Putin zapewnia sobie wieloletnią prezydenturę

Władimir Putin, prezydent Rosji// Źródło: Kancelaria Prezydenta FR

Niższa izba rosyjskiego parlamentu – Duma Państwowa – poparła wprowadzenie do konstytucji poprawki, która sprawiłaby, że kadencje prezydenckie liczone byłyby od początku. To umożliwiałoby Putinowi ubieganie się o prezydenturę po tym jak zakończy obecną kadencję.

 

Obecna kadencja Władimira Putina kończy się w 2024 r. Ponieważ to druga kadencja z kolei, według obecnie obowiązujących przepisów nie mógłby się już ubiegać o kolejną.

Poprawka od razu zatwierdzona

W Rosji toczy się jednak od stycznia debata w sprawie zmian w konstytucji. Pracowała nad nimi 75-osobowa komisja, która składała się z tzw. przedstawicieli społeczeństwa – sportowców, artystów, a nawet… rolników. Dziś (10 marca) rano zgłoszono jednak w Dumie Państwowej nową poprawkę, która pozwoliłaby liczyć kadencje prezydenckie Putina od nowa i usuwała przeszkodę w ubieganiu się o reelekcję w 2024 r.

Poprawkę złożyła deputowana prezydenckiej partii Jedna Rosja Walentina Tiereszkowa, niegdyś słynna radziecka kosmonautka i pierwsza kobieta w kosmosie. Głosi ona, że „nie jest przeszkodą dla osoby, która zajmowała lub zajmuje urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej w momencie wejścia w życie danej poprawki, by brała ona udział jako kandydat w wyborach prezydenta Federacji Rosyjskiej po wprowadzeniu zmian do tekstu konstytucji”. A więc niezależnie od liczby wcześniej sprawowanych kadencji, będzie można znów sprawować urząd przez dwie kadencje.

Projekt Tiereszkowej od razu wniesiono pod obrady, a do parlamentu przyjechał sam Putin. Wczesnym popołudniem odbyło się głosowanie i poprawkę poparło 380 deputowanych. Przeciw było tylko 43, a zaledwie jeden wstrzymał się od głosu. Sam Putin ogłosił zaś, że jest przeciwny znoszeniu obecnie obowiązującego limitu dwóch kadencji pod rząd, ale poprze ich ewentualne liczenie od nowa wraz z nową konstytucją, o ile zgodzi się na to Sąd Konstytucyjny.

Tymczasem cała ustawa zmieniająca konstytucję została przyjęta w drugim czytaniu. W sumie uwzględniono 200 z 387 zgłoszonych poprawek. Trzecie czytanie zaplanowane jest na jutro (11 marca). Tego samego dnia projekt ma trafić do izby wyższej rosyjskiego parlamentu – Rady Federacji. Dziś dopisano do projektu jeszcze poprawkę mówiącą o tym, że byli prezydenci będą mogli dożywotnio zasiadać w Radzie Federacji.

Rosja: Putin wniósł do parlamentu projekt zmian w konstytucji. Pisała go m.in. tyczkarka

Zapowiedziane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Rosji zmiany w konstytucji będą teraz przedmiotem obrad parlamentu. Opracowała je według wytycznych Władimira Putina 75-osobowa komisja złożona głównie ze sportowców, artystów czy rolników.

 

Zapowiedź zmiany konstytucji – m.in. osłabienia pozycji prezydenta względem parlamentu czy …

Referendum konstytucyjne w kwietniu

Wszystkie poprawki do konstytucji miałyby zostać zatwierdzone w ogólnokrajowym referendum, które miałoby się odbyć 22 kwietnia. Wśród wcześniej zaproponowanych zmian znalazło się także pewne ograniczenie prerogatyw prezydenckich. To zmniejszenie wpływu prezydenta na wybór szefa rządu. Kandydata na premiera miałby zatwierdzać parlament, a głowa państwa nie mogłaby tego wyboru kwestionować. To także premier wyznaczałby ministrów, a wybór ten znów zatwierdzaliby parlamentarzyści. Prezydent miałby jednak dalej wpływ na obsadę resortów siłowych.

Jednocześnie w Dumie Państwowej pojawił się wniosek o skrócenie kadencji obecnego parlamentu i przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Putin odniósł się jednak do tego pomysłu negatywnie i ostatecznie do rozwiązania parlamentu nie doszło. Planowane zmiany w konstytucji doprowadziły już jednak do zmiany na stanowisku szefa rosyjskiego rządu. Uznawanego dotąd za jednego z najbliższych współpracowników Putina Dmitrija Miedwiediewa zastąpił o wiele mniej znany poza Rosją Michaił Miszustin.

Władimir Putin sprawuje obecnie kadencję prezydencką czwarty raz. Pierwsze dwie przypadły na lata 1999-2008. Potem na 5 lat zastąpił go Dmitrij Miedwiediew, a Putin przesiadł się na fotel premiera. Potem, dzięki wydłużeniu kadencji prezydenckiej z 5 do 6 lat, Putin znów mógł się o ten urząd ubiegać. Obecnie sprawuje drugą (a de facto czwartą kadencję).

Kim jest Michaił Miszustin – nowy premier Rosji?

Środa (15 stycznia) przyniosła nieoczekiwane zmiany w Rosji – rząd Dmitrija Miedwiediewa podał się do dymisji, co wywołało niemałe zaskoczenie zarówno jego ministrów, jak również rosyjskich obywateli i opinii publicznej z innych krajów. Na nowego premiera desygnowany został Michaił Miszustin.

 

Po …