Reporterzy bez Granic oskarżają Facebook o „nieuczciwe praktyki handlowe”

Reporterzy bez Granic podkreślają, że dopuszczanie do "masowego rozprzestrzeniania się” obraźliwych komunikatów oraz fałszywych informacji narusza zobowiązania platformy wobec jej użytkowników./ Zdjęcie: unsplash.com, https://unsplash.com/photos/iurEAyYyU_c [Solen Feyissa]

Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) 22 marca br. złożyła we Francji pozew o „nieuczciwe praktyki handlowe” przeciwko Facebookowi. Serwis społecznościowy oskarżany jest o niewystarczające działania w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji i mowy nienawiści. 

 

 

W pozwie wykorzystano analizy ekspertów, ale również zeznania i oświadczenia byłych pracowników portalu. Wbrew zasadom zawartym w regulaminie, kalifornijska firma pozwala na rozwój dezinformacji i mowy nienawiści na swojej platformie.

Reporterzy bez Granic podkreślają, że dopuszczanie do „masowego rozprzestrzeniania się” obraźliwych komunikatów oraz fałszywych informacji narusza zobowiązania platformy wobec jej użytkowników. W opublikowanym w 2020 r. raporcie UNESCO Facebook został uznany za „najmniej bezpieczną” platformę społecznościową.

W nadziei na zmianę, organizacja RSF złożyła pozew we Francji, gdzie prawo konsumenckie jest odpowiednio zapisane do rozwiązywania tej kategorii problemów. Facebook ma tam ogromną liczbę użytkowników – ogółem jest ich 38 mln, a niewiele mniej (24 mln) korzysta z portalu każdego dnia.

„Ponieważ warunki korzystania z serwisu Facebook są takie same na całym świecie, orzeczenie sądu we Francji może mieć potencjalnie globalny wpływ. RSF rozważa złożenie podobnych pozwów w innych krajach” – napisano w oświadczeniu organizacji.

Facebook centrum “szczepionkowych teorii spiskowych”

RSF zauważa również, że portal stał się miejscem rozpowszechniania dezinformacji na temat pandemii COVID-19. Organizacja non-profit First Draft, zajmująca się od 2015 roku zwalczaniem dezinformacji online, określiła serwis społecznościowy jako „centrum szczepionkowych teorii spiskowych”.

„Na przykład pięć różnych postów z przedstawiającym teorię spiskową filmem “Hold-up”- pięć z wielu dostępnych na Facebooku – zostało obejrzanych ponad 4,5 mln razy w ciągu dwóch miesięcy”. Według twórców “Hold-up”, światowe elity wykorzystują pandemię, by kontrolować obywateli.

„Inny film, Manigances-19, zawierający liczne przekłamania na temat COVID-19 według analizy AFP, był oglądany średnio prawie 4 tys. razy dziennie przez dwa miesiące” – dodali członkowie RSF.

Nienawiść w Internecie

Ponadto, Reporterzy bez Granic przytoczyli przypadki, w których na portalu pojawiały się nienawistne komentarze czy groźby. Strona francuskiego magazynu satyrycznego Charlie Hebdo na Facebooku została „zalana” obelgami, gdy rozpoczęto proces osób oskarżonych o współudział w masakrze w siedzibie magazynu w 2015 r.

Podobną sytuacją są ataki na dziennikarzy francuskiego programu telewizyjnego „Quotidien” oraz francuskiej gazety regionalnej „L’Union”. Negatywne komunikaty i groźby są zamieszczane na publicznych stronach na Facebooku. Gazeta dostarczyła RSF „oświadczenie o przemocy słownej, jakiej jej dziennikarze są poddawani na portalu”.