Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie powołani

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

Podczas dzisiejszej (26 października) konferencji prasowej premier powiadomił o zmianach w swoim gabinecie. O godzinie 17:00 podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim doszło do oficjalnego powołania nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Roszady objęły kilka ministerstw.

 

 

Zmiany zapowiadane były od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina. Ryszard Terlecki, szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu zastrzegał jednak, że „rekonstrukcja to za duże słowo”.

Rząd promuje swój Fundusz Polski Ład. Premier obiecuje skok w nowoczesność

Rządowy Fundusz Polski Ład zastąpi unijne pieniędze z KPO?

Co zmieni się w rządzie?

Zmiany nastąpiły m.in. na stanowisku ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Grzegorz Puda został zastąpiony przez Henryka Kowalczyka, który otrzymał jednocześnie tekę wicepremiera. Ten awans ma stanowić wzmocnienie frakcji byłej premier Beaty Szydło, która jest krytycznie nastawiona do obecnego szefa rządu.

„Problemy rolnictwa, rozwoju wsi i terenów wiejskich, na których żyje, mieszka, kształci się i pracuje ponad 40 proc. naszych obywateli, to tak kluczowy temat, że chciałbym, żeby jego ranga była jak najwyższa” – poinformował premier.

Grzegorz Puda objął zaś stanowisko konstytucyjnego ministra Funduszy oraz Polityki Regionalnej. Zmiany nastąpiły także w resorcie klimatu – Michał Kurtyka ze względów osobistych miał zrezygnować ze swojego stanowiska. Teraz kierownictwo w ministerstwie przypadło Annie Moskwie, byłej wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Zmiana zaszła również na stanowisku ministra Rozwoju i Technologii. Dotychczas funkcję tę pełnił sam Mateusz Morawiecki. Teraz kierownictwo w resorcie objął po nim Piotr Nowak, wiceminister Finansów w latach 2015-2020, którego zaproponować miał prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

„Piotr Nowak to bardzo dobrze znana mi osoba. Pracowaliśmy razem w ministerstwie Finansów. Teraz przyjeżdża specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, by objąć tę funkcję” – zaznaczył Morawiecki podczas swojej konferencji.

Ponadto szefem nowo utworzonego ministerstwa Sportu i Turystyki został Kamil Bortniczuk, który do 2020 r. sprawował funkcję wiceministra Funduszy i Polityki regionalnej. Jak dotąd, turystyka podlegała pod ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Piotr Gliński został odwołany ze składu Rady Ministrów z urzędów wiceprezesa Rady Ministrów, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego. Powołano go na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego.

Tadeusz Kościński został odwołany ze składu Rady Ministrów z urzędu ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Jednocześnie powołany został w skład Rady Ministrów na urząd ministra Finansów.

Morawiecki o sporze z UE w "Financial Times": Dyktat Brukseli i zablokowanie pomocy finansowej jak III wojna światowa

Według szefa rządu Komisja Europejska stawia żądania, „przystawiając Polsce pistolet do głowy”.

Nowi ministrowie mianowani

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, prezydent Andrzej Duda podziękował obecnym ministrom za ich dotychczasową pracę. Podkreślił, że duża część tych osób przynależy do rządu od momentu jego utworzenia w 2015 r.

„Sprawdziliście się w służbie dla ojczyzny. Wierzę, że te obowiązki, które przyjęliście na siebie wykonacie znakomicie i spełnicie zadania. A są one wielkie, bo jest to dalsze prowadzenie polskich spraw w trudnym czasie cały czas trwającej pandemii koronawirusa, a zarazem z nowymi planami na przyszłość, po to, by ludzie w naszym kraju mogli żyć na coraz wyższym poziomie, by Polska była krajem coraz lepiej poukładanym i by coraz lepiej się rozwijała pod każdym względem” – przyznał prezydent.