Rejs “Siedowa” bez zawijania do portu?

Rosyjski żaglowiec Siedow, źródło wikipedia Marcin Sochacki CC BY-SA 3.0

Rosyjski żaglowiec Siedow, źródło wikipedia Marcin Sochacki CC BY-SA 3.0

Rejs rosyjskiego żaglowca szkoleniowego „Siedow” może odbyć się bez zawijania do portów – poinformował właściciel jednostki, Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny po decyzji Polski, która odmówiła czteromasztowemu barkowi wstępu na swoje wody terytorialne. Wcześniej do swojego portu “Siedowa” nie wpuściła Estonia.

 

Ukraina podziękowała władzom obu państw za “obronę prawa międzynarodowego”.

MSZ Ukrainy: Krym to Ukraina, a Rosja to okupant

Za te decyzje zarówno Tallinowi, jak i Warszawie, podziękował szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. „Z wdzięcznością przyjęliśmy decyzję Mateusza Morawieckiego o odmowie wejścia na wody terytorialne Polski rosyjskiego żaglowca „Siedow”. Polska wraz z Estonią stanęły w obronie prawa międzynarodowego. Krym to Ukraina, a Rosja to okupant i powinna poczuć konsekwencje swojej nielegalnej działalności” – napisał szef MSZ Ukrainy na Twitterze.

Szczyt B9 w Koszycach: Zagrożeniem bezpieczeństwa imperialne ambicji Rosji

Rzeczywistym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszej części Europy jest powrót imperialnych ambicji Rosji – powiedział prezydent Andrzej Duda w Koszycach na Słowacji podsumowując szczyt szefów państw wschodniej flanki NATO, tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9).

Najpierw rosyjskiego żaglowca nie wpuściła Estonia

„Szkolny okręt `Siedow` nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie na wody terytorialne Estonii, ponieważ, jak wynika z naszych danych, na jego pokładzie znajdują się kursanci z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego z okupowanego Krymu” – uzasadniło estońskie ministerstwo spraw zagranicznych Estonii w informacji opublikowanej na portalu estońskiego nadawcy informacyjnego ERR.

Władze w Tallinie wydały tę decyzję 10 kwietnia. „Estonia nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i według nas wydanie pozwolenia statkowi szkolnemu przeczyłoby polityce nieuznawania aneksji Krymu” – tłumaczył resort dyplomacji.

Ukraina: Piąta rocznica aneksji Krymu

Władimir Putin odbył wizytę na Krymie z okazji pięciolecia aneksji półwyspu. Położone nad Morzem Czarnym terytorium okupowane jest przez wojska rosyjskie od 2014 r. Po przeprowadzeniu nielegalnego referendum 16 marca 2014 r. Kreml ogłosił włączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej.
 

Wizyta prezydenta …

Estońska prezydent spotka się w tym tygodniu z rosyjskim prezydentem

Portal zwrócił też uwagę, że wpłynięcie rosyjskiego żaglowca na estońskie wody terytorialne zaplanowano na 13-14 kwietnia, czyli kilka dni przed wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Tymczasem ambasada Rosji w Tallinie określiła tę decyzję estońskich władz mianem „nieprzyjacielskiego aktu”.

Wizytę Kaljulaid w Moskwie, gdzie ma otworzyć wyremontowany budynek ambasady Estonii zaplanowano na najbliższy czwartek (18 kwietnia). Kreml potwierdził już na początku miesiąca, że w trakcie wizyty dojdzie do spotkania estońskiej prezydent z Władimirem Putinem.

Pierwsza kobieta-prezydent w Estonii

Na 47-letnią Kersti Kaljulaid swój głos oddało w poniedziałek 81 deputowanych, czyli więcej niż 2/3 wymaganych głosów, w liczącym 101 miejsc Zgromadzeniu Państwowym (Riigikogu). Przeciwko jej kandydaturze opowiedziało się 17 członków estońskiego parlamentu. „Dziękuję za zaufanie i zagłosowanie …

Estoński wywiad ostrzega

W połowie marca departament estońskiego wywiadu zagranicznego ostrzegł, że rosyjskie statki cywilne coraz częściej wypełniają zadania rosyjskiego wywiadu – pisze portal ERR. Według danych wywiadowczych statki te są wykorzystywane do działań propagandowych.

Szefowa biura prasowego Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa – która ma status armatora statku – Irina Obrazcowa poinformowała po odmowie Estończyków, że rosyjski żaglowiec skierował się w stronę Gdyni. “Zawinięcie żaglowca do portu w Gdyni jest zaplanowane na 13 kwietnia” – powiedziała rosyjskiej agencji dodając, że w polskim porcie załoga zamierza zrobić zapasy paliwa, żywności i wody.

“Siedow” nie wpłynie do Gdyni

Tymczasem rzeczniczka MSZ Ewa Suwara poinformowała w piątek (12 kwietnia), że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Polska odmawia rosyjskiemu żaglowcowi prawa do wpłynięcia na wody terytorialne. “Uznajemy, że dopuszczenie żaglowca na wody terytorialne Polski byłoby sprzeczne z polityką poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i nieuznawania aneksji Krymu” – wyjaśniła rzeczniczka prasowa resortu dyplomacji.

Polska za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji za atak w Cieśninie Kerczeńskiej

Trzeba zaostrzyć sankcje nałożone na Rosję – uzgodnili wczoraj (26 listopada) prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko po telefonicznej rozmowie dotyczącej niedzielnego ataku rosyjskich okrętów na jednostki ukraińskie w Cieśninie Kerczeńskiej.

Właściciel “Siedowa”: Możemy obejść się bez zawijania do portów

Rektor Kaliningradzkiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego (KGTU) Władimir Wołkogon, że decyzja Polski go „nie ucieszyła”. „Jednak nie zagraża to w żaden sposób wykonaniu zadania państwowego dotyczącego przejścia praktyki przez kursantów. Możemy obejść się bez zawijania do portów” – cytują go media powołując się na portal KP.ru.

Właściciel “Siedowa” podkreślił przy tym, że w każdej chwili żaglowiec może wrócić do Bałtyjska lub Kaliningradu. Wołkogon przyznał jednak, że gdyby wcześniej wiadomo było o „takich decyzjach sąsiednich krajów” – czyli Polski i Estonii – to inaczej ułożono by grafik rejsów rosyjskiego żaglowca szkoleniowego.

To setny rejs tego największego żaglowca szkolnego świata

Według TASS „Siedow” wypłynął z portu w mieście Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim szóstego kwietnia w pierwszy szkolny rejs nawigacyjny w 2019 roku, który ma się zakończyć drugiego maja w porcie w Kaliningradzie. Jest to setny rejs żaglowca, na którego pokładzie  jest 112 kursantów szkół morskich Federalnej Agencji Rybołówstwa.

Czteromasztowy bark „Siedow”, o długości 117,5 m jest największym żaglowcem szkolnym świata. Został zbudowany w 1921 roku w Kilonii, jako „Magdalene Vinnen II”; od 1936 roku nosił nazwę „Kommodore Johnsen”. W 1945 roku w ramach odszkodowań wojennych został przekazany ZSRR i do 1966 roku „Siedow” wchodził w skład radzieckiej marynarki wojennej. Potem przekazano go ministerstwu rybołówstwa i od 1991 roku – kolejnym uczelniom w Rosji.