Renzi chce starcia z rywalami

Matteo Renzi, b. premier Włoch// Źródło: Partia Demokratyczna

Były premier Włoch Matteo Renzi ma już dosyć rywali wewnątrz własnej partii. Chce doprowadzić do otwartej konfrontacji, by pokazać, że to on cieszy się największym poparciem członków Partii Demokratycznej.

 

Matteo Renzi do grudnia zeszłego roku (2016 r.) był premierem Włoch. Jednak po porażce jego propozycji zmian konstytucyjnych, odrzuconych przez Włochów w referendum 4 grudnia podał się do dymisji. Na stanowisku premiera zastąpił go minister spraw zagranicznych w jego rządzie, Paolo Gentiloni.

>> Czytaj więcej o dymisji Renziego

Renzi zrezygnował jednak tylko ze stanowiska premiera. Pozostał natomiast szefem (sekretarzem) rządzącej krajem socjaldemokratycznej Partii Demokratycznej (PD), którą to rolę pełni od końca 2013 r.

Nie oznacza to jednak, że porzucił całkowicie nadzieje na powtórne objęcie władzy. W przyszłym roku (2018 r.) Włosi powinny pójść do urn wybrać nowy parlament, a Renzi liczy na triumfalny powrót do władzy na czele PD.

Były premier nie chce jednak czekać aż tyle – ponad rok. Choć to nie on podejmie decyzję w tej sprawie, chce, aby wybory były przyspieszone, najlepiej rozpisane już na czerwiec br. Wspiera go w tym główna partia opozycyjna Ruch Pięciu Gwiazd (M5S), której popularność w sondażach zrównuje się z PD.

Spory wewnątrz PD

Nie wszyscy w PD zgadzają się z Renzim. Część jej członków uważa, że porażka w referendum i ustąpienie ze stanowiska premiera powinny wiązać się z jego rezygnacją ze stanowiska szefa partii.

Pier Luigi Bersani, który był sekretarzem PD w latach 2009-2013, należy do grona osób, które sprzeciwiają się wcześniejszym wyborom. Wczoraj (13 lutego) wezwał on partię, by jednoznacznie odrzuciła ten pomysł, co według niego powinno pomóc w uspokojeniu sytuacji na rynkach.

Innym krytykiem Renziego jest Michele Emiliano, przewodniczący regionu Apulii i b. prokurator mafijny. Emiliano twierdzi, że w ostatnich latach partia skręciła za bardzo na prawo i należy na nowo ją umocować po lewej stronie sceny politycznej.

Kongres partii

Jeżeli dojdzie do wyborów nowego sekretarza, będą miały one miejsce na kongresie partyjnym. Decyzja o jego terminie będzie podjęta w najbliższy weekend (18-19 lutego).

Źródła bliskie Renziemu twierdzą, że ma on nadzieję, że kongres odbędzie się najpóźniej w kwietniu br. Dałoby mu to czas nie tylko na pokonanie rywali, ale także na doprowadzenie do przyspieszonych wyborów w czerwcu br.

Renzi nieoficjalnie prowadzi

Te same źródła mówią o tym, że w PD przeprowadzono nieupublicznione sondaże na temat następców Renziego. Zgodnie z nimi, w przypadku wyborów partyjnych, Renzi pokonuje wszystkich potencjalnych rywali.

Były premier oficjalnie nie upublicznił tych wyników. Stwierdził jedynie, że „jeżeli inni wygrają, to będę pierwszym, który im pogratuluje. Starcie między nami będzie fascynujące” – dodał.