Amerykańscy dyplomaci lobbują na rzecz Serbii? Władze w Belgradzie oburzone sugestiami

Richarda Grenell, Trump-USA-Serbia-bałkany-Kosowo-Palmer-vucic-brnabic

Na zdj. Richarda Grenell, były ambasador USA w Niemczech, uważany za bliskiego współpracownika Donalda Trumpa. Następnie był wysłannikiem byłego prezydenta USA ds. dialogu między Kosowem a Serbią. / Zdjęcie via flickr.com @Gage Skidmore licencja (CC BY-SA 2.0)

Serbska premier Ana Brnabić zaprzeczyła doniesieniom, że amerykańscy dyplomaci Richard Grenell i Matthew Palmer są lobbystami na rzecz Serbii, co nazwała „brutalnym i haniebnym kłamstwem”.

 

 

Komentując artykuł opublikowany we wtorek przez gazetę Nova, zatytułowany „Lobbyści z USA otrzymali od Serbii prawie 2 mln dolarów”, premier Ana Brnabić napisała na Twitterze, że „takie kłamstwa wyrządzają Serbii bezpośrednią szkodę”.

Artykuł w gazecie Nova zawiera zdjęcia Matthew Palmera i Richarda Grenella, sugerując, że obaj urzędnicy „znajdują się na liście kontaktów firmy lobbingowej Yorktown Solutions, która współpracuje z Serbską Izbą Handlową”.

Grenell był wysłannikiem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa ds. dialogu między Kosowem a Serbią, a następnie wielokrotnie odwiedzał Serbię.

Palmers to były specjalny wysłannikiem Departamentu Stanu USA na Bałkany Zachodnie, który obecnie sprawuje urząd ds. reform wyborczych w Bośni i Hercegowinie.