Renzi walczy o powrót do władzy

Renzi

Matteo Renzi, były sekretarz generalny Partii Demokratycznej//Źródło: Stefano Minnucci via Partia Demokratyczna

Były premier Włoch Matteo Renzi wciąż zabiega o rozpisanie przyspieszonych wyborów, które mają mu umożliwić powrót na stanowisko premiera. Tym razem chce skoordynowania włoskich wyborów z niemieckimi.

 

Matteo Renzi był premierem Włoch od lutego 2014 r.  do grudnia 2016 r. Po tym, jak Włosi odrzucili w referendum 4 grudnia jego propozycję zmian konstytucyjnych, Renzi zgodnie z zapowiedziami podał się do dymisji.

Renzi chce starcia z rywalami

Były premier Włoch Matteo Renzi ma już dosyć rywali wewnątrz własnej partii. Chce doprowadzić do otwartej konfrontacji, by pokazać, że to on cieszy się największym poparciem członków Partii Demokratycznej.

 

Matteo Renzi do grudnia zeszłego roku (2016 r.) był premierem Włoch. Jednak …

Wcześniejsze wybory

Jednak w przeciwieństwie do np. b. brytyjskiego premiera Davida Camerona, który także odszedł po porażce w referendum, Renzi nie zamierza cieszyć się polityczną emeryturą. Wciąż jest sekretarzem generalnym rządzącej Partii Demokratycznej (w kwietniu był ponownie wybrany na to stanowisko) i upatruje szans na powrót do rządzenia krajem po wyborach.

Renzi będzie walczył o władzę

Przywódca rządzącej Włochami Partii Demokratycznej Matteo Renzi po dymisji ze stanowiska premiera zmaga się z rywalami wewnątrz partii. Michele Emiliano rzucił Renziemu wyzwanie w walce o przewodnictwo PD.

 

Wczoraj (21 lutego) polityk Michele Emiliano poinformował, że zamierza kandydować na stanowisko sekretarza …

Formalnie powinny być one rozpisane do maja 2018 r., ale były premier nie chce tyle czekać i od początku tego roku (2017) naciska, by przeprowadzić je wcześniej.

Problemem jest trwająca reforma prawa wyborczego. Prezydent Włoch Sergio Mattarella, który musi formalnie rozwiązać parlament przed wyborami, zapowiedział już, że uczyni to tylko wtedy, gdy reforma będzie wprowadzona w życie.

Koordynacja z Niemcami

Wczoraj (28 maja) Renzi stwierdził, że włoskie wybory powinny być rozpisane wtedy, kiedy niemieckie – czyli 24 września br. Jego zdaniem „miałoby to sens z europejskiej perspektywy”, jako że niemieckie wybory są zazwyczaj „przełomowym momentem w europejskiej polityce”, więc nowy parlament mógłby zacząć pracę w nowych okolicznościach nie tracąc czasu.

Renzi zapowiedział także, że postara się dziś (29 maja) wypracować kompromis w parlamencie w sprawie reformy wyborczej – system wyborczy powinien być jego zdaniem oparty na niemieckim modelu wyborów proporcjonalnych. Chce go móc przedstawić jutro (30 maja) kierownictwu PD do akceptacji.

Mimo że Renzi przyznaje, że „rządy koalicyjne są bardzo, bardzo ryzykowne”, uważa jednak, że przyjęcie systemu wzorowanego na niemieckim i tak byłoby krokiem naprzód w stosunku do obecnej sytuacji.

Sondaże

Najnowsze sondaże wskazują, że PD i populistyczny, eurosceptyczny Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) cieszą się zbliżoną popularnością, z poparciem na poziomie ok. 30 proc. Jednak zdaniem analityków banku Citi, przyspieszone wybory mogą utrudnić zwycięstwo populistom.

Burmistrz Rzymu pod lupą prokuratury

W zeszłym roku Virginia Raggi została burmistrzem Rzymu obiecując walkę z korupcją, typową dla tego urzędu. Teraz sama jest podejrzana o nadużycia. Śledztwo jest w toku.

 

Wobec Virginii Raggi, burmistrz Rzymu, wszczęto śledztwo ws. nadużyć i składania fałszywych zeznań. Zgodnie ze źródłami …