Reporterzy bez Granic wzywają niemiecką prezydencję w UE do podjęcia działań ws. repolonizacji mediów

Jak informują Reporterzy bez Granic (RSF), działania polskiego rządu na rzecz ograniczenia roli mediów o zagranicznym kapitale przyspieszyły po wyborze na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy. /Zdjęcie: Pixabay

Jak informują Reporterzy bez Granic (RSF), działania polskiego rządu na rzecz ograniczenia roli mediów o zagranicznym kapitale przyspieszyły po wyborze na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy./ Zdjęcie: Pixabay

„Polski rząd przygotowuje prawo ograniczające media prywatne, co określa mianem „repolonizacji” lub „dekoncentracji”, piszą Reporterzy bez Granic. Organizacja apeluje do Niemców, sprawujących obecnie prezydencję w Radzie UE, o podjęcie działań w obronie wolności mediów w Polsce.

 

 

Jak informują Reporterzy bez Granic (RSF), działania polskiego rządu na rzecz ograniczenia roli mediów o zagranicznym kapitale przyspieszyły po wyborze na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy. Przypominają, że temat „repolonizacji” już w pierwszym powyborczym wywiadzie dla PAP poruszył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński argumentuje, że planowane zmiany zwiększą konkurencję na polskim rynku medialnym. „Miejmy nadzieję, że z czasem ten niespełniany w Polsce warunek demokracji (…) zostanie spełniony”, powiedział w wywiadzie dla PAP.

Jednak według Reporterów bez Granic prawdziwym celem działań partii rządzącej jest wpłynięcie na treści przedstawiane przez te media, które, zdaniem RSF, wciąż pozostają niezależne od rządu.

Według prawa, którego wprowadzenia chce partia rządząca, dozwolony udział kapitału zagranicznego w polskim rynku medialnym miałby zostać zmniejszony do poziomu 15-30 proc. Co więcej, „dekoncentracja” zakłada ograniczenie liczby mediów należących do jednej zagranicznej grupy medialnej.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy bez części zaproszonych

W uroczystości weźmie udział tylko jeden z zaproszonych byłych prezydentów.

RSF: Głównym celem media nieprzychylne rządowi?

Reporterzy bez Granic są zdania, że przez planowane kroki partia rządząca chce doprowadzić do likwidacji części mediów sprzyjających opozycji. Na poparcie swojej tezy przedstawiają fakt, że dekoncentracja mediów uderzy głównie w takie koncerny, jak Agora (która wprawdzie znajduje się w rękach polskich, ale w którym udziały mają także zagraniczne koncerny), właściciel m.in. krytycznych wobec rządu „Gazety Wyborczej” i portalu „Gazeta.pl”, a także amerykański Discovery, właściciel telewizji TVN, również negatywnie nastawionej wobec partii rządzącej i często krytykowanej przez przedstawicieli władzy.

Organizacja uważa, że „niepokojące” jest podobieństwo planowanych działań polskiego rządu do traktowania niezależnych mediów na Węgrzech. Przypomina w tym kontekście ostatnią sprawę zamknięcia portalu internetowego „Index.hu”.

Reporterzy bez Granic o Serbii i Czarnogórze: Dlaczego sądy nie bronią prześladowanych dziennikarzy?

Zdaniem organizacji niesprawne działanie sądów w procesach w sprawach przestępstw wobec dziennikarzy jeszcze bardziej pogarsza obraz wolności mediów w Serbii i Czarnogórze.

Apel RSF do niemieckiej prezydencji: „Przyszedł czas na działanie”

„Niemcy, które utrzymują bliskie relacje z Polską, zobowiązały się w ramach swojej prezydencji (w Radzie UE – red.) do promowania zasady praworządności w Unii Europejskiej. Przyszedł więc czas na podjęcie działań”, zaapelował dyrektor ds. regionu Unii Europejskiej i Bałkanów w RSF Pavol Szalai.

„Od niemieckiej prezydencji (…) dużo oczekuje się w kontekście znalezienia kompromisu w sprawie uzależnienia dostępu do unijnych funduszy z respektowaniem praworządności, odblokowania procedury Artykułu 7. (Traktatu o Unii Europejskiej – red.) wobec Polski, włączenie do tej procedury kwestii fundamentalnej wartości, jaką jest wolność mediów, a w końcu wypracowania systemu sankcji w ramach nowego mechanizmu kontroli praworządności”, wymienia Szalai.

Reporterzy bez Granic: TVP szerzy rządową mowę nienawiści w kampanii prezydenckiej

Międzynarodowa organizacja monitorująca i propagująca wolność mediów – Reporterzy bez Granic (RSF) – ocenia, że publiczna telewizja angażuje się w kampanię wyborczą po stronie urzędującego prezydenta oraz „szerzy rządową mowę nienawiści”.

 

RSF w swoim stanowisku stwierdza, że …

 

W światowym rankingu wolności prasy World Press Freedom Index 2020 Polska zajmuje 62. miejsce. W rankingu prowadzą kraje skandynawskie: kolejno Norwegia, Finlandia, Dania i Szwecja.