Rekonstrukcja rządu Morawieckiego w najbliższych dniach

Posiedzenie Rady Ministrów, źródło Adam Guz KPRM

Posiedzenie Rady Ministrów, źródło Adam Guz KPRM

W najbliższych dniach ma zapaść decyzja ws. rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego wymuszonej wynikami niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Mandat europosła zdobyło w nich pięcioro ministrów, troje wiceministrów i rzeczniczka jego gabinetu, ale zmiany najprawdopodobniej nie ograniczą się do tych dziewięciu osób.

 

Według nieoficjalnych informacji odejść mają bowiem również ministrowie finansów i sportu. Na razie nie wiadomo kto ich zastąpi, ale w siedzibie PiS już od dwóch dni  trwają w tej sprawie konsultacje polityków Zjednoczonej Prawicy.

W niedzielnych (26 maja) wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów i 27 mandatów, Koalicja Europejska – 38,47 proc. i 22 mandaty, a Wiosna – 6,06 proc. i trzy mandaty.

Wybory do PE w Polsce – oficjalne wyniki

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego zostawiając daleko w tyle Koalicję Europejską zajmującą drugie miejsce, a do unijnego zgromadzenia wchodzi jeszcze tylko Wiosna. Frekwencja w tych wyborach była w Polsce rekordowa i wyniosła 45,68 proc.

Rekonstrukcja rządu: Dziewięć +

Pracę w Parlamencie Europejskim podejmą: wicepremier ds. społecznych Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska oraz minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Mandat europosła zdobyło także troje wiceministrów: sprawiedliwości Patryk Jaki; energii Grzegorz Tobiszowski; inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska oraz rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Według przepisów ministrowie, którzy zdobyli mandat do europarlamentu, mają dwa tygodnie na złożenie u premiera swojej rezygnacji.

Z pracy w rządzie ma jednak zrezygnować również dwoje kolejnych ministrów: finansów Teresa Czerwińska oraz minister Witold Bańka. O rezygnacji szefowej resortu finansów, która uczestniczyła w rozmowach prowadzonych obecnie na Nowogrodzkiej, mowa była zresztą już kilka tygodni temu w związku z domniemaniem braku jej zgody na tzw. piątkę Kaczyńskiego. Wtedy jednak minister Czerwińska miała dać się namówić na pozostanie w rządzie do czasu wyborów do PE, po których planowano rekonstrukcję gabinetu Mateusza Morawieckiego. Natomiast minister Bańka odchodzi w związku z wyborem na szefa Światowej Agencji Antydopingowej.

Trwają konsultacje z partyjnym zapleczem

Według szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka decyzja ws. rekonstrukcji rządu zapadnie w najbliższych dniach, a podejmą ją wspólnie prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który sam zdobył mandat PE, powiedział natomiast dziennikarzom, że decyzje w sprawie rekonstrukcji rządu należą do premiera Morawieckiego i podejmie je on po konsultacji z zapleczem partyjnym.

Rekonstrukcja polskiego rządu w najbliższych dwóch tygodniach

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że w najbliższych dwóch tygodniach dojdzie do rekonstrukcji rządu. W związku z wyborem do Parlamentu Europejskiego z rządowych funkcji zrezygnuje bowiem osiem osób.

Najprawdopodobniej trwają one już od dwóch dni. Wczoraj (29 maja) w siedzibie PiS odbyło się  posiedzenie Komitetu Politycznego tej partii poświęcone głównie zmianom personalnym w rządzie, a dzień wcześniej z Jarosławem Kaczyńskim spotkało się tam w tej samej sprawie wielu polityków Zjednoczonej Prawicy.

Kto za kogo?

Na giełdzie pojawiają się różne nazwiska. Na stanowisko ministra finansów brani są pod uwagę obecni zastępcy Czerwińskiej: sekretarz stanu i szef krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś lub podsekretarz stanu w resorcie finansów Leszek Skiba (odpowiedzialny m.in. za dyscyplinę finansów publicznych i politykę makroekonomiczną). Niewykluczone jednak, że resortem pokieruje obecny prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl lub sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Jacek Sasin. Coraz częściej mówi się także, że resort obejmie znów premier Morawiecki, którego miałby wspierać wiceminister Skiba.

Jako niemal pewnego następcą minister edukacji Anny Zalewskiej traktuje się szefa sejmowej komisji edukacji Dariusza Piontkowskiego. W grę może jednak wchodzić również obecna wiceminister w tym resorcie Marzena Machałek.

Największe szanse na przejęcie obowiązków szefa MSWiA po Joachimie Brudzińskim ma była rzeczniczka rządu i była szefowa gabinetu Beaty Szydło Elżbieta Witek lub Paweł Szefernaker, obecny wiceszef tego resortu. Rozważa się również odpowiadającego za policję Jarosław Zielińskiego oraz jednego z najbliższych współpracowników prezesa Kaczyńskiego – Krzysztofa Sobolewskiego, który jest szefem Komitetu Wykonawczego PiS (zastąpił na tym stanowisku Brudzińskiego). Witek, która ma mieć mocne polityczne poparcie, jest również typowana na wicemarszałka Sejmu i rzeczniczkę PiS za Beatę Mazurek, która również odchodzi do Brukseli.

Następcą minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej zostanie najprawdopodobniej któryś z obecnych wiceministrów. Sekretarzami stanu w ministerstwie rodziny są Stanisław Szwed, który ma bodaj najwięcej wskazań, oraz Krzysztof Michałkiewicz, a podsekretarzami Marcin Zieleniecki i – również często wymieniany – Kazimierz Kuberski. “Tam jest wielu doświadczonych wiceministrów, którzy na pewno poradzą sobie z prowadzeniem tego resortu” – oceniła wicepremier Beata Szydło pytana o nowego ministra rodziny, pracy i  polityki społecznej.

Następcą wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego on sam rekomenduje obecnego wiceprzewodniczącego sejmowej komisji weryfikacyjnej Sebastiana Kaletę.  W ocenie Jakiego Kaletę można bowiem “zawsze wszystkim polecać”, bo jest on „najzdolniejszym politykiem młodego pokolenia”. Jakiego, zwłaszcza w roli szefa komisji weryfikacyjnej, ma zastąpić właśnie Kaleta i dlatego ma awansować na wiceministra sprawiedliwości.

Nowym ministrem sportu po Witoldzie Bańce – jednym z najlepiej ocenianych ministrów – który niebawem obejmie stanowisko szefa Światowej Agencji Antydopingowej, ma zostać natomiast obecna wiceminister sportu Anna Krupka.

Na razie nie wiadomo, kto miałby szansę objąć stanowiska ministrów bez teki za Beatę Szydło (ds. społecznych) i Beatę Kempę (ds. pomocy humanitarnej). Nie wiadomo też, kto miałby zostać następcą rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapewniał jednak w poniedziałek (27 maja) w TVN24, że Komitet Społeczny Rady Ministrów nie zniknie. “Na pewno jeden z ministrów przejmie obowiązki pani premier Szydło, (…) podobnie jak obowiązki pani minister Beaty Kempy, która była ministrem w kancelarii premiera, przejmie minister” – zapowiedział. “Nie zostanie zlikwidowany ten obszar aktywności” – zapewnił szef KPRM.

Tusk: Budowanie, a nie rozbijanie jest wartością

Szef RE Donald Tusk podkreślił wczoraj, że budowanie jest wartością i radził politykom Koalicji Europejskiej, by starali się “zachować, co się udało zbudować i uznać, że nie wystarczy”. Przyznał też, że obóz rządzący ma prawo do satysfakcji z wyborczego zwycięstwa.