Rada Praw Człowieka ONZ rozpoczyna sesję. Przyjrzy się Rosji, Białorusi oraz Chinom

rada-praw-czlowieka-onz-rosja-bialorus-chiny-ujgurzy-aleksiej-nawalny

Rada Praw Człowieka ONZ / Zdjęcie: Twitter @UN

Dziś (22 lutego) rozpocznie się sesja Rady Praw Człowieka ONZ. Państwa będą debatować o wpływie pandemii na ograniczenia praw człowieka, działaniach Rosji i Białorusi wobec opozycjonistów, zamachu stanu w Birmie oraz sytuacji mniejszości ujgurskiej w Chinach.

 

 

Jak podaje Al Jazeera, Dominic Raab, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, ma zaapelować o zagwarantowanie “natychmiastowego i swobodnego” dostępu do zamieszkiwanego przez Ujgurów chińskiego regionu Sinciang ekspertom Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Gwałty i tortury. Tak Chiny traktują Ujgurów. Ludobójstwo? "To bardzo prawdopodobne"

Są podstawy, aby sądzić przywódcę Chin Xi Jinpinga pod zarzutem zbrodni przeciwko ludzkości?

Głównymi tematami: Białoruś, Birma, Rosja, Chiny

Władze chińskie oskarżane są o liczne naruszenia praw człowieka osób przynależących do mniejszości ujgurskiej, a eksperci uważają, że prezydent Chin Xi Jinping powinien być sądzony za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Przedstawiciele ONZ starają się o dostęp do regionu od wielu lat. W ubiegłym roku Michelle Bachelet, wysoka komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka, uzyskała od władz chińskich zaproszenie. Było jednak obarczone warunkiem, że działania ONZ nie będą “ingerować w sprawy wewnętrzne Chin”, a to zaprzecza wymogowi “nieograniczonego dostępu”.

Politycy, biorący udział w wirtualnym posiedzeniu Rady, mają potępić również działania Rosji wobec Aleksieja Nawalnego oraz zamach stanu w Birmie. Minister Krzysztof Szczerski przekazał Polskiemu Radiu, że temat Białorusi i Rosji poruszy także prezydent Polski Andrzej Duda.

Według informacji telewizji Biełsat, powołującej się na szwajcarską gazetę Le Temps, w marcu z Michelle Bachelet oraz władzami Szwajcarii chce spotkać się Swiatłana Cichanouska. Opozycjonistka ma poprosić o zamrożenie aktywów Aleksandra Łukaszenki w bankach szwajcarskich.

Białoruś: Władze tworzą bazę danych protestujących. Jak chcą wykorzystać zgromadzone informacje?

W jaki sposób białoruskie władze chcą wykorzystać zgromadzone informacje?

Kolejny powrót Stanów Zjednoczonych

Podczas dzisiejszego spotkania w charakterze obserwatora do Rady powróci USA. Trzy lata temu Donald Trump zdecydował o wycofaniu się Amerykanów z organu ze względu na jego “przewlekłą stronniczość” wobec Izraela. Urzędnicy amerykańscy nazwali wtedy Radę “organizacją, która robi z praw człowieka pośmiewisko”.

Obawy te potwierdziła w raporcie z 29 stycznia 2021 r. organizacja pozarządowa UN Watch, która monitoruje aktywność organów ONZ. Według twórców dokumentu, “członkowie Rady stale oskarżają Izrael o liczne naruszenia praw człowieka”, ignorując działalność drugiej strony konfliktu, czyli Autonomii Palestyńskiej.

Mimo to, 8 lutego 2021 r. Sekretarz Stanu Antony Blinken ogłosił decyzję o powrocie Stanów Zjednoczonych do Rady, ponieważ – jak zaznaczył – polityka nowego rządu amerykańskiego ma opierać się na “demokracji, prawach człowieka i równości”, a do osiągnięcia tych celów potrzebne jest działanie wielostronne.

Jednak również administracja Joego Bidena ma zastrzeżenia w stosunku do działań Rady. Blinken stwierdził, że “Rada Praw Człowieka ONZ jest organem wadliwym, który potrzebuje reformy”.

Birma: Dwie ofiary śmiertelne protestów przeciw puczystom

W Birmie, której mieszkańcy swój kraj nazywają Mjamną, od ponad  tygodnia trwają uliczne protesty przeciw wojskowej juncie, jaka przejęła władzę 1 lutego. Dziś w portowym Mandalaj policja użyła wobec manifestantów broni. Nie żyją co najmniej dwie osoby.

 

Zarówno same protesty, jak …

Rada Praw Człowieka

Rada Praw Człowieka ONZ to organ, do którego na trzyletnie kadencje wybieranych jest 47 państw zgodnie z podziałem regionalnym (np. z Europy Wschodniej może zostać wybranych sześć państw). W 2020 r. swoją kadencję rozpoczęła Polska.

Wybrani członkowie mają prawo do głosowania, a pozostałe państwa mogą występować w roli obserwatora. Mimo kolejnych oskarżeń o łamanie praw człowieka, członkami Rady w latach 2021-2023 będą także Rosja i Chiny.

Do obowiązków Rady należy “promocja i ochrona praw człowieka na świecie”. Swoje zadania organ może realizować m.in. poprzez wysyłanie misji rozpoznawczych do regionów, w których wykryto naruszenia.