwa ws. zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii”, uznali europarlamentarzyści.

 

 

Tekst rezolucji poparło 581 głosujących z 690, w tym zdecydowana większość reprezentantów …

Kim jest nowy premier?

Robert Abela ma 42 lata i chociaż w zaczął angażować się w politykę już w połowie lat 90-tych, to karierę polityczną rozpoczął stosunkowo późno, bo dopiero w 2017 roku, kiedy zgodził się kandydować do maltańskiego parlamentu. Po uzyskaniu elekcji odrzucił propozycję wejścia do rządu kierowanego przez Josepha Muscata, decydując się na kontynuowanie swojej kariery prawniczej.

Szybko jednak został doradcą Muscata i uzyskał prawo uczestnictwa w posiedzeniach rządu. Po krótkim czasie jego imię zaczęło dosyć często pojawiać się w kontekście ewentualnego zastąpienia dotychczasowego premiera.

Dlaczego Muscat musiał odejść?

Joseph Muscat ogłosił decyzję o swoim odejściu w grudniu ubiegłego roku po fali krytyki, jaka spadła na niego i kierowany przez niego rząd. Była ona spowodowana oskarżeniami o rzekome ingerowanie urzędników wyższego szczebla w dochodzenie, które miało wyjaśnić śmierć dziennikarki śledczej, Daphne Caruany Galizii. Zginęła ona w zamachu bombowym przed swoim domem w październiku 2017 roku.

Caruana Galizia opisywała korupcję maltańskiej klasy politycznej, publikowała także teksty o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. W jej artykułach pojawiały się wątki dotyczące nadużyć władzy czy właśnie korupcji.

W związku z jej śmiercią został aresztowany były szef kancelarii Muscata, Keith Schemberi, który zrezygnował ze swojej funkcji w listopadzie ubiegłego roku. Schemberi został wkrótce zwolniony z aresztu i zaprzecza, że dopuścił się przestępstwa, jednak dochodzenie w jego sprawie nadal jest prowadzone.

Rodzina zamordowanej dziennikarki nie stroniła od publicznych wypowiedzi, że tak długo jak Muscat będzie sprawował stanowiska szefa rządu, całkowicie obiektywne śledztwo nie będzie możliwe.

Malta: Rusza komisja śledcza w sprawie zabójstwa dziennikarki

Maltański rząd po miesiącach zastanawiania się utworzył w końcu niezależną komisję śledczą, która ma zbadać okoliczności śmierci dziennikarki Daphne Caruany Galizii, która w październiku 2017 r. zginęła w zamachu bombowym. Ta uznana dziennikarka śledcza badała związki najważniejszych maltańskich polityków z …

Zapowiedzi nowego premiera

Nowy premier ma zostać zaprzysiężony jeszcze dzisiaj. „Obiecuję współpracować z tym parlamentem w celu dalszego wzmacniania rządów prawa i dobrych rządów”, powiedział Abela do swoich zwolenników. „Jestem zdeterminowany, by zachować to, co dobre i zmienić to, co niewłaściwe”.

W trakcie swojej kampanii zapowiadał Abela powrót do korzeni ideologicznych Partii Pracy. Nie wspomniał jednak o sprawie zabójstwa Caruany Galizii. Wybór Abeli na następcę Muscata rodzina Galizii skometowała słowami „umarł król, niech żyje król”.

Z kolei, w zeszłym tygodniu misja Parlamentu Europejskiego, która ma celu zbadanie praworządności na Malcie, wyraziła zaniepokojenie wobec braku postępów w śledztwie, które ma na celu wyjaśnić okoliczności śmierci dziennikarki.

Malta: Znany biznesmen zatrzymany ws. zabójstwa dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała jacht oddalający się od brzegów wyspy. Na pokładzie był znany biznesmen, podejrzany o związek z dokonanym ponad 2 lata temu głośnym zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

 

Brawurowa akcja maltańskich policjantów została przeprowadzona wczoraj o świecie na morzu …