Rekonstrukcja rządu już dziś?

Premier Morawiecki

Po południu ma zostać zaprzysiężony nowy minister klimatu i środowiska, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz minister sportu., źródło Adam Guz KPRM

Już dziś ma nastąpić zapowiadana od tygodni rekonstrukcja rządu, ale Łukasz Mejza członkiem rządu jest już od piątku. Według WP został bowiem pełnomocnikiem premiera ds. nowych technologii w sporcie.

Natomiast po południu prezydent Andrzej Duda ma zaprzysiąc nowego ministra klimatu i środowiska, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz rozwoju i technologii. Wróci ponadto ministerstwo sportu z nowym szefem tego resortu, wynika z nieoficjalnych informacji, na które powołują się media.

Kto ma największe zaufanie do swojego rządu? Polska zamyka ranking

W większości państw UE zaufanie do rządzących wzrosło.

Nowi ministrowie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przejmie od Michała Kurtyki Anna Moskwa (dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN ORLEN, a wcześniej wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej), a nowym ministrem rolnictwa ma zostać Henryk Kowalczyk, który zastąpi Grzegorza Pudę. Kowalczyk ma za sobą bogate doświadczenie rządowe: był już kiedyś sekretarzem stanu w MRiRW (2006-2007), ministrem-członkiem Rady Ministrów i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, a także  p.o. ministra skarbu państwa oraz ministrem środowiska.

Natomiast utworzony w sierpniu resort rozwoju i technologii ma objąć Piotr Nowak, obecny doradca szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ponadto – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – przywróconym ministerstwem sportu (włączono do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego w marcu tego roku) kierować będzie Kamil Bortniczuk, a na wiceministra w tym resorcie zostanie zaprzysiężony Łukasz Mejza.

Wirtualna Polska przekazała, że premier Mateusz Morawiecki utworzył dla Mejzy nowe stanowisko w rządzie: pełnomocnika prezesa rady ministrów ds. nowych technologii w sporcie, które zajmuje już od piątku, a będzie piastował jako wiceminister sportu (zarządzenie nr 227 z dnia 15 października 2021 r.)

Rząd od przyszłego tygodnia z nowymi ministrami, a od nowego roku bez szefa PiS 

Jarosław Kaczyński zapowiedział wczoraj, że ministrem sportu zostanie Kamil Bortniczuk, a  Łukasz Mejza – wiceministrem w tym resorcie.

Przejście od Ociepy do Bielana

W ramach zmienionej formuły poszukująca sejmowej większości Zjednoczona Prawica ma przyłączyć m.in. Partię Republikańską założoną niedawno przez europosła Adama Bielana, a także funkcjonującą jako zespół parlamentarny formację „OdNowa RP” wiceszefa MON Marcina Ociepy (obaj wcześniej byli w Porozumieniu Jarosława Gowina).

Tymczasem Republikanie przekazali wczoraj na Twitterze, że ich szeregi zasilił nowy polityk – senator Tadeusz Kopeć, który wcześniej też był w Porozumieniu, a potem w stowarzyszeniu Ociepy. Nowy “nabytek” Bielana zapowiedział w rozmowie z PAP, że oficjalnie poinformuje o tej zmianie podczas jutrzejszej (21 października) konferencji prasowej w Katowicach.

W najbliższych dniach ma dojść do kolejnej rekonstrukcji polskiego rządu

Do połowy przyszłego tygodnia mają być znani nowi ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego, podał PAP powołując się na nieoficjalne informacje z PiS. Wczoraj z wynikami negocjacji ws. obsady stanowisk w rządzie zapoznało się kierownictwo partii rządzącej.

Zaprzysiężenie nowych ministrów po południu

“Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia zmian w rządzie, ale inicjatywa w tej sprawie należy do Kancelarii Premiera; czekam jeszcze na informacje, trzeba ustalić szereg formalności, w tym termin”, powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

“Czekam jeszcze ciągle na informacje z Ujazdowskich (z kancelarii premiera), bo trzeba jeszcze przeprowadzić szereg czynności formalnych, po pierwsze ustalić termin”, dodał w odpowiedzi na prośbę o potwierdzenie przekazów medialnych dotyczących zmian w rządzie. “My jesteśmy przygotowani, natomiast inicjatywa w tej sprawie leży po stronie czynników rządowych”, podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Środa jest jedynym dniem w tym tygodniu, w którym zarówno prezydent, jak i premier są w Warszawie. Andrzej Duda wraca bowiem po południu z Litwy, gdzie przebywał z dwudniową wizytą oficjalną, a Mateusz Morawiecki wraca ze Strasburga na jeden dzień, bo w czwartek i piątek ma uczestniczyć w szczycie UE w Brukseli.