Rekonstrukcja rządu: Wciąż nic nie wiadomo

Konferencja Zjednoczonej Prawicy na Nowogrodzkiej [@RzecznikPiS]

Konferencja Zjednoczonej Prawicy na Nowogrodzkiej [@RzecznikPiS]

Politycy uczestniczący wczoraj wieczorem w czterogodzinnych rozmowach kierownictwa PiS, które miały być poświęcone dalszym działaniom koalicji, nie przekazali dziennikarzom żadnych informacji z tego spotkania. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił jednak po południu na Facebooku, że ogłoszony wcześniej program “jest i będzie realizowany”.

 

Prezydencki minister Andrzej Dera podkreślił wieczorem, że zapowiedziane zmiany wzmocnią rząd, co jest „najistotniejszą sprawą dla Polaków”, natomiast rzecznik prezydenta Błażej Spychalski uprzedził, że ich formalne wprowadzenie będzie możliwe najwcześniej w przyszłym tygodniu.

W poniedziałek (28 września) w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości po godzinie 17 zebrało się ścisłe kierownictwo PiS ws. rekonstrukcji rządu (zapowiadano przedstawienie harmonogramu). Przed godziną 21 spotkanie się zakończyło, ale uczestniczący w nim politycy nie przekazali dziennikarzom oczekującym na efekty rozmów żadnych informacji.

Dziś spotkanie kierownictwa PiS ws. zmian w rządzie

Dziś kierownictwo PiS ma uzgodnić harmonogram zmian w rządzie; zakończenie rekonstrukcji zapowiedziano na przełom września i października. 

W rozmowach na Nowogrodzkiej uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński; premier Mateusz Morawiecki; marszałek Sejmu Elżbieta Witek; wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin; szef MON i szef MSWiA Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński, a także byli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Morawiecki: Program, który ogłosiliśmy, jest i będzie realizowany

Premier Morawiecki napisał wczoraj po południu na Facebooku, że chce „wyraźnie powiedzieć i zagwarantować”, że cała polityka społeczna będzie utrzymana. Sprecyzował, że chodzi o „wsparcie dla polskich rodzin, dzieci i młodzieży oraz emerytów, również to, do którego się zobowiązaliśmy wcześniej”.

„To kwestia uczciwości, godności i solidarności – szczególnie w tych trudnych czasach” – podkreślił w swoim wpisie. „Program, który ogłosiliśmy, jest i będzie realizowany. Jako formacja Prawo i Sprawiedliwość spełnia obietnice i realizuje zobowiązania wyborcze” – podkreślił szef rządu. Przyznał przy tym, że choć rząd „czeka dużo pracy i trudnych decyzji”, to zapowiedział, że “już wkrótce zreformowany i wzmocniony rząd pod jego kierownictwem będzie pracował nad tym, by wizja ta stała się rzeczywistością”.

Dera: Wzmocnienie rządu “najistotniejszą sprawą dla Polaków”

Do koalicyjnych ustaleń ws. przyszłego rządu i zapowiedzi wejścia do niego prezesa PiS, który miałby zostać wicepremierem i szefem Komitetu Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej, odniósł się wieczorem w TVN24 minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

“Myślę, że prezydent akceptuje decyzje o mianowaniu Jarosława Kaczyńskiego” – powiedział prezydencki minister. Zastrzegł, że do Kancelarii Prezydenta nie wpłynęły jeszcze żadne wnioski, a Andrzej Duda podejmie decyzję dopiero po otrzymaniu odpowiednich dokumentów. ”Z informacji, jakie mam, prezydent akceptuje takie rozwiązanie” – powiedział Dera.

Kryzys rządowy: Kaczyński zostanie wicepremierem?

Wczoraj wieczorem (23 września) zakończyło się kolejne spotkanie ostatniej szansy Ziobro-Kaczyński. Rozmowa szefów PiS i SP trwała nieco ponad godzinę i miała znacznie ostrzejszy przebieg, niż poprzednia, do której doszło w poniedziałek wieczorem.
 

Oba spotkania odbyły się w tym samym miejscu: …

W jego ocenie zapowiadane zmiany wzmocnią rząd, „a to najistotniejsza sprawa dla Polaków”. “Teraz wszystkie najważniejsze osoby będą współpracować ze sobą w rządzie. To tylko i wyłącznie przyniesie korzyść dla naszego państwa” – przewiduje minister. Według niego teraz „chodzi o to żeby koalicja, która działała na rzecz Polski, sprawdziła się, uzyskała akceptację wyborczą i dalej trwała, bo jest dobra dla Polski”.

Andrzej Dera przyznał też, że w koalicji PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski “jak w każdej rodzinie występują nieporozumienia, niesnaski”, ale – jak zauważył – “są metody żeby to załagodzić i tak się stało”.

Rekonstrukcja rządu: Redukcja o połowę czy tylko kosmetyczne poprawki?

Połączone ministerstwa: edukacji i szkolnictwa wyższego, klimatu i środowiska, do tego likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwa Sportu, to elementy kolejnego podejścia do planowanej na koniec września rekonstrukcji rządu. 

Zmiany w rządzie najwcześniej w przyszłym tygodniu?

“Chcielibyśmy, aby nowy rząd został powołany w połowie tego tygodnia” – przyznał wcześniej tego samego dnia szef KPRM Michał Dworczyk w RMF FM. Nie wykluczył jednak, że “może dojść do drobnych przesunięć”, które wynikają z kalendarza zarówno premiera, jak i prezydenta. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski ocenił w rozmowie z PAP, że z uwagi na bardzo napięty kalendarz Andrzeja Dudy zmiany w rządzie są w tym tygodniu praktycznie niemożliwe. Natomiast szef Kancelarii Premiera przypomniał, że w czwartek i piątek Mateusz Morawiecki jest w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie UE.  „Jeżeli nie połowa tygodnia, to początek przyszłego”- zapowiedział Dworczyk.

Nadzwyczajny szczyt UE

Posiedzenie Rady Europejskiej – które pierwotnie miało odbyć się w zeszłym tygodniu, ale zostało przesunięte ze względu na kwarantannę przewodniczącego Charles’a Michela – ma być poświęcone sprawom zagranicznym, m. in. stosunkom z Turcją i sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego, stosunkom z Chinami, sytuacji na Białorusi oraz otruciu Aleksieja Nawalnego. Wśród omawianych tematów będą również jednolity rynek, polityka przemysłowa i transformacja cyfrowa.